Ajuta operatia de polipi?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Da, vreau detalii cat mai multe. Cum decurge operatia, ce trebuie / nu trebuie facut inainte/dupa, cat v-a costat si orice altceva mi-ar mai fi util. De dr Gheorghe am auzit si eu ca e foarte bun ca medic, dar cam ciudat ca om. Oricum, as prefera un medic femeie, sunt mai rabdatoare cu copiii, si fiica-mea e mai putin prietenoasa cu barbatii. Am si PM-ul activat, in caz ca preferati sa imi raspundeti acolo.Multumesc mult!Poze:
http://community.webshots.com/album/562040587rahoEU?start=0
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adameasca spune:

Noi am facut operatia de polipi saptamana trecuta, vineri. La Gr. Alexandrescu, dr. Balanescu. A fost ok, toata lumea s-a comportat frumos cu noi, Luca n-a fost traumatizat niciun pic. Ne-am dus la spital la 8 dimineata. La 9 si 20 l-au dus in sala de operatie, la 9 jumate mi l-au adus. A mai dormit vreo 10 minute, apoi s-a trezit. N-a vomat, n-a sangerat foarte mult. A suflat nasul corespunzator, a baut inghitituri mici de apa. In trei sferturi de ora s-a dat jos din pat. La 11 jumate am iesit din spital. A dormit in masina tot drumul pana la Buzau, acasa era fresh, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. L-am dus nemancat. Ultima masa a avut-o cu o seara inainte pe la 10 jumate. Ca acte am avut nevoie de o copie de pe certificatul de nastere, trimitere de la medicul de familie, adeverinta de salariat a unuia din parinti, vizata de Casa de Asigurari.

Ca efect... Desi a trecut doar o saptamana se cunosc imbunatatiri remarcabile. Respira bine pe nas, nu mai sforaie, nu mai doarme cu gura deschisa, nu mai are buzele scorojite, a prins culoare in obraji. Inainte de operatie, cam in ultima jumatate de an (am tot amanat s-o facem, desi e un an de cand ni s-a spus ca e urgent, am asteptat sa mai creasca putin), a devenit din ce in ce mai palid din cauza somnului agitat de peste noapte, pofta de mancare n-a mai avut... Nu stiu acum cum o sa fie la capitolul raceli, sper sa fie bine.

Consider ca trebuie sa-i explici copilului ce o sa i se intample, sa nu fie luata prin surprindere si sa fie apoi foarte agitata. Noi i-am explicat lui Luca totul, cum o sa mergem la spital, o sa ne intalnim cu niste oameni dragutzi, o sa intre in sala de operatie, o sa i se puna pe fata o masca asemanatoare celei de la aparatul de aerosoli, o sa doarma, o sa i se scoata chestiile alea din nas care nu-l lasa sa doarma si sa respire, etc. I-am povestit cum am putut noi mai bine, fara sa-l panicam, cum o sa fie ametit din cauza anesteziei, cum o sa curga sange, cum trebuie sa sufle nasul, etc, etc, etc. Fiind in cunostintza de cauza nu s-a speriat, a fost cooperant, n-a plans decat putin cand s-a trezit din anestezie. Am avut cu noi cativa aliatzi: cartea cu dinozauri (preferata lui) si dinozaurtii de plastic Musai sa ai ceva la tine care s-o tina ocupata.

Sper ca ti-am fost de ajutor cumva...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns waltraud spune:

Buna fetelor!
Nepotica mea a fost operata la Alba Iulia, de vreo doua saptamini de polipi. Atentie parintilor care vor sa-si opereze copii d epolipi. Documentati-va inainte care este demersul, cacai sora mea a pati-to cu fetita de 3 ani si 9 luni.A fost operata la DR CIBU SIMONA Alba Iulia, cica cel mai bun medic orl de acolo( la cabinet particular). Fetita nu mai are probleme cu dormitul din cauza polipilor (respira foarte bine acuma), dar are probleme cu dormitul din cauza ca au legat-o de miini la scaun, si nu au adormi-to, deci a dat-o putin cu sprei in git si la nasuc si au operato asa. deci absolut totul a vazut si stiut. COSMARR si pt un om mare decum pt un copil. Deci acuma fetita are cosmaruri nu mai poate merge cu ea la Dr nici macar la control si plinge intruna cind isi aduce aminte.Au cautat sapt asta un pshyholog pt.
Nu am crezut ca mai exista asa ceva in Romania dar uite ca mai exista. deci mamicilor va rog sa intrebati inainte daca o sa va adoarma copii cacai nu este de glumit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns abbi spune:

si noi i-am explicat dianei cat am putut mai bine, cum va decurge interventia:1 mergem la doamna dr, sa ne ”repare nasul(la ea totul se repara), sa nu mai avem muci urati, sa scapam de raii astia care nu ne lasa sa dormim etc”.
2. doamna ii pune o masca la nas(asa ca o palnie) si fetiza o sa faca nani asa...(maimutzareli de rigoare)
3. si dna dr ii repara nasul pana aici(aratat una bucata gat cu omuletz cu tot.......pt a explica eventula jena din gat, postoper.”)
4.mami te iubeste si tati etc...

ce e mai interesant:am dedus noi, ca povestile dianei, de dupa operatie, au avut o minima incarcatura emotzionala negativa.a fost si e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiu44 spune:

am vazut ca au fost operati de polipi copii peste 2 anisori. noua au inceput sa ne creasca polipii de pe la 4 luni, acum avem aproape 7 luni. nu avem inca probleme asa de mari dar as vrea sa stiu de la ce varsta poti sa operezi un copil de polipi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Unde operez polipii copilului?
mess4u2000
Trimis la - 25/03/2008 : 09:04:02
--------------------------------------------------------------------------------

Cele care ati trecut cu copilasii prin aceasta experienta, imi puteti spune unde ati facut operatia, cat de suportabil a fost pt. copil si cum s-a simtit dupa? Baiatul meu, care are 4 ani, a facut deja 3 otite din toamna pana acum si as vrea sa il scap de acest chin. Si pe noi implicit, caci tare suferim sa-l vedem cum se chinuie.
Cea mai mare greutate mi se pare ca e sa-l duc la operatie. Va trebui sa-l pregatesc un pic, el din pacate avand oroare de medic. Si asta fiindca pediatrul lui n-a catadicsit sa se imprieteneasca cu el. E un om foarte ursuz caruia nu cred ca-i plac copii. Ma rog, sper sa-l schimbam curand. Ramane aceasta problema, de a-l pregati, ca n-as vrea sa fie foarte speriat. Ce sa-i spun deci?
Va multumesc

lemia50

Trimis la: - 25/03/2008 : 09:52:10
--------------------------------------------------------------------------------

Eu l-am operat acum 3 zile la dr.Miorita Toader in clinica Medlife.Este foarte buna,grijulie,sta linga copil cit e nevoie.In clinica asta este scump,1250 RON dar daca esti emotiva si copilul sensibil eu zic ca merita.Al meu a plecat singur de mina cu anestezista la sala.Au discutat de toate(are 4ani si 4 luni),acolo au inclusiv laptop cu desene animate pentru cind se trezeste.Am fost foarte multumita.Recuperarea a fost la al meu poate mai grea decit la altii,poate el este mai sensibil la durerea din git de dupa operatie.Oricum ,dupa operatie seara a mincat o pulpa de pui,budinca a baut lapte.Dr.Toader lucreaza si la Gr.Alexandrescu este sefa de sectie.Acolo au aparat nou pentru operatie de polipi si amigdale dar nu se preteaza la orice copil,platesti electozii 400 RON si este mare aglomeratie ,doctora nu are timp sa stea linga el dupa operatie.Eu zic ca merita cu prisosinta la Medlife.Tel.programari pentru consultatie 9646.Daca mai vrei sa stii ceva intraba-ma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

adameasca ti-am trimis un PM. Te rog sa imi raspunzi daca poti.

merci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crisu23 spune:

si eu am operat fetitza acum 3 sapt tot la dr Miorita Toader, dar la Gr. Alexandrescu. Dureaza doar 10 minute si pot spune ca la noi nu a fost traumatizant, desi fetitza are 2 ani si 3 luni.
Acum sper sa scapam si de probleme, desi vad ca iar ne-am pricopsit cu o tuse seaca dimineata dupa ce se trezeste, si cu mucisori...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

Imi puteti spune cat trebuie sa dau dr.si anestezistului? Daca nu aici, atunci va rog, pe PM. Probabil ca o sa mergem la dr.Toader Miorita in Gr.Alexandrescu.

Multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Eu am operat-o pe Tiana la Budimex, la dr Gheorghe pe 15 febr (deci 3 ani si 11 luni).
Traumatizant a fost pentru mine, nu pentru ea
Noi am avut ghinionul de a astepta foarte mult pana a intrat in operatie - am fost la spital la 7.30 si a intrat abia la 11.45. In tot acest timp nu a avut voie sa bea apa si era cumplit de cald in salon... Ii mai umezeam buzele, dar atat... In principiu, nu au voie sa bea apa/manance de seara, dar eu i-am dat apa cand s-a trezit.
A fost foarte important faptul ca a stiut tot timpul ce i se va intampla. I-am explicat totul - ma rog, fara detalii "sangeroase" . I-am spus ca i se va lua sange pentru analize (si, spre uimirea mea, nu a plans absolut deloc), ca i se va face anestezie (cu o masca pe fata prin care iese un parfum), ca eu nu voi avea voie in sala de operatii - i-am explicat de ce: microbi, sterilizare, etc.
Am declansat explicatiile cam cu cateva zile inainte si pentru ca a stiut tot timpul despre ce este vorba, nu i-a fost teama deloc.

Operatia a durat foarte putin: 10-15 minute, iar dupa vreo alte 10-15 minute in care au detubat-o, s-a trezit, etc, mi-au adus-o inapoi in salon.
Plangea cand a venit, e adevarat, dar a adormit destul de repede. Dupa ce a facut circ ca ea e ametita si ca nu poate sa stea in fund, dar nici nu voia sa stea intinsa ca n-are perna . A adormit cu capul pe geaca, desi asistentele insistau ca tre' sa stea fara perna. Ma rog, am ignorat sfatul lor pentru ca nu se putea sa o linistesc altfel.
A dormit aproape o ora, apoi s-a trezit, a baut apa (in sfarsit!!!) si a cerut sa manance paine .
Am plecat acasa la ora 14.00 (deci dupa 2 ore de la operatie).
A durut-o gatul in ziua aceea, si a facut un pic de febra, dar cu Nurofen am trecut cu bine.
La noi a fost cam complicat pentru ca am operat-o chiar la debutul unei viroze (a primit si antibiotice dupa operatie), dar nu mai puteam astepta. Iar viroza cu pricina a izbucnit in forta a doua zi dupa operatie, a fost destul de rau.
De mancat a mancat aproape normal, cateva zile am evitat covrigei si alte chestii zgrunturoase precum si mancare/lichide prea reci sau prea calde.

Noi am ajuns la operatie dupa 2 episoade de otita medie acuta: unul in octombrie si unul in decembrie. Cel din decembrie a lasat in urma lui o otita seroasa bilaterala care nu a cedat la niciun fel de tratament.
Acum este, in sfarsit, vindecata, dupa ce am trecut prin spaimele iadului ca ajungem la tuburi de dren .

Acum, dupa o luna de la operatie pot sa spun ca a ajutat: lichidul din spatele timpanului s-a retras in sfarsit, doarme mult mai bine, nu mai are cearcane (era vesnic vanata sub ochi...), mananca mult mai bine.
Raceli: am avut-o pe cea de dupa operatie care a tinut mai bine de o saptamana si inca una care a trecut destul de repede si pentru care nici nu am intrerupt gradinita decat o zi+weekendul.
Nu stiu cum va fi de acum incolo cu racelile, dar in acest moment pot sa spun ca a meritat sa imi albesc cateva sute de fire de par pe holurile spitalului: copilului ii este mult mai bine!

Multa sanatate!

Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput