Vargabeles si alte retete unguresti

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by Sasha.p

mihaela - painea invelita in ou se poate manca in loc de "friptura" cu garnitura de sote de mazare, cel putin asa facea mama.




amintiri din copilarie
noi mancam bundas kenyer si cu spanac

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


dar supa asta cui ii place? (am luat-o de pe culinar)-exact asa o pregatea mama dar punea si tarhon...nu am mancat de foarte mult timp si ce usor de facut si ce

Supa de oua

Ingrediente
2 cepe mari, 3 linguri de faina, ulei, 2-3 oua, faina, smantana, sare, piper, apa, chimen (optional)
Mod de preparare (timp estimat: 20 min, complexitate: redusa)
Se caleste faina in ulei (preferabil de masline), se adauga apa, in care se dau in fiert cepele taiate in 4, la care se adauga sare dupa gust. Dupa 5 minute de cand a inceput sa fiarba, se sparg ouale. Dupa ce acestea se intaresc suficient (cam 10 min), se adauga piperul si cateva boabe de chimen. Cand se ia de pe foc, se adauga smantana.

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:

prajitura www.culinar.ro/retete_culinare/gateste/3/143/6952/dulciuri/prajituri/prajitura.htm" target="_blank">asta cine o recunoaste?
la prima vedere mi s-a parut "Vendegvaro" dar nu e ...

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Ei, uite ca noi mancam bundaskenyer numai la micul dejun, multumesc pentru ponturi! Sunt sigura ca merge cu mazare si cu spanac, in loc de ochiuri. Noi asa mancam mazarea si spanacul.

Luna, nu stiu reteta dietetica din pacate...


vorbe de copil...

Hobby

www.nazdravani.ro/" target="_blank">nazdravanii,Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Originally posted by mihaela_s

Luna, nu stiu reteta dietetica din pacate...




nici nu ma asteptam...in plus nici nu merge cu painea neagra dar cu franzela din Ro.o minunatie

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

salut fetele
am gasit reteta de la haios intro carte de bucate ale mamei.Nu e asa de greu de facut ,numai tehnica de a impaturi aluatul de o stii atunci isse bine.Daca vreti am sa-o scriu.Da si intredevar trebuie osanza .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

Luna eu iti sriu cum fac eu supa de fasole uscata.Dar daca nu ai afumatura nu iese asa de bina.
Cam jumatate de kg de fasole o pun la muiat cu o seara inainte.
A doua zii pun la foc si cand fierba apa bag fasolele.
In alta oala de preferat kukta,pun afumatura ,foi de dafin si ceapa la fiert.
Camd toate sunt fierte strecor fasolea din apa care sa fiert si o bag in zeama de afumatura,si aia strecurata(poate raman oase si mie nu-mi plac in mancare).Fac un rantash ,adaug smantana dupa gust, sare daca mai e nevoie ca e sarata afumatura,si mie imi place sa-o acresc un pic cu zeama de la gogosari in otet.Daca fac din ciolan aleg carena si o pun si pe aia in supa.

De aia fierb fasolea in zeama separata ca nu are asa de multe gaze.Dar binenteles se pot fierbe si impreuna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

supa d fructe va intereseaza?!

vreau sa va zic si celor care nu am mai mancat niciodata mancare ungureasca ca ea este dulce ,dulce acrisoara.
Sotul meu e moldovean dar mai mult ii place mancarea facuta de mine decat cel pe care il face mama lui.

aici as mai vrea sa zic de sos de castraveti in otet,se sos de gutui ,care sa manaca cu piure da cartofi si friputa de carne(pasare ,porc ,vita)
Apropo ,daca sa scris supa de macris este si sos de macris!!!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cylyche spune:

v-am promis ca va scriu sosul vanatoresc.
iau zarzavatul din supa de sarne(morcovi,pareunjel,telina,gulie)si le dau prin turmix.Pun un pic de zeama din supa,sau apa sa fie mai grosuta.O pun la fiert ,adaug sare foi de dafin,piper.din cateva felii de paune zdrobita ,cu ou si faina fac galuste(aluat mai tare),le formez cu mana bile si le fierb in apa cu sare.Sosul il ingos cu rantas sau habarash(smanatan cu faina amestecata),cufund galustele.Cand servin iau carnea (din supa de carne,fiarta) o tai felii si le invelesc in zahar.Le las la prajit pana se caramelizeaza zaharul pe carne.
Binenteles de aia ii sos vanatorsc ca de preferabil se serveste cu vanat.Dar daca nu este e buna si varianta cu carne de vita.
Am uita sa spun dupa se sa prajita carena se sareaza si pipereaza.

sunt constienta ca suna cuidat dar trebuie incercat.E fantastic ,carnea are o crusta crocanta de la zahar.
Sosul se serveste cu galistele si carenea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sasha.p spune:

Eu vreau !!! Stiu ca bunica-mea mananca compot la friptura asa ca mie nu mi se pare ciudat. Sau salata verde care se face cu otet si zahar ... yummy ....

Anca si Sasha

Nazdravani de Aug-Sept. 2003

Mergi la inceput