cum "colectati" rufele murdare?

cum "colectati" rufele murdare? | Autor: tora97

Link direct la acest mesaj

iaca, mai bin cu o intrebare....
ne vom face o casuta, si mi a aparut o noua problema, pentru care apelez la voi... Voi, cei ce locuiti la casa, unde spalati rufele?unde aveti masina de spalat? dar mai ales cum se "colecteaza" rufele murdare?

poze multe cu noi/Ana a implinit un an/ 2006/2007
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

Noi sub bucatarie am facut spalatori.Am scara care coboara din bucatarie,acolo avem termoteca,masina de spalat si masa de calcat si bineinteles 5 sarme care sunt de-a latul incaperii (care are cam 2omp).E super,iau hainele curate care trebuie calcate si le depozitez pe masina de spalat.Langa masina am masa de calcat care bineinteles ramane deschisa tot timpul ca doar este loc.Hainele care nu trebuie calcate le pun in cos.Mi-am cumparat 2 cosuri de plastic:intr-unul aduc hainele murdare din cosul de haine de la etaj iar cu celalalt duc hainele curate din demisol la etaj.Daca tot iti faci casa e pacat sa nu-ti faci o slapatori ca sa nu ai capre prin bai si prin curte.Succes!!

Magda si Bianca 9 anisori




http://community.webshots.com/user/danut1965



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

si CUM le "colectezi"? umbli prin casa si le aduni, aveti un loc in casa, unde se pun de catre posesori, exista un tobogan cu cosul de rufe la capat.... etc.

poze multe cu noi/Ana a implinit un an/ 2006/2007
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maggda spune:

La noi la etaj sunt toate dormitoarele asa ca pe parter nu avem haine murdare.In baie la etaj(am doar una gata din 2 ) am cos de rufe unde si le pune fiecare iar de acolo cu un cos cu 2 manere(ca in filmele americane ) le aduc in spalatori.Cand am facut proiectul la casa sotzul a vrut sa faca un burlan de la etaj direct in spalatori dar m-a apucat rasul si am zis ca doar spitalele si hotelurile au asa ceva.Acuma daca stau si ma gandesc nu era rau,avand in vedere ca am construit 600mp.Eu nu adun dupa sot si copil(9 ani) hainele murdare din casa ca nu sunt casnica ca sa am timp de asa ceva si si lor le-a dat D-zeu 2 maini si 2 picioare ca si mie asa ca fiecare si le pune in cos si har Domnului nu patesc nimic.

Magda si Bianca 9 anisori




http://community.webshots.com/user/danut1965



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

In cosul de rufe in baie , nici nu concep alt loc pentru haine murdare, asta in cazul in care nu am spalatorie cum are Magda.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susur spune:

Eu tin un cos in baia de jos si unul in baia de sus/Am copii mici si needucati asa ca n-am incotro.Sotul e destul de educat, isi pune rapanelele in cos mereu .TReaba cu toboganul e buna , si mie imi lipseste, ca sa cobor si sa urc mereu in basement ma ia cu ameteli ,daca poti proiecta casa cu asemenea tobogan te scuteste de bataie de cap cu colectatul .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ocebine spune:

Fiecare dintre noi (si mici si mari) le punem in cosul de rufe din spalatorie in fiecare seara dupa baie.

Avem o spalatorie tare mica...suficient loc pentru cosul de rufe, un dulap de haine, masina de spalat si masina de uscat. Mai este ceva locsor pentru diverse, dar cam atit.

Nu imi place ideea de cos de rufe in baie pentru simplul fapt ca oricum treuie golit in fiecare seara, altfel emana un usor miros (sosete murdare???) din cauza cadurii si aburului din baie. Oricum trebuie duse jos hainele zilnic si mi-ar mai ocupa si locul in baie.

Anamaria

"Nearly all men can stand adversity, but if you want to test a man’s character, give him power."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Eu am in fiecare dormitor cate un " cos de rufe". De fapt sunt un fel de cutii cu capac, care arata bine, se potrivesc cu camera si se si inchid bine, asa ca nu ma deranjaza vreun iz. Si cand bag la spalat basculez intr-un cos mare ce gasesc pe la fiecare. Asta a fost singura metoda de a scapa de rufele aruncate peste tot. Si se pare ca la mine functioneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jenn spune:

Pe scara spre etajul 2 am un cos care e facut pt colt si de acolo la nevoie le duc sus unde am la mansarda masina,uscatorul,etc.Cosul e mare cu 2 compartimente-albe si colorate deci imi ia mai putin timp sortarea plus ca am luat unu haios din fis cu animalute pt lucrurile fetei.E la 2 pasi de baie si sotul le pune in cos deci e bine!Plus ca la etaj nu merg musafirii niciodata,oricum cosul arata bine,are o husa textila care se spala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinutza00 spune:

am vazut intr o revista ikea o idee care mi a placut mult...in spalatorie, 3 cosuri dragutze, culori diferite, material lavabil, prinse in perete... cel putin pe mine ma enerveaza tare mult sortarea pe culori , sa staaau sa caut prin cos...
pe aici maj apartamentelor au spalatorie, o camera micuta unde calci, e masina de spalat etc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Daca proiectati casa cu etaj si dormitoarele sint acolo, de ce nu faceti si spalatoria sus? Ca nu scrie nicaieri ca trebuie sa fie la parter!
Pe aici dormitoarele au "closet", al nostru chiar e in baie. Am acolo un cos (cu capac!). Anuta nu are cos, rufele ei le iau atunci cind o schimb. Alexandru are camera aproape de spalatorie si le pune acolo intr-un cos.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput