parintii sau dragostea???

parintii sau dragostea??? | Autor: valentinag

Link direct la acest mesaj

Buna la toata lumea.Hai sa va spun o poveste:
Acum trei ani si jumatate,un el si o ea se intilnesc,el dragoste mare ea mai retinuta,urmeaza atentii,dragalasenii,bune maniere,super comportament si incet,incet dragostea devine reciproca.afla ca el este machedon,mostenitorul uneia din familiile de machedoni din Bucuresti.Cuplu perfect,toata lumea incintata,uite ce bine se inteleg astia doi.Prietenii binevoitori o avertizeaza pe ea ca ei,machedonii nu se casatoresc cu romince!Ea intreaba daca este totul in regula,daca au ceva impotriva ei parintii lui pentru ca este rominca,el spune ca NU,el se casatoreste cu cine vrea el.
Pina aici totul frumos,ii spune cum o sa fie cind o sa se casatoreasca,cum o sa arate casa lor,unde fac luna de miere,cit de mult isi doreste sa aiba copii cu ea si ca in toamna cel tirziu in primavara trebuie sa se intimple marele eveniment!Ea insista sa intrebe daca este totul ok pentru ai lui,ca ea este rominca.El spune ca Nu este nici o problema si ea il crede!
Vine o zii in care ii se spune la telefon ca ar trebuii sa i-a o pauza!Ea ii cere o explicatie si ii se spune ca parintii lui nu o sa o accepte niciodata
Urmeaza ca ea este iubirea vietii lui,ca au fost cei mai frumosi ani din viata lui,ca o sa fie nefericit toata viata fara ea,dar....nu stie ca sa faca???Nu stie daca poate sa lupte cu familia lui....Cere timp de gindire care normal ca ii este acordat,cu afirmatia ca ea este alaturi de el,lupta impreuna daca si el lupta.
Acum ea este distrusa,plinge continuu,nu maninca,nu doarme,arata ca o stafie,asteptind un raspuns care o sa fie cu siguranta negativ si se intreba cum putut sa fie atit de ipocrit si parsiv si sa minta atita timp???
Faza cea mai interesanta este ca parintii lui i-au gasit se pare,pe una conform cu rangul lui si plina de bani!

Unde sint iubirea si dragostea???Au murit cred in sufletele lor impietrite.Traiasca banul!
Acum as vrea sa si sa le dea Dumnezeu dupa inima si sufletul lor!

Valentina

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns petruta spune:

Exemplu( fost coleg ): ea machedoneanca, el roman, si ce daca ai ei s-au uitat chiorish si la nunta le-au cintat lautarii, cintec in limba lor cu blesteme pentru cine paraseste neamu'..bala bla bla... Si asa ea s-a dus dupa el, au copil si au mai plecat si departe de familii in .

Alt exemplu ( prieteni): el roman ea machedoneanca, familia ei nu, ea plina de bani, el mai fusese insurat si cam lefter, deci...multe bile negre. Si tot s-au casatorit.
Deci, femeile daca iubesc, se duc dupa cel pe care-l iubesc.
Cu barbatzii...deh traditzie, familie.
Exemplu: Alt coleg fiind machedon, a umblat creanga, din floare in floare si facut copil asa aiurea pe care nu a avut nici macar bunul simtz sa-l recunoasca, in final pe la 40 ani s-a casatorit tot cu o machedoana de-a lor, a facut-o casnica, i-a turnat doi copii, ii aduce si papucii la pat cind se scoala ca, deh, el e barbat.

Asta este viatza !
Petruta & bb Mihai
http://community.webshots.com/user/gabrielmil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns apophis spune:

salutare!
eu cred ca in sufletul lui se da o lupta....de impartire: o parte ar vrea sa vina la tine.....iar cealalta cu familia! daca te iubeste cu adevarat o sa vina la tine!daca nu ....atunci nu te merita!

PS1:sora mea a plecat de acasa acum 2 zile ...de fapt a fugit cu lucrurile personale....pt. ca parintii mei i-au interzis sa se mai vada cu prietenul ei-un tip care acum 3 ani a avut un accident de tren in care si-a pierdut picioarele.....asta ca sa vezi pana unde se merge din dragoste

PS2:Fii intotdeauna ceea ce esti si daca acest lucru nu este indeajuns pentru cineva, atunci acel cineva nu este deajuns pentru tine. Ofera ceea ce doresti sa primesti.


sa auzim numai de bine ! ciao!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

draga valenting,
din pacate cred ca ceea ce povestesti tu este adevarat. eu am auzit chiar de un cuplu casatorit de ani de zile, cu 2 copii (ea-romanca, el-machedon) despartit pina la urma de familia lui. se pare ca familia nu renunta niciodata sa incerce sa aduca fiul ratacitor pe calea cea buna. am mai auzit povesti cu amenintari, intimidari, urmariri cu masini etc., chestii asa ca-n filme, ca s-o determine pe ea sa-l "lase-n pace" pe el...
din ce stiu eu de la prieteni machedoni si din ce am vazut, nu se accepta casatorii mixte, nici divorturi, decit in cazul unor averi consistente, care sa "stearga" diferenta de etnie (vezi Gica Hagi care a divortat de prima sotie, sau casatoria lui Gica Popescu cu cumnata lui Hagi, tot machedoanca); iar in cazul in care baiatul se casatoreste totusi, peste vointa parintilor, cu vreo romanca, stiu ca este dezmostenit si renegat de familie.
nu stiu daca este o regula generala, eu ti-am povestit ce stiu eu de la cunostinte si prieteni machedoni, poate ca exista si exceptii ... dar se pare ca sunt chiar exceptii.
cred ca prietena ta nu are nici o sansa, si chiar daca s-ar casatori in final cu el, nu ar avea o viata linistita si ar fi permanent hartuiti si ar trai cu sabia deasupra capului. oricit de mult ar iubi-o el, mai devreme sau mai tirziu va ceda sub presiunea familiei lui.
nu stiu daca machedonii sunt de acuzat, cred asa inteleg ei sa-si pastreze neamul si averile, probabil. au niste reguli foarte stricte vis-a-vis de familie, dupa cite stiu eu; in fond si la urma urmei, este datoria lui sa-si depaseasca limitele impuse si sa-si asume consecintele, daca vrea si o iubeste pe prietena ta cu-adevarat. dar se pare ca acestea sunt cazuri f. rare ...
succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Buna Valentina,
hai sa iti spun ce stiu eu de machedoni, cum le spui tu.
Ei bine eu sunt din Constanta, unde e plin de machedoni. Stiu mai multe cazuri in care au fost pusi parintii in fata faptului implinit, adica "il iubesc (el roman) si asta e, ma marit cu el chiar daca nu sunteti voi de acord" (cazurile astea stiute de mine sunt 3) de partea cealalta, adica el machedon, stiu doar unul. Se pare ca fetele, sau paritii de fete sunt mai ingaduitori sau poate ma insel eu...

Oricum daca el nu te iubeste cu adevarat (nu stiu daca e vorba de tine sau altcineva, asa ca eu ma refer la tine), daca sta cu parintii in aceeasi casa si mereu mama si tata il alimenteaza cu "idei traznite", sa stii ca ii va fi foarte greu sa ia o decizie in favoarea ta. E foarte greu, pentru ca la ei nu numai ca nu accepta un roman, dar ei zic ca daca e altceva decat machedon, macar sa fie cu bani, adica daca isi face rudele de rusine, macar sa aiba ele o scuza sa spuna ca "de' nu e mache, dar are bani".

Sper sa nu imi sara in cap cei care sunt machedoni pe aici, dar sincer eu am crescut si am trait pe o strada in care erau doar 2 familii de romani, restul machedoni. Ca oameni sunt extraordinari, cel putin pe cei pe care ii stiu eu, mai ales ca ne stim de o viata, dar cand e vorba de maritat se schimba foaia.
Din cate stiu eu exista mai multe feluri de machedoni, fasiloti si inca vreo 3 parca, la unii stiu ca de bine de rau se mai accepta dar la altii ba. Plus ca daca ar mai fi un caz asemanator printre rudele lui (pozitiv) ar putea sa il mai dea drept exemplu...

Iti doresc sa ai multa rabdare si sa nu suferi prea mult timp, in fond daca nu te accepta parintii lui nu e un capat de tara, in timp isi vor da seama ce fel de fata esti... Doar nu te mariti cu parintii...

Cazuri asemanatoare sunt si la musulmani, la turci si tatari ma refer, unde pui ca acolo e si alta religie, si tot mai sunt cazuri de casatorii mixte.
Deci nu dispera, daca el te iubeste mult si se gandeste doar la voi doi, ati putea sa va casatoriti, in schimb daca e legat de ai lui, ma refer daca nu are o slujba si depinde mai ales financiar de parinti, atunci e mai rau.

Oricum eu iti doresc sa ai rabdare si multa intelepciune tie si iubitului tau in special.
Katink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:

Da, am mai auzit de astfel de cazuri, am o cunostinta ( ea provine dintr-o familie de machedoni, el din familie de romani) sunt casatoriti de vreo 15 ani si au un baietel, la un moment dat chiar au divortat (din cauza parintilor ei) dar s-au recasatorit dupa un timp.
Tipa imi spunea ca parintii si neamurile ei nu l-au vrut/vor nici in ruptul capului pe roman, chiar si dupa 15 ani ei nu-l accepta.
S-au bucurat foarte tare atunci cand ea a divortat dar ea il iubeste prea mult si s-a intors la el.Parintii ei sunt bogati insa nu o ajuta cu nimic sunt foarte reci cu ea si sunt suparati ca nu i-au "ascultat". Locuiesc intr-o garsoniera trei persoane si nu o duc prea bine dar au preferat sa ramana impreuna.
Imi pare rau pt. tine ca ai ajuns aici si stiu ca iti este greu, acum totul depinde de el, daca te iubeste cu adevarat ar trebui sa ramana cu tine, cum a facut si tipa despre care te-am povestit.
Sa auzim numai de bine.
Lilib

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Hai ca pana am scris eu vad ca ai primit cateva raspunsuri.
Dar sa mai scriu ceva, mi-am amintit ca mai stiu 2 familie care au cate 3 baieti fiecare . Unul a lua machedoanca (cel mare),iar ceilalti 2 romance (in ambele familii, coicidenta, deh) Acum "baietii" astia toti sunt "mosi" adica peste 50 de ani toti, la randul lor au copii, desigur.

Ei bine ce vreau eu sa scriu, e o mare diferenta cum s-au purtat de-a lungul anilor socrii (machedoni) cu nurorile lor. Mereu a fost o incercare (esuata) de a-i despartii pe copiii lor de sotii, cu toate ca si ei aveau de acum copii. Unii, mai intelepti sa zicem au renuntat sa ii mai desparta si zilele s-au scusrs si au murit de batranete, ceilalti au murit si ei, dar nu au renuntat pana la moarte.

Morala, merita sa te zbati sa dezbini o familie cand vezi ca ii merge bine si copilul tau e fericit alaturi de jumatatea lui? In fond toti ne intoarcem de unde am venit.

Hai ca am inceput sa filozofez
Numai bine,
Katink

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Hai ca nu pot sa ma abtin.
Ar fi interesant sa citim si parerea unui machedon, nu?! Ca asa din auzite... am scrie noi multe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Si mai e si traditia care spune ca ala mic ramane in casa cu parintii, si daca e un singur baiat la pariti el ramane in casa batraneasca, deh, traditii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Grace spune:

Apai citind ce a scris Katink, eu zic ca ar fi bine sa incerci sa-l uiti pe tipu' asta ca iti pierzi vremea... ce chestie domne....cu machedonii astia... ia uite cite invat....bun ii forumul asta....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Multumesc ca ati raspuns,nu sint eu cea in cauza,din fericire pentru mine eu am un sot care ma iubeste la nebunie si pentru care am plecat de acasa la 19 ani!Este cineva din familia mea,drag sufletului meu pentru care as face orice,numai sa-i fie bine!
In familia lui sunt cazuri si de fete casatorite,chiar si cu arabi,de baieti insurati cu romince la care soacrele au ceva de comentat tot timpul,dar care sunt impreuna totusi.Au pe cineva care este casatorita cu un romin,au un baiat si o fata si doar ea si baiatul sunt acceptati la reuniuni!Fata nici nu-si cunoaste bunicii!
Sper din tot sufletul si ma rog la Dumnezeu sa-i dea puterea de a lupta pentru dragoste,dar.....
Valentina

Mergi la inceput