Tratament eficient pentru afta

Tratament eficient pentru afta | Autor: Criss75

Link direct la acest mesaj

Ma confrunt dintotdeauna cu aceasta problema, imi apar cam de 2-3 ori /an si trec foarte greu. Am incercat fel de fel de tratamente, cu glicerina borazata, apa cu bicarbonat de sodiu, xilina aplicata pe afte. Degeaba, sunt dureroase, jenante, ma deranjeaza cand mananc, cand beau apa, cand vorbesc.
Va rog, daca stiti vreun tratament eficient, sa-mi spuneti si mie.
Merci.

Criss si Alex (11.05.2003)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

din pacate un alt tratament specific pentru afte nu exista. dar ele sunt corelate cu o anumita sensibilitate biliara/hepatica sau apar de multe ori pe fondul unei situatii stressante - ca reactie psihosomatica.
incearca sa faci o cura de fortificare hepatica (essentiale, hepatobil, etc) iar in timpul perioadelor dificile si obositoare ia un supliment multivitaminic/multiminerale.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Iar cand le faci te duci la dentist. Nici eu nu stiam pana intr-o zi cand ma dusesem cu copilul si dentistul zice, ia sa ma uit si la tine. Eu dau din colt in colt si pana la urma ii spun stiti am doua afte si ma doare rau. Asa ca dentistul spune...pai foarte bine, sus pe scaun, ca le ardem chimic si in loc sa te chinui doua saptamani te chinui 5 minute. A durut intradevar, nu mai rau decat la un tratament normal la dentist, dar la o jumatate de ora dupa, eram ca noua. Mi-a spus sa ma duc imediat cum apar, caci astfel nu se inmultesc. Sunt cauzate d eun virus, care este permanent in organism si care "invie" pe o imunitate scazuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

quote:
Originally posted by filofteia

Iar cand le faci te duci la dentist. Nici eu nu stiam pana intr-o zi cand ma dusesem cu copilul si dentistul zice, ia sa ma uit si la tine. Eu dau din colt in colt si pana la urma ii spun stiti am doua afte si ma doare rau. Asa ca dentistul spune...pai foarte bine, sus pe scaun, ca le ardem chimic si in loc sa te chinui doua saptamani te chinui 5 minute. A durut intradevar, nu mai rau decat la un tratament normal la dentist, dar la o jumatate de ora dupa, eram ca noua. Mi-a spus sa ma duc imediat cum apar, caci astfel nu se inmultesc. Sunt cauzate d eun virus, care este permanent in organism si care "invie" pe o imunitate scazuta.




Merci de informatii, chiar nu stiam ca se pot rezolva asa usor, doar cu o vizita la dentist.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Loma spune:

si ca sa previi sa nu iti mai apara vreodata ia tinctura de propolis in fiecare zi cate 15 picaturi pe limba, cam zece zile pe luna, si in viata ta nu o sa mai probleme cu aftele.

nu te speria ca nu coloreaza limba sau dintii, o sa usture gura si gatul primele dati, insa este f. buna, antibiotic natural pt. corp, si nici nu mai prinzi raceli.

dentistiul ti le trateaza pe cele care au aparut deja, insa propolisul tine virusul sub control si previne aparitia lor

Mergi la inceput