bebe nu vrea carne si legume

bebe nu vrea carne si legume | Autor: Deea

Link direct la acest mesaj

Fata mea de 6luni nu vrea sa manince carne de pui(piept) si nici legume. Le-am amestecat si cu brinzica si cu lamiie. Problema este de aproximativ 1 luna. Carne de vaca nu am gasit.Maninca foarte bine fructele. Dati-mi si mie o solutie daca aveti. Va multumesc
Deea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ann Marie spune:

Fetita mea nu vroia nici ea sa manance legume si carnita, manca doar morcov si fructe, dar de o luna am gasit solutia: ii amestec carnita cu legume si cu un pic de pasta de mere sau pere, sau ii dau carnita cu morcov, eu ii dau mai mult mancarica la borcanase. Nu stiu daca e bine sau nu ceea ce fac, dar e singurul mod in care o fac sa pape:legume,carnita si altele.Eu am inceput diversificare de pe 4 luni si acum are aproape 9, dar pana acum o luna nu vroia decat fructe si cereale.
Roxy(mami) si Annie(bb).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutaC spune:

In lingurita cu piure puneam si putin iaurt.Si uite asa minca fetita mea tot din farfurie.Sau ii dadeam ceva sa se joace.La carnita nu am intimpinat nici o problema.O tocam marunt si o puneam in ciorbita.La ciorba/supa Ralu nu prea a facut mofturi.
Pupici si bafta,poate incet,incet isi da ea drumul la mincat.Numai sa nu o fortezi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

Si eu am gasit o solutie... nu sunt sigura ca este chiar OK dar... Am postat-o zilele trcute la:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=11500

Q (Gabriela si BB Dinu)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Indra spune:

Noi am inceput diversificarea la 3 luni cu cuculetz de morcov... si incet incet am ajuns la supa de legume pe care nu o vroia decit cit se poate de cheala, zeama chioara. Cind am inceput sa o ingros nu a mai vrut sub nici o forma. Carnita fiarta nu era nici asta buna... si uite asa nu mai minca bebelu chestii de astea. totul pina cind am fost plecati din oras si i-am dat ciorba de perisoare si stupore totala a mincat, chiar si o perisoara intreaga.

De atunci copilului meu nu-i mai gatesc separat, si la sfatul medicului maninca fata mea ceea ce avem noi gatit. Bineinteles fara prajeli, grasimi la greu sau alte treburi naspa.

Incearca si tu sa-i dai mincare mai cu gust, ca zau asta pe care o faci ca la carte pt. bebei e cam bolnava, n-are nici un D-zeu.

Bafta si pofta MARE

Dana & Anisia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Incearca sa ii gasesti o ocupatie (cu vreo jucarie sau ceva de pe la bucatarie) in timp ce mananca, sau asa cum mai spunea cineva pune-i in varful linguritei ceva ce-i place. Asa am patit si noi cu Vladut pe la 6-7 luni. Incearca sa-i faci supa cu galusti (doar din galbenus, un pic de apa minerala si gris) in care pui si o lingura de carne pasata la robot. Piureul de legume incearca sa il faci mai zemos. Lui Vladut ii plac mancarurile mai zemoase, poate si fetita ta o sa le accepte asa. Acum daca are ciorba acrita cu bors nu-i mai trebuie nimic, in 5 min a mancat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Nici Sofia nu vroia pana acum cateva zile...cand a vrut pur si simplu! Cred ca stiu ei mai bine de ce au nevoie....nu te ingrijora!

Sabina & Sofia Galagia

Mergi la inceput