Aparat pt aerosoli

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Maadi spune:

Buna, si noi am cumparat chiar ieri aparatul LAICA de la Sensiblu. Este destul de silentios si usor de utilizat. Acum asteptam rezultatele, ca ne-am saturat de tuse si nasuc mucios. Dr. ne-a recomandat ser fiziologic si 1 fiola fluimucil.
Sanatate multa.
Maadi si Calin (19.07.2003)

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alycia spune:

fetelor am si eu o intrebare..aceste aparate cu aerosoli ajuta la umidificarea secretiilor si deci sunt doar pentru tuse in bronsita si astm?...ce se mai poate face cu ele...scapa copii de antibiotic daca le folosim?ce medicamente se baga in el..in afara de ventolin si fluimucil?antibiotic se poate baga?

Alycia si cei doi flacaiasi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

Eu am incercat doar o singura data, si a durat pentru o fiola de ser fiziologic vreo 45 de minute (daca nu aproape o ora).
E normal sa dureze asa?

Adina + Olivia Q1.04

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Eu l-am folosit de curand pentru piciul meu cu laringita si am folosit 0,5 ml dexametazona + 0,5 ml flixotide + 2 ml ser fiziologic. O sedinta (atat cat sa elimine continutul) nu a durat mai mult de 5 minute, cu pauze dupa bunul chef al copilului.

Si eu as vrea sa stiu daca poate fi util si in tratarea tusei, care ma incearca si pe mine rau de tot

In ce alte afectiuni este util si care a fost medicatia folosita in cazul vostru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

quote:
Originally posted by mirandolina

Eu l-am folosit de curand pentru piciul meu cu laringita si am folosit 0,5 ml dexametazona + 0,5 ml flixotide + 2 ml ser fiziologic. O sedinta (atat cat sa elimine continutul) nu a durat mai mult de 5 minute, cu pauze dupa bunul chef al copilului.

Si eu as vrea sa stiu daca poate fi util si in tratarea tusei, care ma incearca si pe mine rau de tot

In ce alte afectiuni este util si care a fost medicatia folosita in cazul vostru?


Bineinteles ca e util in tratarea tusei.Eu il folosesc numai in acest scop.De cite ori fac fetele bronsita, il folosesc cu succes.Si in 5 zile scapam de tuse.
Noua ne-a recomnadat dr din spital aewrosoli cu ventolin 5 min si flixotide 5 min.
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monaraus spune:

Madalina, si noi avem aparat pentru aerosoli Omron si in instructiuni scrie clar ca nu se foloseste in timp ce copilul doarme! Nici macar in pozitie culcat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Aparatul Laica este mai usor de folosit decat Omron?
Pentru fetele care il au: ce inseamna "ideal pt cei care nu suporta dispozitivele cu doza fixa"? Unde se pune substanta?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A2504 spune:

din cate stiu eu , cele cu doza fixa ,sunt <ventolin aerosoli> un produs care la o utilizare elimina o doza stabilita de substanta activa, 1mlsau 2 ml

cel care il am eu laica , are un recipient unde se poate pune pana la 15ml in functie de ce combinatii recomanda doctorul , nu il folosesc asa "dupa ureche"

am mai scris aici efectul pe care la avut la fetita mea in bronsita a fost asa de bun , incat nu inteleg de ce doctorii nu recomanda mai mult parintilor acest aparat, decat 'nspe mii de feluri de siropuri care oricat de amagim le afecteaza un pic stomacul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LEVI spune:

Fetelor, ajutati-ma si pe mine,va rog.
De ieri Daria(4 ani si 9 luni),are nasul īnfundat, e un pic ragusita,se plange de durere de gat si parca a inceput sa si tuseasca.Cred ca tb sa inauguram aparatul Laica si nu stiu ce subsatante si cat sa pun in el.
Voi pt simpome asemanatoare ce ati folosit? Ca medicul nostru doar adrenalina recomanda.

Mergi la inceput