Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Aparat pt aerosoli

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 4
Maadi
Maadi
membru matur

Romania, bucurestiBUCURESTI
1750 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 26/02/2008 :  12:30:54 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Maadi un Mesaj Privat
Buna, si noi am cumparat chiar ieri aparatul LAICA de la Sensiblu. Este destul de silentios si usor de utilizat. Acum asteptam rezultatele, ca ne-am saturat de tuse si nasuc mucios. Dr. ne-a recomandat ser fiziologic si 1 fiola fluimucil.
Sanatate multa.
Maadi si Calin (19.07.2003)
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
A2504
A2504
nou venit

Romania, CLUJ NAPOCA
40 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 26/02/2008 :  12:41:11 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiA2504 Adauga semn de carte la raspuns
pt aparatul cu ultrasunete uite un link

http://www.ecomedis.ro/produse/Ingrijirea-sanatatii/Aparate-de-aerosoli/Aparat-de-aerosoli-cu-ultrasunete-MD6026/
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

alycia
membru junior

Romania, Tg.Mures
871 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 28/02/2008 :  22:47:03 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luialycia Adauga semn de carte la raspuns Trimite alycia un Mesaj Privat
fetelor am si eu o intrebare..aceste aparate cu aerosoli ajuta la umidificarea secretiilor si deci sunt doar pentru tuse in bronsita si astm?...ce se mai poate face cu ele...scapa copii de antibiotic daca le folosim?ce medicamente se baga in el..in afara de ventolin si fluimucil?antibiotic se poate baga?

Alycia si cei doi flacaiasi!

A_Iulia
membru de baza

Donator pentru diana
 Romania
9928 Mesaje
14 Prieten(i)
Trimis la: - 28/02/2008 :  22:58:50 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite A_Iulia un Mesaj Privat
Eu am incercat doar o singura data, si a durat pentru o fiola de ser fiziologic vreo 45 de minute (daca nu aproape o ora).
E normal sa dureze asa?

Adina + Olivia Q1.04
mirandolina
mirandolina
membru junior

Romania,
1035 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 29/02/2008 :  01:30:03 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite mirandolina un Mesaj Privat
Eu l-am folosit de curand pentru piciul meu cu laringita si am folosit 0,5 ml dexametazona + 0,5 ml flixotide + 2 ml ser fiziologic. O sedinta (atat cat sa elimine continutul) nu a durat mai mult de 5 minute, cu pauze dupa bunul chef al copilului.

Si eu as vrea sa stiu daca poate fi util si in tratarea tusei, care ma incearca si pe mine rau de tot

In ce alte afectiuni este util si care a fost medicatia folosita in cazul vostru?
TOMALAVINIA
TOMALAVINIA
membru junior

Canada, KITCHENER
1119 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 29/02/2008 :  09:11:38 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiTOMALAVINIA Adauga semn de carte la raspuns Trimite TOMALAVINIA un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by mirandolina

Eu l-am folosit de curand pentru piciul meu cu laringita si am folosit 0,5 ml dexametazona + 0,5 ml flixotide + 2 ml ser fiziologic. O sedinta (atat cat sa elimine continutul) nu a durat mai mult de 5 minute, cu pauze dupa bunul chef al copilului.

Si eu as vrea sa stiu daca poate fi util si in tratarea tusei, care ma incearca si pe mine rau de tot

In ce alte afectiuni este util si care a fost medicatia folosita in cazul vostru?

Bineinteles ca e util in tratarea tusei.Eu il folosesc numai in acest scop.De cite ori fac fetele bronsita, il folosesc cu succes.Si in 5 zile scapam de tuse.
Noua ne-a recomnadat dr din spital aewrosoli cu ventolin 5 min si flixotide 5 min.
Multa sanatate!

Mamica MARIEI(4.11.2004)si CRISTINEI(14.12.2006)
monaraus
monaraus
membru junior

Romania, Bucuresti
687 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 29/02/2008 :  16:57:44 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite monaraus un Mesaj Privat
Madalina, si noi avem aparat pentru aerosoli Omron si in instructiuni scrie clar ca nu se foloseste in timp ce copilul doarme! Nici macar in pozitie culcat...
LEVI
LEVI
membru incepator

Romania, CAMPINA
344 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 02/03/2008 :  01:28:43 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite LEVI un Mesaj Privat
Aparatul Laica este mai usor de folosit decat Omron?
Pentru fetele care il au: ce inseamna "ideal pt cei care nu suporta dispozitivele cu doza fixa"? Unde se pune substanta?

Luminita mami de Daria si gemenutii Andrei si Stefan
Poze cu piticii mei

"Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."
A2504
A2504
nou venit

Romania, CLUJ NAPOCA
40 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 03/03/2008 :  09:13:21 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiA2504 Adauga semn de carte la raspuns
din cate stiu eu , cele cu doza fixa ,sunt <ventolin aerosoli> un produs care la o utilizare elimina o doza stabilita de substanta activa, 1mlsau 2 ml

cel care il am eu laica , are un recipient unde se poate pune pana la 15ml in functie de ce combinatii recomanda doctorul , nu il folosesc asa "dupa ureche"

am mai scris aici efectul pe care la avut la fetita mea in bronsita a fost asa de bun , incat nu inteleg de ce doctorii nu recomanda mai mult parintilor acest aparat, decat 'nspe mii de feluri de siropuri care oricat de amagim le afecteaza un pic stomacul
LEVI
LEVI
membru incepator

Romania, CAMPINA
344 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 21/03/2008 :  10:46:16 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite LEVI un Mesaj Privat
Fetelor, ajutati-ma si pe mine,va rog.
De ieri Daria(4 ani si 9 luni),are nasul īnfundat, e un pic ragusita,se plange de durere de gat si parca a inceput sa si tuseasca.Cred ca tb sa inauguram aparatul Laica si nu stiu ce subsatante si cat sa pun in el.
Voi pt simpome asemanatoare ce ati folosit? Ca medicul nostru doar adrenalina recomanda.

Luminita mami de Daria si gemenutii Andrei si Stefan
Poze cu piticii mei

"Iubeste-ma cand o merit cel mai putin:atunci am nevoie cel mai mult."
Pagina: din 4 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina precedenta | Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com