Caderea parului la copii

Caderea parului la copii | Autor: Ela76

Link direct la acest mesaj

Fetita mea are 3 ani si 10 luni. Acum 2 zile, dimineata, ma jucam cu degetele prin parul ei si am avut socul sa constat ca ii cade parul. Nu imi ramaneau fire intre degete, ci suvite intregi, de parca se dezlipea de scalp. La un moment dat chiar am ramas in pumn cu o "fasie" de vreo 2-3 cm latime.
Azi dimineata am pieptanat-o, dar nu pot spune ca i-a mai cazut asa de tare, au ramas ceva fire de par in perie.

Vi s-a intamplat sa remarcati caderea parului la copiii vostri sau ati auzit de asa ceva? Eu parca nu am vazut/auzit ca la copii mici sa le cada parul atat de vizibil. Nici nu stiu ce specialitate din medicina se ocupa de problema aceasta.

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre!

Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:


cred ca un dermatolog ar trebui s-o vada. poate si niste analize de sange sa vezi daca nu exista carente de vitamine sau minerale...



Marc 1+ si Ianis 3+


Pozele noastre / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52587" target="_blank">Nasterea lui Ianis / www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=113084" target="_blank">Nasterea lui Marc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Buna!

Fetita mea are 2 ani si 1 luna si acum vreo luna- doua am observat si eu ca ii cade parul, bine nu imi ramaneau asa multe fire de par in mana, ramaneau pe periuta ei (cca. 35 fire la un periaj ... deh, le-am si numarat!)sau pe cada dupa ce o spalam ... I-am facut si analize si nu a iesit ceva aiurea, doar o usoara anelie.
La cateva saptamani am inceput cura de Ca (ii dau Osteocare) si dupa acea cura am observat ca nu mai araman asa multe fire de par in perie si nici la baita.

Acum o urmaresc, si vad a cam stagnat caderea parului! Doamne ajuta!
Sanatate multa si voua si , pentru mai multa siguranta, fa-i niste analize!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Diana si Cami
Trebuie sa ii fac un set de analize, clar. Vad ca o incearca si o raceala, poate ar fi bine sa i le fac dupa ce se insanatoseste, nu?

Ela, Cristina (21.04.2004) si Alexandru (04.06.2007)
Albumele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns derya spune:

ma confrunt si eu cu aceeasi problema,fetitei mele de 4 ani ii cade parul.dr mi-a recomandat osteocare,dupa 10 zile de tratament sper sa vad rezultate bune

Mergi la inceput