dileme

dileme | Autor: cory_box

Link direct la acest mesaj

buna la toata fetele, va citesc de foaaarte mult tip, dar nu am indraznit sa scriu.acum mi-am facut si eu curaj pt. ca am mare nevoie de un sfat de la voi.asadar, sa ma prezint mai intai : am 40 de ani (sotul la fel) si nu avem copii.am inceput investigatiile ca sa vedem la care-i hiba: si deocamdata situatia sta asa:
1.spermograma : 66 mil. spermatozoizi, mobilitate 33 %, forme anormale : 25 %, concluzie :normospermie cu hipokinezie.sotul a luat branca ursului, si intr-un interval scurt i-a crescut mobilitatea la 43 %.
2.eu am facut dozarile hormonale:
-ziua 3: FSH= 8,7 U/I (faza foliculara : 3,35-21,63)
LH =3,96 U/I (faza foliculara : 2,39-6,6)
Estradiol = 174 pg/ml ( faza foliculara : 21-251 pg/ml)
Din cite vad eu, estradiolul e in limite normale, cu toate acestea doctorita mea m-a luat la rost ca valoarea e prea mare; rog daca stie cineva explicatia pt. ce estradiolul trebuie sa fie mic in faza foliculara.
Incepind cu ziua 4 a ciclului am inceput sa iau de 3 ori/zi branca ursului, astfel ca in ziua 14, analizele mi-au iesit dereglate (sau asa ma imbat eu cu apa rece).am citit pe net ca inainte cu 2 saptamani de a face analizele hormonale nu trebuie sa iei niciun medicament, inclusiv plante.
In ziua 8 a ciclului, merg la ginecolog si doctorita imi spune ca am un folicul de 19,1 mm.
-ziua 14 : FSH = 46, 7 U/I (faza ovulatorie : 4,97-20,82).pe net scrie ca in momentul surge-ului, FSH poate ajunge pina la 105.Dar, de ce sa nu recunosc ca era sa lesin cind am vazut valoarea.Cu alte cuvinte de ce ti-e frica (menopauza) nu scapi.
LH = 26,63 U/I (faza ovulatorie : 9,06-74,4)
Estradiol : 64 pg/ml
Fac in acelasi timp teste de ovulatie, care ma baga intr-o ceata totala: toate, dar absolut toate testele imi ies pozitive.Si nu vor sa se negativizeze,nu stiu ce dreaq e asta.
-ziua 21 : Estradiol = 108 pg/ml (faza luteala : 21-312 pg/ml)
Progesteron = 1,6 ng/ml (faza luteala: 1,2-15,9 ng/ml).
Progesteronul e f. mic deci, nu ca nu m-as fi asteptat la asta.
Mai am RH negativ (cu alte cuvinte, cite bube rele, toate-n capul babei mele).
Restul analizelor: anticorpi antifosfolipidici, anticorpi antispermatici, listeria, rubeola, toxo, etc. ies bine, asa ca nu va mai plictisesc.
Ei, si acuma-i acum:doctorita vede analizele, f. nemultumita ma pune sa refac FSH, LH, Estradiol (eu stiam ca FSH doar in ziua 3 e relevant, adica arata rezerva ovariana, dar ea zice ca asa o crestere e dubioasa-ii spun ca am luat branca, ea zice ca nu are legatura, desi pe net scrie altceva.Aa! si mi-am mai amintit ca a doua zi cind am fost sa ridic analizele de ziua 14 nu erau gata in ziua aia).
Buuuun, asadar astept ciclul sa refac analizele.Dar ciclul nu vine, mi-a intirziat de 2 saptamani, am facut o gramada de teste, toate negative.De simptome de sarcina nu vreau sa scriu ca eu le consider irelevante (pt. mine), atita timp cit ele pot aparea si in alte situatii (ma refer la greata, sani umflati, ameteli, etc.).Dar ceea ce nu pot sa-mi explic este o temperatura permanent ridicata a corpului (cea bazala constant peste 37).Deci, avind in vedere ca nu-mi iese niciun test pozitiv (am facut si un test de sange, dar l-am facut deodata cu hormonalele, ca sa nu trebuiasca sa ma tot intepe, asa ca si ala poate a fost facut prea devreme).Azi am fost la doctorita ginecolog (mentionez ca nu am mare incredere in ea; e tinara si nu are experienta) si zice ca nu vede nimic.Asadar, nu sint gravida, dar atunci ce e ?De ce mi-e mie cel mai frica :de bau-baul numit menopauza, cred ca se intelege (ma simt ca in bancurile depre radio erevan : nu numai ca nu a facut un copil, dar de fapt a intrat si la menopauza).Mama mea si bunica au intrat la menopauza la 52, respectiv 55 ani, asa ca m-am culcat pe o ureche, dar dupa cite cazuri de menopauza am citit pe forum la 40 de ani (si mai repede) m-am ingrozit.Ar mai fi multe de zis, dar deja m-am intins ca o placinta.Va rog mult sa nu ma ocoliti, sa ma ajutati si pe mine cu o parere.
Si am uitat sa spun ca de 6 zile am luat duphaston (din cauza insuficientei progesteronice) sau la gindul ca ar fi o sarcina, dar acum ca ca stiu ca nu e, nu stiu ce sa fac: sa intrerup?Ce se intimpla daca esti gravida si intrerupi duphastonul, ca am inteles ca nici asta nu poate fi intrerupt brusc.
Rog moderatorii, daca am postat unde nu trebuie sa puna mesajul la locul lui, ca am mai trimis zilele trecute din repezeala un mesaj gresit (vroiam sa verific cum se trimit mesajele).



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

am mai scris n mesaj si s-a pierdut,asa ca am sa fiu "scurta':nu intrerupe brusc duphastonul,poti pierde sarcina,inteleg ca inca mai ai dubii ca s-ar putea sa fi insarcinata.daca vrei s-o faci,redu doza treptat,de la zi la zi. cauta un medic cu experienta daca medicul tau nu iti inspira incredere.poti intreba tot pe forum despre asta,eu nu am nici o recomandare.s-ar putea sa fie nevoie de timp si rabdare pentru a ajunge in sfarsit,sa va tineti bebelusulin brate. eu iti doresc sa poti sa strabati drumul pana la capat si..un dram de noroc.la restul ana;lizelor nu ma pricep absolut deloc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cory_box spune:

aalina 2003, multumesc mult pt. raspuns.te mai deranjez cu o intrebare, daca esti draguta sa-mi raspunzi : si eu ma gindeam sa intrerup duphastonul treptat, in any case, dar nu stiu chiar exact ce inseamna asta : sa iau doar cite o pastila pe zi (acum iau 2/zi)? si cit timp?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

mie nu mi-a venit niciodata ciclu cat timp am luat utrogestan/duphaston. venea mereu cam la 3 zile dupa ce intrerupeam. fa un test de sange si daca e negativ poti sa intrerupi, iti vine sigur in max. 5 zile. daca esti, mergi mai departe.

Mergi la inceput