veruca plantara

veruca plantara | Autor: alexandra71

Link direct la acest mesaj

Baietelului meu, in varsta de 2,8 luni,i-a aparut in noiembrie o batatura la degetul mare de la picior.La prima aparitie,am mers la medicul de familie care mi-a confirmat ca-i batatura si sa-l las in pace c-o sa-i treaca. Ce ma nelinisteste e ca, au trecut 3 luni de la aparitie si ca acum 3 zile i-a aparut alta la degetul mijlociu.Acum 2 zile am trimis cateva fotografii cu respectiva batatura la un medic dermato si raspunsul a fost ca nu-i batatura ci veruca plantara.Mi-a recomandat un unguent pe baza de acid dar avand in vedere varsta lui mi-e teama s-o folosesc.Peste 2 zile avem programare la medic dermato, dar pana atunci astept un sfat de la voi.Poate v-ati confruntat cu asa ceva.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Alexandra, eu am avut veruci plantare vara trecuta la un deget de la picior. Am scapat cam in 2 luni cu produse de la Forever, dar nu m-am tinut de tratament ca lumea. Daca vrei, ma interesez si-ti spun daca produsele pot fi folosite si pt bebei.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irina.c. spune:

un tratament foarte bun este cel cu Isoprinosine, eu i-am dat Ilincai pentru o boala de piele tot pe baza virala, si vad ca evolueaza spre vindecare. Chiar acum am vorbit cu prietena mea dermatolog, care mi-a dat tratamentul, si exact de asta imi spunea- ca are o pacienta(fetita) care avea veruca plantara si nu credea ca o sa scape fara sa o taie, dar cu isoprinosine deja s-a vindecat 80%. Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)
am blog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra71 spune:

Multumesc ptr.raspunsuri!
Erica, erau dureroase? s-au vindecat spontan sau prin eliminare?
Irina,Isoprinosine sunt pastile?
Ma simt vinovata de faptul ca am stat 3 luni fara sa fac nimic gandindu-ma ca este o batatura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

quote:
Originally posted by alexandra71

Multumesc ptr.raspunsuri!
Erica, erau dureroase? s-au vindecat spontan sau prin eliminare?
Irina,Isoprinosine sunt pastile?
Ma simt vinovata de faptul ca am stat 3 luni fara sa fac nimic gandindu-ma ca este o batatura.



Alexandra, nu sunt dureroase deloc. S-au vindecat in timp, micsorandu-se pana cand au disparut de tot. Nu trebuie sa te simti vinovata: tu ai crezut ca sunt bataturi. Baietelului meu i-au aparut pe ambii genunchi si am crezut, ca si tine ca sunt bataturi, dar probabil ca a luat de la mine. Am inceput de vreo 2 saptamani sa-l dau cu First (o solutie pe baza de aloe vera) si Aloe vera jelly (unguent) si vad ca s-au micsorat considerabil.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amalisimona spune:

O verisoara de-a mea a folosit Verruca removal gel de la Scholl, dar nu stiu cat de bun este pentru copii, ca e pe baza de acid salicilic. Ma gandesc ca n-ar trebui sa fie contraindicat, avand in vedere ca totusi actioneaza topic.

Verisoara mea a scapat repede de veruca...s-a tot cojit pana a disparut de tot.

Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)
FOTOGRAFII BLOG

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Vezi ca au fost mai multe subiecte despre asta, chiar si eu am deschis unul anul trecut, dar acum nu il gasesc...La fetita mea de 7 ani i-a iesit cite un neg pe fiecare talpa. Le-am tratat cu nitrat de argint sub forma de bastonele (ca si chibriturile), luate de la farmacie. Nu doare, este simplu de dat, doar ca pateaza si pielea si lucrurile in negru. Pielea se curata destul de repede, lucrurile nu prea, deci trebuie folosit cu grija.
Eu am cautat mult pe internet si mi s-a parut tratamentul cel mai simplu si eficient (exista de multa vreme, chiar si soacra mea l-a folosit cind era copil). Problema la acesti negi este ca se pot intinde, deci trebuie tratati (pentru ca in realitate sint produsi de un virus).
Succes mai departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra71 spune:

Am fost la medicul dermatolog si ne-a prescris duofilm si cutaden.
Cutadenul este pentru a proteja pielea sanatoasa de langa respectiva veruca atunci cand aplic duofilmul.Sper sa scape cat mai repede de ea.

Mergi la inceput