Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

veruca plantara

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  

alexandra71
alexandra71
nou venit

Romania
Bucuresti

18 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 19/02/2008 :  10:59:22 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj

veruca plantara

Baietelului meu, in varsta de 2,8 luni,i-a aparut in noiembrie o batatura la degetul mare de la picior.La prima aparitie,am mers la medicul de familie care mi-a confirmat ca-i batatura si sa-l las in pace c-o sa-i treaca. Ce ma nelinisteste e ca, au trecut 3 luni de la aparitie si ca acum 3 zile i-a aparut alta la degetul mijlociu.Acum 2 zile am trimis cateva fotografii cu respectiva batatura la un medic dermato si raspunsul a fost ca nu-i batatura ci veruca plantara.Mi-a recomandat un unguent pe baza de acid dar avand in vedere varsta lui mi-e teama s-o folosesc.Peste 2 zile avem programare la medic dermato, dar pana atunci astept un sfat de la voi.Poate v-ati confruntat cu asa ceva.
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
V. Erica
V. Erica
fata verde

Romania, Bucuresti
1983 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 19/02/2008 :  20:42:39 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite V. Erica un Mesaj Privat
Alexandra, eu am avut veruci plantare vara trecuta la un deget de la picior. Am scapat cam in 2 luni cu produse de la Forever, dar nu m-am tinut de tratament ca lumea. Daca vrei, ma interesez si-ti spun daca produsele pot fi folosite si pt bebei.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Editat de - V. Erica on 19/02/2008 20:43:26
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

irina.c.
Busy Mom

Romania
4574 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 19/02/2008 :  20:52:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luiirina.c. Adauga semn de carte la raspuns Trimite irina.c. un Mesaj Privat
un tratament foarte bun este cel cu Isoprinosine, eu i-am dat Ilincai pentru o boala de piele tot pe baza virala, si vad ca evolueaza spre vindecare. Chiar acum am vorbit cu prietena mea dermatolog, care mi-a dat tratamentul, si exact de asta imi spunea- ca are o pacienta(fetita) care avea veruca plantara si nu credea ca o sa scape fara sa o taie, dar cu isoprinosine deja s-a vindecat 80%.

Irina, mami de bb Ilinca(26 aprilie '04) si debb Teodora(26 august 2007)

am blog

De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
alexandra71
alexandra71
nou venit

Romania, Bucuresti
18 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 20/02/2008 :  08:48:26 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Multumesc ptr.raspunsuri!
Erica, erau dureroase? s-au vindecat spontan sau prin eliminare?
Irina,Isoprinosine sunt pastile?
Ma simt vinovata de faptul ca am stat 3 luni fara sa fac nimic gandindu-ma ca este o batatura.
V. Erica
V. Erica
fata verde

Romania, Bucuresti
1983 Mesaje
2 Prieten(i)
Trimis la: - 20/02/2008 :  09:34:55 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite V. Erica un Mesaj Privat
quote:
Originally posted by alexandra71

Multumesc ptr.raspunsuri!
Erica, erau dureroase? s-au vindecat spontan sau prin eliminare?
Irina,Isoprinosine sunt pastile?
Ma simt vinovata de faptul ca am stat 3 luni fara sa fac nimic gandindu-ma ca este o batatura.

Alexandra, nu sunt dureroase deloc. S-au vindecat in timp, micsorandu-se pana cand au disparut de tot. Nu trebuie sa te simti vinovata: tu ai crezut ca sunt bataturi. Baietelului meu i-au aparut pe ambii genunchi si am crezut, ca si tine ca sunt bataturi, dar probabil ca a luat de la mine. Am inceput de vreo 2 saptamani sa-l dau cu First (o solutie pe baza de aloe vera) si Aloe vera jelly (unguent) si vad ca s-au micsorat considerabil.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)
amalisimona
amalisimona
membru incepator

Romania,
474 Mesaje
1 Prieten(i)
Trimis la: - 22/02/2008 :  03:57:03 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui amalisimona  Trimite mesaj yahoo luiamalisimona Adauga semn de carte la raspuns Trimite amalisimona un Mesaj Privat
O verisoara de-a mea a folosit Verruca removal gel de la Scholl, dar nu stiu cat de bun este pentru copii, ca e pe baza de acid salicilic. Ma gandesc ca n-ar trebui sa fie contraindicat, avand in vedere ca totusi actioneaza topic.

Verisoara mea a scapat repede de veruca...s-a tot cojit pana a disparut de tot.

Simona, Sorina (12 Noiembrie 2004) si Irina (5 Mai 2006)
FOTOGRAFII BLOG

oanagabriela
membru matur

Donator desprecopii.comDonator pentru dianaDonator Maria Rubi
 Canada, Banchiza canadiana
1761 Mesaje
4 Prieten(i)
Trimis la: - 22/02/2008 :  04:21:09 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luioanagabriela Adauga semn de carte la raspuns Trimite oanagabriela un Mesaj Privat
Vezi ca au fost mai multe subiecte despre asta, chiar si eu am deschis unul anul trecut, dar acum nu il gasesc...La fetita mea de 7 ani i-a iesit cite un neg pe fiecare talpa. Le-am tratat cu nitrat de argint sub forma de bastonele (ca si chibriturile), luate de la farmacie. Nu doare, este simplu de dat, doar ca pateaza si pielea si lucrurile in negru. Pielea se curata destul de repede, lucrurile nu prea, deci trebuie folosit cu grija.
Eu am cautat mult pe internet si mi s-a parut tratamentul cel mai simplu si eficient (exista de multa vreme, chiar si soacra mea l-a folosit cind era copil). Problema la acesti negi este ca se pot intinde, deci trebuie tratati (pentru ca in realitate sint produsi de un virus).
Succes mai departe.

Oana, mama lui Antonia
alexandra71
alexandra71
nou venit

Romania, Bucuresti
18 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 22/02/2008 :  09:45:20 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Am fost la medicul dermatolog si ne-a prescris duofilm si cutaden.
Cutadenul este pentru a proteja pielea sanatoasa de langa respectiva veruca atunci cand aplic duofilmul.Sper sa scape cat mai repede de ea.
  Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
 Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com