probeleme dupa cezariana

probeleme dupa cezariana | Autor: bdiana

Link direct la acest mesaj

salut,

Sunt sotul Bdianei
Bdana nu a mai intrat pe forum deorece sta in cealalta camera cu cel mic si nu se simte prea bine.
Va rog sa ne ajutati si pe noi pt ca avem o problema.
In primele zile de la operatie a avut scurgeri abundente apoi 4-5 zile nu a mai avut deloc.
Dupa aceste 4-5 zile a avut din nou scurgeri abundente rosu inchis(un fel de hemoragie)
Am mers la medic si i-a prescris din nou augmentin(luase si in primele zile de la operatie dupa care nu a mai luat),detralex, calcevita
Acum are din nou aceste scurgeri rosu inchis si abundente(este in a 17 zi de la operatie.

Voi ati mai patit asa ceva?
Este normal?

Multumesc frumos pt raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

De ce nu sunati medicul? Dupa parerea mea este anormal ca la mai mult de 2 saptamani de la operatie lohiile sa fie sanvinolente si abundente. Daca vin si cheaguri e si periculos, dar nici abundenta asta nu e buna. Eu nu am avut probleme d-astea, la 2 saptamani erau de culoare roz si in cantitate destul de mica. Eu as intreba medicul...

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Cel mai bine luati legatura cu medicul.
Din experienta mea spun:Nu am avut pauza la lohii,la inceput a fost abundent intr-adevar,apoi incet,incet au incetat.
Neaparat sunati medicul,nu e de gluma!

Irinalui Pierre-Sebastien( 05.06.2007 ora 9:45)

nasterea cu noroc a lui pierre-sebastien

www.onetruemedia.com/my_shared?z=1c2fc1fae729596c5d1d9f&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj sebastien

pozici sebastienvarsta Sebastien



*Putin cate putin o putem ajuta si pe Ramona


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ele spune:

Si la mine s-a intamplat cam la fel..dupa cateva zile se terminasera cele lohii si chiar ma si mirasem ca se termina asa de repede. Dar dupa cateva zile au revenit si in cantitate destul de mare. Dar nu stiu totusi daca erau de abundenta unei hemoragii.
Poti da un google si sa citesti mai multe. Si din popor se zice ca lehuzia dureaza 40 zile.
Dar cel mai sigur e sa o vada medicul ca sa va linistiti cu totii, ca sa nu agitati bebele.
Sanatate multa!

Elena & Denisa
NOI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bdiana spune:

E destul de nasol pt ca doctorul a zis ca ar putea fi o infectie de la resturi de placenta.
A zis sa ia antibiotic o saptamana si apoi sa mergem din nou la control.
Din ce am mai citit pe internet cica se ajunge la chiuretaj
speram sa nu fie cazul.
Ne mai facem probleme si pt bebe,sa nu aiba ceva lapticul de la atatea medicamente.

Multumesc pt raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Vai de mine, resturi de la placenta! Ce se intampla fratilor cu medicii astia? Pai placenta se scoate in bucati la cezariana? Cine a mai pomenit asa ceva? Si mai ales, chiuretaj pe uter operat! Eu as suspecta o infectie intraoperatorie, acum nu stiu daca e cazul, daca sunt dureri mari abdominale, febra, frison, etc...
Sper sa nu fie atat de grav, la prima vedere, nu pare sa fie ceva chiar iesit din tipare, am mai auzit de lohii sangvinolente la 2,3 saptamani de la operatie. Dar hemoragie...nu cred ca ar fi deloc normal.
Sanatate multa si felicitari pentru noul membru al familiei!

Marilena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

are febra? frisoane? dureri mari? (la 17 zile n-ar trebuio sa fie prea meri durerile dupa ceza)
eu am avut lohii variate la ambele nasteri, cand apareau, cand dispareau...deci n-ar fi extrem de anormal.
dar n-am avut febra, etc.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

este asa cum spune Sabina, daca nu exista febra, umflare anormala a locului operatiei, dureri mari, nu prea sunt semne de infectie. lohiile pot varia mult in cantitate si debit...pana la 6 saptamani din pacate.
augmentin-ul nu il afecteaza pe bebelus asa ca poate alapta linistita.
sanatate multa si nu neglijati o vizita la medic daca nu dispar problemele!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bdiana spune:

doctorul i-a spus sa ia 3 luni detralex cate 2 pe zi?
pe prospect scrie ca nu este indicat in alaptare?
credeti ca il afecteaza pe bebelus?
voi ati luat asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Nu stiu, dar eu as schimba medicul. Dupa operatia de cezariana pe care am avut-o la nici o saptamana am avut infectie si medicul de la clinica de urgenta si spitalul unde am nascut nu au facut mare lucru. Asa ca am luat lista de telefoane cu prietenii , am sunat sa vedem daca nu cunosc un medic ginecolog mai bun si ne-am mutat cu medicul. Daca pe prospect scrie ca influenteaza laptele eu zic sa mai ceri parerea altui medic. Eu am avut o luna de scurgeri si inclusiv operatia imi supura pe toata lungimea si la fiecare ora trebuia sa-mi schimb pansament, tampon, chilot. In final am luat antibiotice dupa ce m-am asigurat ca nu influenteaza laptele. Problema e ca daca un medicament nu influenteaza cantitativ laptele il influenteaza oricum calitativ ca al meu bebe vreo jumatate de zi nu l-a acceptat si nu i-am dat altceva ca sa nu se obisnuiasca cu laptele praf si biberonul si sa devina puturos. Grav e ca la multe infectii nu se face temperatura (anumite organisme nu fac temperatura), dar trebuie sa fie consultata de alt medic. Va doresc sanatate si incearca sa o ajuti pe sotia ta astfel incat cateva zile sa nu se ridice din pat decat pentru necesitatile personale . Eu am stat in pat o saptamana de la aparitia infectiei, sotul imi comanda mancare la restaurant pentru ca lucra cate 12 ore, si rufele le-am spalat dupa o luna chiar daca nu trebuia decat sa le bag la masina si sa le usuc tot la masina. Copilul sa nu-l tina decat ca pe o minge de baseball si sa nu-l tina pe burta, sa faca tot posibilul sa nu-l ridice prea mult. Cat mai putin efort cu putinta macar o saptamana si sa dati de un medic in care sotia ta sa capete incredere.

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

mai incercati si la alt medic. n-aveti nimic de pierdut.

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput