Cat antibiotic le-ati dat la pneumonie??

Cat antibiotic le-ati dat la pneumonie?? | Autor: Lya

Link direct la acest mesaj

Baiatul meu de 1,7 ani a facut bronhopneumonie.Am fost la spitalul de pneumo unde i-a facut radiografie care era cam urata,vsh 38(normal e 10) si altele care n-au importanta,e si anemic.....Dupa 9 zile de novocef si gentamicina intramuscular vsh-ul a crescut la 44,apoi l-a schimbat pe medocef inca 7 zile.Vsh-ul a scazut la 28,radiografia inca nu e perfecta(oare ar trebui??) si i-a mai dat oral inca 10 zile de antibiotic(Fromilid).
As vrea sa stiu dac-au mai fost cazuri de copilasi care-au primit atat antibiotic.Inainte de a ajunge la spital a luat inca 4,5 zile de cefalexin.
Cum i-ati tratat,cat timp si ce recomandari ati primit dupa??

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ellej spune:

Baiatul meu de 2,5 ani a facut iarna asta vreo 4 pneumonii. La una din ele a facut 7 zile antibiotic oral (klacid cu augmentin), n-a avut efect, apoi 8 zile antibiotic injectabil (cefalosporine) si apoi inca o saptmana de antibiotic oral (oxacilina daca nu ma insel). Important e sa se vindece bine plamanii.

Sanatate multa!

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Ai mei au primit 2 luni antibiotic.
De la 27 de saptamani pana la 34 (s-au nascut prematur). Fara nici o problema ulterioara.

In tuberculoza si in bronhopneumoniile cu microbi agresivi, in endocardite, in unele pneumonii datorate unor microbi mai rezistenti tratamentul cu antibiotice dureaza in medie 3-6 luni.
Fara efecte adverse.

Important este sa vindeci bronhopneumonia, daca nu ii dai destul si atata timp cat este nevoie (de aceea se fac analize si radiografii seriate) infectia poate persista si duce la efecte la nivelul plamanilor unele greu de reparat.

radiografia intr-o bronhopneumonie nu se normalizeaza intr-o saptamana. In functie de gravitate e nevoie de minim 3 saptamani de la terminarea tratamentului pentru ca aspectul sa inceapa sa se normalizeze.

Imi pare rau pentru necazul prin care treci!
Multa, multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Multumesc de raspunsuri!

Sheannamp,m-a linistit mesajul tau mai ales ca esti si in domeniu.Cu ocazia asta vreau sa-ti spun ca citesc cu placere mesajele tale si te apreciez f mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns isabela spune:

La 2,7 ani cand a facut pneumonia interstitiala, am fost internate in spital 10 zile, timp in care a avut antibiotic, apoi inca 7 zile dupa spitalizare, plus va inainte de internare ,cred ca luase cel putin 5 zile antibiotic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Lya, si eu sunt mamica de fetita de un an care tocmai ce-a terminat (in ianuarie) 5 saptamani de antibiotic foarte puternic (am fost internate o luna in spital) dupa o pneumonie cu pleureza in staza. La ea au schimbat 5 antibiotice in prima saptamana si apoi au ramas pe unul singur, Tazocin, timp de 3 saptamani si o saptamana de Cefalexin. Cel mai important este ca acum e bine insa imunitatea este clar afectata. Singura sugestie este sa-i dai ecolflorina zilnic macar 3 saptamani.
Noua, pe langa ecoflorina, ni s-au mai prescris Viusid (vitamine), Sanzyme (enzime digestive) si 3 luni de Polimod (un vaccin pentru imunitate). Pe langa acestea eu i-am mai dat si extract din muguri de coacaz negru si de arin negru (excelente adjuvante in recuperarea plamanilor).

Chiar acum am venit de la analize si abia astept sa vedem cum stam dupa atatea medicamente si remedii.

Multa sanatate!

Oana, nazdravanul Andrei (18.02.2005) si Cristina (8.02.2007)

Comorile mele

Va astept la www.bijuterii-cadouri.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

In ce spital ati fost internate Amaya si Isabela??


Amaya,ii dau Biotics,Vi-sol,extract de muguri de coacaz negru,extract de maces,septilin,liv55,ulei de catina,singulaire si cand se termina vitaminele o sa-i iau altele mai bune.Ma gandesc ca ar trebui sa-i dau ecoflorina ca e mai buna decat biotics-ul.
Peste o luna repetam si noi analizele.Sa ne spui si noua cum au iesit ale voastre.In spital cum au fost analizele???
Cate picaturi i-ai dat din extracte??Mie mi-a spus sa-i dau cate 5 picaturi dar mi se pare putin ca dupa prospect ar trebui 25.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

Lya, noi am fost la Marie Curie (Budimex).

Uff, cate ii dai si tu! In spital analizele au fost tare proaste (nu am valorile insa). Si ea este anemica si i-a mai aparut si un suflu sistolic (o suspectau de endocardita, Slava Domnului n-a fost cazul). Pe langa asta, de la atata antibiotic a facut o forma urata de candida si era toata o rana. Probabil intr-o saptamana - 10 zile avem rezultatele (i-am facut tot, set complet) si o sa revin cu valorile.

Din extracte ii dau in continuare cate 10 pic din fiecare de 2 ori pe zi (in total 4 doze) iar coacazul negru incerc sa-i dau ambele doze pana in ora 12.

Oana, nazdravanul Andrei (18.02.2005) si Cristina (8.02.2007)

Comorile mele

Va astept la www.bijuterii-cadouri.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanaiub spune:

David tocmai a avut bronhopneumonie, a facut tratament injectabil cu cefort, gentamicina si dexamethazona la 8 ore timp de 7 zile, pentru flora intestinala 10 zile ecoflorina, debridat, dupa injectii a mai luat 5 zile zinnat si acum ii dau liv52 si silimarina (pentru ficat) si visol calciu
am inceput si cura cu bronchovaxom, pentru imunizare

http://s244.photobucket.com/albums/gg22/ioanaiub/?action=view

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

CITESTE despre pneumonie aici:
http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=482



Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput