Pubertatea precoce - cand discutam cu copiii?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

Salut! M-am intors de la Parhon acum o ora. Scuze ca nu am raspuns dar copii sunt amandoi bolnavi, raciti, pe antibiotice. Elena a facut o sinuzita urata.... Asa ca m-am distrat rau saptamana asta...
Au iesit analizele. Nivelurile hormonilor nu sunt mari, oricum nu destul de mari sa o bage pe tratament, cel putin deocamdata. Pt viitor variantele sunt diverse si la "mana domnului": se poate sa fi fost doar o izbucnire hormonala care sa nu se mai repete pana la aparitia normala a pubertatii (timp in care sanisorul se va retrage), se poate sa reizbucneasca peste un timp si atunci sa aiba doar o alta furtuna hormonala care sa se incheie singura sau nu, si atunci sa o bage pe tratament.
Din cate am inteles tratamentul consta intr-o injectie cu hormoni, fix la 28 de zile, asa cum mi-au mai spus si alte mamici.
Oricum, pana la varsta pubertatii va fi monitorizata si i se vor repeta analizele din 3 in 3 luni sau mai des daca observ ceva in neregula (apare vreun fir de par sau creste mai mult de 2 cm in 3 luni).
Pt durerile de oase de care se plange i-a dat Sanasol, iar dupa ce terminam sticla incepem sa luam calciu. Vom merge si la mare la vara...
Saptamana viitoare merg sa vad o piscina, pe undeva prin Militari, spre comuna Rosu. Ma duce cineva sa imi arate. O sa merg impreuna cu Elena ca ei ii trebuie exercitiu fizic pt problemele ei, iar eu am facut o operatie pt obezitatea de care sufar si acum slabesc cam repede, deci trebuie sa incep si eu sa fac miscare.
Va pup si mai vorbim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Sanatate multa va doresc!

Mariaanna
cand vine BB?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

MamiFlori, am asteptat cu sufletul la gura vest de la tine. Sa intele ga ce a fost alarmant a trecut. Asta e bine.
Vad ca esti interesata de inot. Ti-au spus cumva ca exercitiul fizic ar intarzia intrarea in perioada pubertatii?

Iti tinem pumnii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by mamagiuliei

MamiFlori, cum sunteti ???

Colega mea de banca, din sc generala, la varsta de 8 ani a avut prima menstruatie. Acum e mama a 2 baieti, n a avut nicio alta problema, doar k ii era rusine in zilele alea si era un mare secret totul, doar noi fetele si invatatoarea stiam. La vremea aia, nu i s a facut niciun tratament.



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada




Ce inaltime are fosta ta colega? E de talie mica? I-a afectat cumva aparitia menstrei timpurii, cresterea in inaltime?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

Exercitiul fizic este benefic pt copii din absolut toate punctele de vedere, inclusiv pt problema pubertatii precoce. Se descarca energiile mari cu care sunt "dotati" copiii la orice varsta, le ocupa mintea care in lipsa oboselii fizice isi cauta ocupatii nu intotdeauna ...cuminti. Dupa o varsta, de plictiseala, din cauza ca nu pot iesi la joaca (de ex. iarna) incep sa isi studieze corpul, sa il testeze, sa probeze senzatii. Mi-a spus pediatra noastra ca are mamici disperate ca au copii de 5,6,7, ani sau mai mult care se masturbeaza la greu. Chiar imi povestea de o fetita care uneori chiar in timpul mesei isi da drumul usurel sub masa si... se mangaie. Se pare ca in ziua de azi masturbarea la copii nu mai e privita ca problema psihica ci se incearca rezolvarea ei cu calm si tact.
In concluzie, o activitatea fizica suficienta sa le descarce energia si sa la dea acea oboseala "buna", dupa care urmeaza un somn sanatos, si care sa le stearga din cap "alte preocupari" este un tratament si medicament eficace pt multe din problemele lor. Ca sa nu mai spunem ce armonios se dezvolta...
In plus, e stiut faptul ca micutele gimnaste au o dezvoltare mult mai tarzie (cresterea sanilor, aparitia menstruatiei) din cauza excesului de efort.
In concluzie, eu personal m-am hotarat sa o duc pe micuta sa faca miscare. Cel mai mult ii place sa inoate si sa danseze. Voi vedea daca ii mai place si alt sport, dar vreau sa o las sa faca ceea ce ii place mai mult. Poate scapam asa de tratamentele hormonale. Oricum, am de gand sa ma alatur ei pt ca si eu sunt obeza, abia mi-am facut un gastric sleev si de la slabitul destul de rapid incepe sa imi atarne pielea
Va pup mamicilor si mai vorbim!
Va multumesc ca mi-ati fost aproape si m-ati ajutat!
Florina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Ai dreptate, Flori!
E bine sa-si ocupe timpul cu ceva placut!
Astfel, nu vor mai avea timp pentru alte chestii, chiar daca e bine sa-si cunoasca si corpul.Nu zic ca ar trebui sa se masturbeze, dar...unii o fac.
Cu calm si tact, cum ai spus, ii vom face sa inteleaga ca nu e tocmai bine.

Mariaanna
cand vine BB?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Eu cred ca daca au preocupari si timpul le este ocupayt asa cum trebuie, adica sport, activitati in aer liber, acest interes pentru explorarea propriului corp vine mai tarziu. Deci si eu militez pentru ocuparea timpului copilului in mod placut.

Ca argument, vin si spun ca fiica mea face balet de la 4 ani, inot de la 5 si mai are si darul picturii si merge la Scoala Populara de Arta de 3 ori/sapt. Eu zic ca e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Si fetitei mele au inceput sa-i cresca sanii la 7 ani. a fost internata la Parhon, dar fiind alergica la difetrite medicamente, antibiotice etc., nu a facut nici un tratament. La 10 ani a avut primul ciclu, dar nefiind regulat a crescut mult in inaltime. De la 1,30m la 1,58m(mi-a spus atunci ca mai creste maxim 5-8cm). Acum are 16 ani si 7 luni, am fost la endocrinolog si mi-a zis ca nici nu se astepta sa creasca atat de mult(nici noi nu suntem prea inalti, eu 1,52 iar sotul 1,65).
Ps. Mi s-a spus ca ea a avut pubertate precoce deoarece eu am luat Alilestrenol in timpul sarcinii (fiind o sarcina cu probleme).
Sanatate multa fetitelor.

Mihaela,Tatiana si Mihai
Poze http://community.webshots.com/user/mhldvrc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

mhldvrc, tu cred ca esti un caz fericit. M-am uitat si pe pozele tale si...da, fetita arata ok si pe deasupra mai si frumusica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mhldvrc spune:

Multumesc!

Mihaela, Tatiana(20.09.1991) si Mihai(1.08.1995)
http://community.webshots.com/user/mhldvrc

Mergi la inceput