Pubertatea precoce - cand discutam cu copiii?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Si inca ceva...Acum doi ani am mers la endocrinolog pt mine si la una din consultatii am vorbit despre semnele apropierii pubertatii. Mi-a spus ca transpiratia axiala, "urat mirositoare" e unul din semnele apropierii ei. V-ati confruntat cu chestiunea? Astept comentarii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

NU!
Eu nu am intalnit inca la varsta de 8 ani asa ceva.Cel mai devreme la 10.
Ceea ce s-a intamplat cu fetita de care spuneai , este cu siguranta o eceptie, o pubertate fortata de anumiti factori de mediu:stres familial, alimentatie cu continut ridicat de aditivi(E-uri),dezechilibru in plan social,dezvoltare fizica fortata(unii parinti isi indoapa copiii cu diferite substante de crestere, de frica sa nu ramana mici).
In cazul tau, te simt o mamica echilibrata si cred ca si fetitele tale au parte de armonie, si o dezvoltare normala.

Mariaanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

Fetita mea are 6 ani si 9 luni si a inceput sa ii creasca un san. De o saptamana facem investigatii peste investigatii.
Am sa copii aici ce am scris unor mamici zilele trecute, ca sa nu mai iau povestea de la capat:

Buna! Va multumesc pt raspunsuri si sfaturi! Nu am mai apucat sa scriu pt ca am fost tare suparata, ca sa nu spun disperata, in privinta fetitei.
Mi-a spus acum vreo 3 zile, inainte de culcare, ca o doare un san cand se atinge uneori. A doua zi am studiat-o si are un san mai dezvoltat! Ieri si azi am umblat pe la doctori. Inca nu am terminat analizele, marti mergem sa ii faca dozarile hormonale dar deocamdata diagnosticul este Pubertate precoce. Are tesut mamar la sanul drept si activitate ovariana, are foliculi de 3-4 mm in ambele ovare!!
Doctorii m-au linistit si mi-au spus sa nu ma agit ca sunt f multe fetite in aceasta situatie si ca o sa primeasca tratament sa ii opreasca evolutia, dar dupa rezultatele hormonale.
Acum stiu ce e cu ea! Ma mustra constiinta groaznic si mi-e asa mila de ea! E atat de mica, nu are nici 7 ani si deja a infruntat zilele astea atatea informatii cu care nu era cazul sa ia contact de pe acum!

Va multumesc pt incurajari tuturor!
Astazi am fost la spital pt dozarile hormonale. I-au injectat un hormon si i-au recoltat sange ca sa masoare efectul la 4 ore si urmeaza la 24 de ore.
In rest hipofiza e normala, tiroida si ovarele sunt "curate", spun asta pt ca din pacate o cauza a pubertatii precoce pot fi tumorile pe una dinaceste glande...
In schimb am aflat la eco ca ovarele s-au "trezit", au activitate, sunt in ambele parti foliculi de 3-4mm.
Acum nu mai avem de facut decat sa asteptam rezultatele analizelor si sa vedem ce tratament primim. D-na doctor ne-a spus ca ii va opri aceasta "trezire" timpurie a corpului pt ca poate ramane f. mica de inaltime (se opreste prea repede din crestere).
In concluzie m-a linistit si am aflat mergand la Parhon ca sunt f. multe fetite in aceasta situatie. Mi s-a atras atentia la consumul de soia care e modificata genetic si la consumul de carne care e toata imbibata de hormoni, antibiotice si alte chestii. Asa ca o sa trecem mai mult pe branza, oua, peste, desi nu m-as baza ca si astea sunt "curate". Oricum, sa ma apuc de crescut gaini e exclus si nici legumele si fructele nu mai sunt ce au fost. Asa ca.... asta e...din pacate...

Pediatra noastra are paciente fetite si de 3, 4, 5 ani cu pubertate precoce care au si secretii din san sau par in zonele intime. Bietele fetite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by mamiFlori

Fetita mea are 6 ani si 9 luni si a inceput sa ii creasca un san. De o saptamana facem investigatii peste investigatii.
Am sa copii aici ce am scris unor mamici zilele trecute, ca sa nu mai iau povestea de la capat:

Buna! Va multumesc pt raspunsuri si sfaturi! Nu am mai apucat sa scriu pt ca am fost tare suparata, ca sa nu spun disperata, in privinta fetitei.
Mi-a spus acum vreo 3 zile, inainte de culcare, ca o doare un san cand se atinge uneori. A doua zi am studiat-o si are un san mai dezvoltat! Ieri si azi am umblat pe la doctori. Inca nu am terminat analizele, marti mergem sa ii faca dozarile hormonale dar deocamdata diagnosticul este Pubertate precoce. Are tesut mamar la sanul drept si activitate ovariana, are foliculi de 3-4 mm in ambele ovare!!
Doctorii m-au linistit si mi-au spus sa nu ma agit ca sunt f multe fetite in aceasta situatie si ca o sa primeasca tratament sa ii opreasca evolutia, dar dupa rezultatele hormonale.
Acum stiu ce e cu ea! Ma mustra constiinta groaznic si mi-e asa mila de ea! E atat de mica, nu are nici 7 ani si deja a infruntat zilele astea atatea informatii cu care nu era cazul sa ia contact de pe acum!

Va multumesc pt incurajari tuturor!
Astazi am fost la spital pt dozarile hormonale. I-au injectat un hormon si i-au recoltat sange ca sa masoare efectul la 4 ore si urmeaza la 24 de ore.
In rest hipofiza e normala, tiroida si ovarele sunt "curate", spun asta pt ca din pacate o cauza a pubertatii precoce pot fi tumorile pe una dinaceste glande...
In schimb am aflat la eco ca ovarele s-au "trezit", au activitate, sunt in ambele parti foliculi de 3-4mm.
Acum nu mai avem de facut decat sa asteptam rezultatele analizelor si sa vedem ce tratament primim. D-na doctor ne-a spus ca ii va opri aceasta "trezire" timpurie a corpului pt ca poate ramane f. mica de inaltime (se opreste prea repede din crestere).
In concluzie m-a linistit si am aflat mergand la Parhon ca sunt f. multe fetite in aceasta situatie. Mi s-a atras atentia la consumul de soia care e modificata genetic si la consumul de carne care e toata imbibata de hormoni, antibiotice si alte chestii. Asa ca o sa trecem mai mult pe branza, oua, peste, desi nu m-as baza ca si astea sunt "curate". Oricum, sa ma apuc de crescut gaini e exclus si nici legumele si fructele nu mai sunt ce au fost. Asa ca.... asta e...din pacate...

Pediatra noastra are paciente fetite si de 3, 4, 5 ani cu pubertate precoce care au si secretii din san sau par in zonele intime. Bietele fetite!




Imi pare rau ca treci prin asa clipe de framantare.

As vrea sa ne tii la curent cu rezultatele analizelor, decizia medicului si, mai ales, cu starea fetitei.

Ai putea intreba endocrinologul daca un consult in jurul varstei de 7-8 ani se impune pentru a vedea in ce stadiu suntem? S-au cum sa depistam unde ne situam? Foarte dificil... Dar vad totusi ca exista speranta de a intarzia momentul. Oare sunt riscuri?

Va doresc sa treceti cu bine peste momentul acesta si sper ca fetita sa nu fie afectata emotional.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Deci vezi Mariaanna, ca de ceea ce ma temeam eu, e o problema care afecteaza mult prea repede fetitele. Am inceput de doua saptamani sa devin obsedata, mai ales de cand am aflat de colega ei. Ii miros hainutele sa nu care cumva sa aiba o transpiratie diferita.

Ea e inaltuta si filiforma, face inot si balet si ma gandesc ca miscarea e foarte buna si indeparteaza momentul cu pricina. Ca alimentatie...nu prefera carnea (pana acum eram imbufnata din aceasta cauza, acum din relatarile lui mamiFlori ma bucur), in schimb prefera lactatele si legumele.

Ufffff, cred ca trebuie sa ma informez temeinic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

Mami Flori imi inchipui prin ce momente treci acum.Imi pare rau ca fetita ta e nevoita sa se confrunte cu aceasta situatie.Dar medicul o va ajuta sa fie bine si sa amane procesul de transformare fiziologica pana la varsta potrivita.Pentru o fetita de 7 ani, e intr-adevar un soc , dar cu mult tact, va trece si asta fara sa o afecteze prea tare.
Numai bine!
Cafera,chiar as vrea sa aflu mai multe despre pubertatea precoce.Pana acum nu m-am confruntat cu situatia asta, dar daca o fi cazul, sa stiu cum sa discut cu fetitele, fara a le speria.
Daca afli ceva, spune-mi si mie...

Multa sanatate voua si fetilelor!

Mariaanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

Pana joi nu mai avem ce face, asteptam doar...
Intre timp are dureri mari de oase la maini si picioare, azi chiar a trebuit sa ii dau o jumatate de Algocalmin, este foarte nervoasa sau foarte apatica si visatoare...
Transpiratia ei s-a modificat ca miros cam de un an. Nu miroase urat dar are miros, fata de perioada anterioara cand nu se simtea. Alt semn, caruia la fel nu i-am dat importanta prea mare, a fost lungirea firului de par pe picioare. Asta vara la mare am observat ca firele de par de pe picioruse sunt mai lungi; insa sunt blonde si nu sunt dese.
Toti doctorii care au vazut-o au verificat daca are par axilar sau pubian. La ea nu e cazul, doar sanisorul drept are areola mai dezvoltata un pic si la palpat se simte tesut mamar. Cu ochiul liber nu se vede. Nu am vazut nici macar eu ca mama, ci ea s-a plans ca o doare.
Vom vedea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

MamiFlori, chiar te rog sa ne tii la curent cu starea fetitei. A inceput deja tratamentul?

Asteptam vesti bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

?

Mariaanna
cand vine BB?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

MamiFlori, cum sunteti ???

Colega mea de banca, din sc generala, la varsta de 8 ani a avut prima menstruatie. Acum e mama a 2 baieti, n a avut nicio alta problema, doar k ii era rusine in zilele alea si era un mare secret totul, doar noi fetele si invatatoarea stiam. La vremea aia, nu i s a facut niciun tratament.



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput