Pubertatea precoce - cand discutam cu copiii?

Pubertatea precoce - cand discutam cu copiii? | Autor: cafera

Link direct la acest mesaj

Dragele mele, sunt mamica de doua fetite si cea mare e deja in clasa I. Ma gandesc de multa vreme la cum o sa-i vorbesc despre transformarile care au loc in organism la varsta pubertatii. Dar constat, din relatarile multora, ca aceasta varsta a pubertatii a coborat mult. Ma intreb: cand ar trebui sa o pregatesc, pentru a nu fi luata prin surprindere?
Am impartasit si medicului de familie framantarile mele, dar m-a linistit, spunandu-mi ca nu sunt semne ca s-ar apropia momentul. Totusi, cred ca discutii pe seama acestui subiect, ne-ar ajuta mult, in viitorul apropiat.


Mamica celor doua printese, Ilinca (26.07.2007) si Alexia (27.06.2000)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Depinde si de dezvoltarea ei psihica. De exemplu baiatului meu i-am explicat pe la 7-8 ani despre ce se va intampla cu trupul lui( adica apare pilozitatea, etc) iar explicatiile referitoare la problema "barza" le-a primit pe la 10 ani. Vara trecuta mi-a povestit ca el stie ce inseamna cand doi oameni "si-o pun". Mi-a zis exact cum e, ca a aflat de la un coleg de clasa. Peste cateva zile i-am cumparat Cartea baietilor, a citit-o si am povestit despre tot ce scrie acolo.
Oricum, chestia cu sexul si cu Mos Craciun se afla in clasele primare... eu zic ca e mai bine de la tine decat de la colegii de clasa. Poti discuta cu ea despre schimbari in pubertate (cresc sanii, apare menstruatia) deja de la aceasta varsta, iar despre conceperea copilului mai tarziu, peste 1-2 ani, asta e parerea mea.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

De transformari fizice stie si le accepta, dar venirea menstrei...nu stiu cum o va percepe.

Mamica celor doua printese, Ilinca (26.07.2007) si Alexia (27.06.2000)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

Despre menstruatie poti discuta cu ea la nivelul ei, simplu, eventual cauta pe net poze despre organele genitale interne si spune-i ce se intampla. Decat sa afle de la altcineva si sa se sperie, mai bine explica-i tu.

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
poze


Totul despre alaptat!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ana_Alx spune:

nu a vazut la tine tampoane ? daca a vazut crede-ma ca stie deja,ce si cum....poate si peste tine la baie sa fi intrat din greseala,cand era perioada aceea,sau poate a vazut un tampon impachetat la cosul de gunoi...ei observa tot,abs tot...iar daca a vazut crede-ma : stie deja .Mai ramane sa vada daca si tu stii ca ea stie

31 Ianuarie 2007+ Mimishoru'(07 aprilie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamiFlori spune:

Am citit si eu nelistile voastre si am si eu o intrebare: Fetita mea de nici 6 ani (implineste 7 pe 1 iunie) mi-a spus azi ca o doare un san cand apasa. Si ca o doar mai de demult. E posibil sa inceapa trasformarile??? Doamne, e atat de mica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anuska spune:

Si daca fata mea e timida si nu ma intreaba nimic si de cate ori am incercat sa deschid subiectul da semne ca n-o intereseaza, ce fac?
Si in plus nici tampoanele nu le las in zona ei de vedere, singura intrebare fiind at cand le-a vazut la magazin pe la 4-5 ani si i-am spus ca trebuie la mamici pt ca am considerat ca e prea mica....


*********************************

Poze cu familionu'

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

Nici fetita mea nu e interesata la ce folosesc tampoanele, desi le vede in dulapirul de la baie.
Nu stiu cum sa abordez subiectul....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

quote:
Originally posted by cafera

Nici fetita mea nu e interesata la ce folosesc tampoanele, desi le vede in dulapirul de la baie.
Nu stiu cum sa abordez subiectul....

Mamica de printese



Mamica de printese,parerea mea este ca e prea devreme sa le vorbesti fetitelor despre asta, mai ales ca nu le intereseaza.E adevarat ca a coborat mult varsta pubertatii, dar totusi, copilaria e copilarie.Nepotica mea are 12 ani acum.Sanii au inceput sa-i creasca pe la 10 ani, iar ciclul i-a venit la 11 ani jumate.daca stau sa ma gandesc, eu aveam aproape 14 ani cand mi-a venit!
Cred ca ar fi potrivit sa le spui despre ciclu in momentul in care i se vor dezvolta sanii.In jurul varstei de 10 ani fetele devin foarte interesate de corpul lor si vor fi mai receptive si mai interesate.Pana atunci, eu cred ca ar trebui sa lasi lucrurile sa decurga normal. E suficient ca stiu ca fetele sunt diferite de baieti si ca la un moment dat apar niste transformari care le vor face sa devina femei si mame.Apoi, cand este timpul potrivit, explicatia va veni ca ceva firesc.
Succes!
Peste vreo doi ani sa ne spui si noua cum a fost!

Mariaanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariaanna spune:

quote:
Originally posted by Anuska

Si daca fata mea e timida si nu ma intreaba nimic si de cate ori am incercat sa deschid subiectul da semne ca n-o intereseaza, ce fac?
Si in plus nici tampoanele nu le las in zona ei de vedere, singura intrebare fiind at cand le-a vazut la magazin pe la 4-5 ani si i-am spus ca trebuie la mamici pt ca am considerat ca e prea mica....


*********************************

Poze cu familionu'

Povestea nasterii Anei 17.03.2000
Povestea nasterii Teodorei(bb2) 8.10.2004





La 8 ani inca viseaza la papusi si Scufita Rosie!>>>
E prea devreme.Menstruatie este o problema delicata.daca ii spui de pe acum ca ii va curge sange din gogosica, sigur se va speria!
Ai rabdare!

Mariaanna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cafera spune:

quote:
Originally posted by mariaanna

quote:
Originally posted by cafera

Nici fetita mea nu e interesata la ce folosesc tampoanele, desi le vede in dulapirul de la baie.
Nu stiu cum sa abordez subiectul....





,parerea mea este ca e prea devreme sa le vorbesti fetitelor despre asta, mai ales ca nu le intereseaza.E adevarat ca a coborat mult varsta pubertatii, dar totusi, copilaria e copilarie.Nepotica mea are 12 ani acum.Sanii au inceput sa-i creasca pe la 10 ani, iar ciclul i-a venit la 11 ani jumate.daca stau sa ma gandesc, eu aveam aproape 14 ani cand mi-a venit!
Cred ca ar fi potrivit sa le spui despre ciclu in momentul in care i se vor dezvolta sanii.In jurul varstei de 10 ani fetele devin foarte interesate de corpul lor si vor fi mai receptive si mai interesate.Pana atunci, eu cred ca ar trebui sa lasi lucrurile sa decurga normal. E suficient ca stiu ca fetele sunt diferite de baieti si ca la un moment dat apar niste transformari care le vor face sa devina femei si mame.Apoi, cand este timpul potrivit, explicatia va veni ca ceva firesc.
Succes!
Peste vreo doi ani sa ne spui si noua cum a fost!

Mariaanna



Mumtumesc mult! Dar sunt si mai ingrijorata, deoarece de o luna imi spune ca o fetita nu mai face sport de fiecare data. Nu am dat initial importanta... Ca sa aflu la sedinta cu parintii ca fetita cu pricina nu face sport mereu din cauza menstruatiei deja instalate. A implinit 8 ani in ianuarie... Parca prea mult a coborat varsta...

Mariaanna, tu ca invatatoare, ai avut vre-un caz de precocitate in directia asta?

Mergi la inceput