Regimul disociat

Regimul disociat | Autor: Victoria

Link direct la acest mesaj

Bineinteles ca, dupa o iarna in care nu m-am prea miscat, nu-mi mai vin hainele...
M-am apucat de regimul disociat..o zi legume, alta carne, oua, fructe, peste, lactate, samd

Cine l-a mai tinut, sa-mi spuna si mie daca a avut efect...Deocamdata stiu ca nu mai vreau sa vad spanac, si rasolul de vita( care chiar imi place) imi da fiori...dar vreau sa ma tin tare sa intru iar in fuste, ca nu se mai poate.

Multumesc anticipat pentru impresii/sfaturi,

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

Victoria, regimul disociat este singurul care a functionat la mine
eu slabesc fffffffoarte greu si numai cu acest regim am reusit sa dau repede cateva kg
prima data cand am tinut, am fost foarte stricta insa m-am constipat foarte rau, era sa ajung la spital (eu care nu am DELOC probleme cu acest capitol), iar acum cand am tinut dupa un an de la nastere, am fost mai calculata adica:
-in fiecare dimineata imi luam portia de fibre!!!!, tocmai pt.a preveni constipatia....adica mancam o felie de paine integrala de tipul pesmet (gen wassa sau alte marci)
-ziua de lactate: pesmetul wassa + branzica dietetica sau iaurt dietetic, lapte degresat cu fulgi, mai scapa si cate un sandwich cu sunca curcan f,slaba cu o felie de wassa daca mi se facea f.foame
-ziua de fructe (vinerea): mere, portocale, kiwi, pere, chiar si struguri, gutui, sweete, gref
-ziua de carne: sunca slaba de curcan sau pui cu o felie de wasa si 2 felii de castravete, o friptura la gratar (de fapt facuta in zepter) cu salata verde si lamaie + ulei masline, o salata verde cu piept de pui fiert si taiat bucati plus dressingul de ulei masline si lamaie, sau carne de vita/pui la cuptor, supa de pui sau ciorbita
-ziua de legume: salate multe, legume fierte servite cu dressingul de la salata
-in zilele cu lactate sau legume mancam si cate un ou fiert
-duminica mancam normal, chiar si 2-3 patratele de ciocolata kinder

ideea e ca nu m-am infometat, am reusit sa imi micsorez stomacul, am renutat la dulciuri si sucuri (eu oricum nu beau sucuri decat f.rar, prefer un pahar de vin rosu natural si f.bun)

in plus am inceput sa fac abdomene, sa lucrez la stepper macar de 2-3 ori pe saptamana

am avut vointa (atitudine care la mine lipseste in majoritatea cazurilor) si o motivatie care m-a facut sa am rabdare si bineinteles faptul ca a dat rezultat m-a facut sa merg inainte cu aceasta dieta
am dat 4 kg in 10 zile (oricum nu-mi doream sa slabesc mai mult de 2 kg pe sapt.pt.ca nu e normal) si am incercat sa fiu atenta cu mancarea si dupa intreruperea dietei, pt.ca degeaba tii o dieta si te chinui cu ea o perioada daca dupa aceea manaci la fel ca inainte
daca mai manac o prajitura, o shaorma sau alte chestii interzise, am grija ca urmatoarele 2 zile sa mananc ceva usor su sa fac miscare, sa remediez problema

acum mai vreau sa dau jos cam 5 kg si sa-mi modelez zona "burtika si talia" prin abdomene si eventual masaj

multa bafta

Lilina si Vlad - Alexandru (23 septembrie 2006)
cum s-a nascut bebe site-ul lui bebe varsta lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capoianuiula spune:

buna victoria , daca mai ai intrebari in capitolul regim disociat...sint la dispozitia ta..te , iulia capoianu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capoianuiula spune:

...si ca sati dau si mai mult curaj iti spun un adevar...cind am terminat liceul in 1974 la moreni aveam 70 de kg,,astazi la aproape 53 de ani cintaresc 59kg, dar la mine in bruxelles regimul disociat este altfel interpretat..daca vrei amanunte ramin la dispozitia tata,iti doresc numai bine ..iulia capoianu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Ia zi Iulia cum e regimul disociat la Brussel?

J si Carlita Carliontz (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capoianuiula spune:

buna ziua j g aici exista de ani de zile o regula generala data de medici, simpla ,omeneasca si fara tortura foamei:-mincat de cite ori vrei pe zi, din moment ce pastrezi regulile de baza: -nu amesteca proteinele cu feculantele, -nu amesteca feculantele cu grasimile, nu consoma la inceput zahar;si intre mese timp de cel putin 3 ore nu gusta nimic...iata un pic despre ce e vorba...iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Multumesc mult pt. raspunsuri!Lilina, regimul tau pare mai permisiv, este chiar Montignac, adica in ziua de carne mananci si legume...
Eu mananc spanac, rasol de vita si salata de rosii si andive.Recunosc ca nu pot sub nici o forma sa renuntz la cafeaua de dimineatza cu lapte.Plus ca seara sunt depresiva de frustrare...desi nu-mi plac in mod deosebit dulciurile, imi crapa buza dupa o inghetata...sau dupa orice alt aliment pe care nu am voie sa-l mananc...Ideea e ca eu am de dat jos vreo 20 de kg, deci am mult de luptat...Plus ca nu ma vad facand asta toata viatza, chiar nu pot....
Vroiam sa stiu cat/in cat timp se slabeste, ca eu nu pot sa traiesc asa tot timpul.

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dooku3 spune:

Regimul disociat nu e Monti?De ce o zi aia,o zi ailalta daca e Montignac?Disociat,din cate stiu eu=nu carbo cu proteine impreuna,fructele separat de mese,etc.Exista un topic aici de foarte mult timp in acest sens.Acolo sunt si carti ale regimului Montignac,si retete,toate foarte utile pentru cine este interesat.Eu una asa mananc de nici nu mai stiu cati ani-disociat.Mi se pare cel mai de"bun simt" mod de alimentatie si da rezultate mai ales in timp.Acum degeaba slabim 10 kg intr-o luna daca dupa ne intoarcem la stilul de viata initial.E si mai rau!Organismul privat de substante nutritive pe o perioada de timp mai mult sau mai putin indelungata,in momentul in care i se da si cea mai mica sursa,depune ca rezerva,de"frica" sa nu ajunga iar fara"carburant".Nu e atat de proasta si usor de manipulat celula:-))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilina spune:

eu am cartea lui Montignac si am incercat sa ma ghidez dupa ea, dar nu e facuta pt.bucataria romaneasca, adica sunt chestii pe care nu le gasesti la noi, inca (ma refer la preparate, mancaruri)

eu incerc sa fac din asta un mod de viata, sa nu fie cura de slabire....o mai iau pe aratura in we sau de sarbatori sau la o ocazie (o zi de nastere etc) dar in mod normal, as vrea sa mananc disociat

si daca functioneaza cu adevarat, adica reusesc sa slabesc si nu ma mai ingras, as fi super multumita si fericita

Lilina si Vlad - Alexandru (23 septembrie 2006)
cum s-a nascut bebe site-ul lui bebe varsta lui bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Dooku, stiu foarte bine care e regimul Montignac si ca se discuta la alt subiect, dar acesta NU este Monti, este cu un singur aliment pe zi, cred ca am fost destul de explicita in primul mesaj.Multumesc pentru prelegere, oricum...

Pana acum am slabit 2,5 kg si sunt f. multumita( iau si vitamine).

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns april spune:

In 2005 am tinut si eu regimul disociat timp de 3 luni, insa nu disociat pe zile c pe mese. Adica un singur fel de mancare la o masa si nu amestecam glucidele cu proteinele. Am reusit sa scap de 10 kg. Cam din toaman am mai pus pe mine 2-3 kg care intentionez sa le dau jos tot asa insa din mai incolo.

Mergi la inceput