maternitatea Ploiesti

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Ma tem ca am facut o prostie si, din gresealaaaaaaaaaaaaaaaaa am apasat pe butonul de spam cand eram in PM si citeam mesajul de la arima....... Sper ca nu s-a intamplat nimic si ca nu am blocat pe nimeni. Daca citeste vreun moderator sau cine se ocupa de asa ceva, va rog sa ma . Imi cer mii de scuze arima, sper ca nu am facut ceva nashpa, repet a fost din gerseala, mi-a fugit mouse-ul si cand am dat click, exact pe butonul ala de spam era ....

Dorinutza82 35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arima spune:

draga mea dorinuta aveam mai multe intrebari decat tine.
nu, nu ti se face ecografie la internare. exista optiunea de a sta la un salon in care sa ai bebeul cu tine numai sa ai bafta sa nu fie ocupate locurile(eu n-am avut bafta asta...). e altceva, pentru ca stai cu bebe si cand ajungi acasa cu el nu patetsi ce am patit eu si alte mamici: ore de masa date peste cap pentru ca nu stii daca sa-i mai dai ceva intre mese sau nu, sau cat trebuie sa pape, sau daca se satura cu ce ii dai tu, daca alaptezi.. sunt o serie de probleme de care eu m-am lovit. am intrebat la maternitate dar nu mi s-a spus nimic.deci nu-ti fa iluzii din punctul asta de vedere...
personalul s-a purtat super cu noi, lauzele. eu am dat atentiile dupa ce am nascut, la cateva zile. inainte nu o sa-ti arda de atentii si n-ai sa stii cui sa-i dai.
bagajelul... ti-am spus: pentru tine: pijama, tampoane, vata, trusa cu periuta, sapun, etc.... pt bebe doar pampersi. o sa-ti dea de acolo camasa. camasa de la ei o sa fie pentru nastere si pentru alaptat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arima spune:

a... am uitat. scuze:
te tine de obicei 3 zile fara ziua in care ai nascut daca n-ai fire de scos si e bebe bine; 4 zile daca ai fire de scos si bebe e bine; sau... in functie de cat de bine e bebe...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Multumesc mult de tot, arima. Eu sper sa fie ok si sa am si eu noroc de personal bun care sa aiba grija de mine si de bebe acolo. Cred ca de asta ne e teama noua, viitoarelor mamici, de ce se intampla in maternitate si ce fel de oameni se vor ocupa de noi, nu de nasterea in sine . si un Paste fericit si linistit pt tine si puiul tau si intreaga familie

Dorinutza82 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mona-g spune:

Buna, la toate burticile si mamicile!
Sunt noua pe forum si ma bucur ca am gasit info despre maternitatea din Ploiesti. Eu sunt insarcinata in 7 saptamani deci mai am dar datorita informatiilor vehiculate prin presa in ultima vreme imi este f.frica de ce ma asteapta in maternitate.

Te rog arima trimite-mi si mie cat de detaliat poti cu ce te-ai lovit acolo si preturile vehiculate. Daca poti sa-mi recomanzi o doctorita care sa ma si asiste la nastere ar fi super. Eu vreau sa nasc normal si as vrea sa ne spui daca se practica epidurala acolo si daca toti doctorii de acolo o folosesc.

Stiu ca am pus multe intrebari dar sper sa-mi raspunzi si mie.
Multumesc mult.

Voi revenii si eu pe topic cu orice informatie noua pe care pun mana.
Multumesc mult.

Nastere usoara si bebei sanatosi si frumosi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns percreta spune:

Eu am nascut pe 8 septembrie 2008, prin cezariana, la Maternitatea din Ploiesti. Trebuie sa va spun ca alesesem initial sa nasc la un spital privat in Bucuresti, dar, datorita unor complicatii, am fost nevoita sa merg la cea mai apropiata unitate medicala de casa. N-am regretat nicio secunda. Aveam, ca si voi, impresia ca locul nu e tocmai in regula. Insa ce am vazut si trait acolo, mi-au schimbat complet viziunea.
A fost o nastere de cosmar, datorita unei complicatii foarte rare, Placenta percreta (placenta iesise din uter si invadase abdomenul, vezica urinara si ureterele). Am pierdut enorm de mult sange, operatia a durat peste doua ore, a fost nevoie sa se aduca de urgenta un medic urolog din alt spital pentru a rezolva problema cu vezica. Intr-un cuvant, am fost pe moarte, un caz cosmar pentru intreaga echipa medicala de acolo.
Insa, incepand cu dna dr. Bilga, medicul meu OG, continuand cu anestezistul, dnul dr. Baietica, cu seful de sectie al Terapiei Intensive, dnul dr. Ilie si pana la fiecare asistenta si infirmiera din sectia de Anestezie/Terapie Intensiva, TOTI S-AU COMPORTAT ADMIRABIL. Atat dotarile cat mai ales profesionalismul oamenilor care lucreaza acolo sunt, credeti-ma, la nivelul unui spital privat, ABSOLUT DE EXCEPTIE.
Deci, viitoare mamici, dati o sansa si spitalului astuia. Eu am nascut o data in Bucuresti si a doua oara aici, iar comparatia este in favoarea Ploiestiului.
Ca sa nu mai vorbim de nivelul "atentiilor", incomparabil mai mici in provincie

Sa nu va asteptati insa ca in sectia de lehuze sau nou-nascuti lucrurile sa se prezinte la fel. Dar daca toate merg cum trebuie, nu veti sta mai mult de 2-3 zile pe-acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olgutzika spune:

Percreta, ma bucur ca experienta ta cu maternitatea din Ploiesti a fost una fericita, una dintre putinele pe care le-am auzit, din pacate. Ceea ce imi confirma parerea proasta este chiar ultima ta fraza : "Sa nu va asteptati insa ca in sectia de lehuze sau nou-nascuti lucrurile sa se prezinte la fel. Dar daca toate merg cum trebuie, nu veti sta mai mult de 2-3 zile pe-acolo..."

Pana la urma, in majoritatea covarsitoare a cazurilor, femeile se duc acolo sa nasca. Deci fix de sectia de lauze si de nou-nascuti au parte, unde chiar tu spui ca lucrurile stau diferit de ce ai cunoscut tu. Iar acele doua sau trei zile le pot petrece in conditii muuult mai bune la un spital de stat, nu privat, din Bucuresti. Si crede-ma, mult din ce se vorbeste de "atentiile" de Bucuresti e folclor!

Olga mamica de Ioana-Sofia, 25 feb 2008 - cu www.flickr.com/photos/olguselu/" target="_blank">POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cureleaf spune:

Buna,

A mai nascut cne va de curand la maternitatea din Ploiesti?Eu sunt insarcinata in 13 saptamani, as vrea sa nasc la Ploiesti la matenitate cu epidurala si m ar interesa ff mult conditiile, dar mai ales personalul de acolo.Deasemenea m ar interesa dc o cunoaste cineva pe doamna doctor Avram Raluca, ea este cea care imi supravegheaza sarcina.

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingeras70 spune:

va rog frumos,pentru toate fetele care ati primit p.m de la mine,ajutati-ma.Multumesc frumos de rabdare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna1502 spune:

Buna, sunt Elena si peste 3 saptamani voi naste la Maternitatea Ploiesti. Imi poti trmite si mie cateva sfaturi despre d-na dr Luchian, despre scorurile practicate, cui si cand ai dat? ms mult

Mergi la inceput