maternitatea Ploiesti

maternitatea Ploiesti | Autor: arima

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor!

Ma apropii si eu cu pasi repezi de marele eveniment. Sunt din Ploiesti si ma interesa daca exista pe forum vreo mamica care a nascut la maternitatea din Ploiesti de curand, poate chiar anul acesta. M-ar interesa cam care sunt conditiile, preturile, trusoul.... cam tot ce ar trebui sa stie o viitoare mamica care intra acolo. Avem voie cu insotitori in sala de nasteri? Intreb si eu, sa nu radeti de mine, dar am auzit tot felul de povesti si vreau sa stiu exact ce am de facut. Am o vaga banuiala ca nu o sa-mi dea doctorul aceste raspunsuri...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns groxy spune:

Buna Arima!Eu am nascut anul trecut in august in Ploiesti,prin cezariana.Contrar tuturor parerilor negative pe care le-am auzit si eu ,mi-am facut curaj si m-am dus acolo.Si bine am facut.De ce iti spun asta:pentru ca totul a decurs foarte bine,fara nici o problema Asistentele,infirmierele sunt foarte dragute.Daca esti ,,putin atenta cu ele"chiar sunt foarte de treaba.Cel putin eu nu am intalnit nici una gretoasa timp de 6 zile cat am stat in spital.
Te sfatuiesc sa le spui alor tai sa iti aduca mancarica de acasa pentru ca in spital intr-adevar nu se poate manca.(Sunt convinsa ca o sa iti aduca ,dar ti-am spus asa informativ).
In sala de nasteri nu am auzit sa aiba acces cineva din familie,dar sigur pot astepta pe hol(cel putin la cezariana se poate,nu stiu la nastere normala).La mine au venit mama si sotul si au putut sa vada fetita imediat ce am nascut-o.
Daca vrei sa iti spun cam cum merge,,treaba ,, cu banutii iti trimit un PM(cel putin cum am dat eu).
Sa stii ca eu nu am vazut mizerie si gandaci cum s-a auzit.Intr-adevar au o mare problema cu saltele de la pat care sunt varza.Dupa ce ca te simti ca naiba dupa nastere,nici ca lumea in pat nu prea poti sa stai.Dar nu putem sa cerem ca totul sa fie cum vrem noi.Sa stii ca eu daca as mai naste o data tot aici as veni.Eu ti-am povestit experienta mea si cum am receptat-o eu.Nu stiu ce zic alte mamici.

Oricum iti doresc nastere usoara ,bebe sanatos si sa veniti cu bine acasa.Daca vrei mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns groxy spune:

Am uitat sa iti spun de trusou.In august (si cred ca si acum) ,trusoul nu s-a dat in maternitate sub forma de imbracaminte.Trebuie sa mergi tu sau sotul tau la casa casatoriilor(dupa ce nasti)cu niste acte-vezi ca sunt afisate acolo,ti se face un dosar si de acolo primesti banutii-150 lei.Atentie:trebuie sa depuneti actele im maxim 30 de zile de la nasterea copilasului.
Daca mai ai intrebari iti raspund cu placere.Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arima spune:

multumesc mult pentru post. m-am mai linistit. chiar te rog sa-mi dai acele detalii pe PM. ca sa nu ma ia prin surprindere. De trusoul acela stiam. ma intrebam insa daca ii tb ceva lui bebe pentru perioada de spitalizare: hainute, scutecele, biberoane(ca, deh, nu se stie daca mami are laptic).
sincer, nu ma asteptam sa raspunda cineva la topic.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns groxy spune:

Arima, ti-am trimis PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arima spune:

L-am primit. Sarumana mult! Pe 12 martie o sa am ultima vizita la medic. Pana atunci, suntem bine. Crestem in "tipare" Vom fi un baietel sanatos si frumos. Ieri i-am ascultat si bataile inimii.... O minune mica. Doamne, abia astept sa-l tin in brate!
Mi-ar placea sa mai vorbim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blondi_m17 spune:

buna tuturor..
si eu voi fi mamica anul acesta si as vrea sa raman in Ploiesti..am tot intrebat de medici ginecolgi - eu suferind si cu tiroida, am tratament permanent cu euthyrox si, daca nu era de ajuns, am si o forma de lupus. daca imi puteti recomanda pe cineva din maternitate as fi recunoscatoare. sa nimeresc doar pe garda cuiva care nu lucreaza efectiv acolo este destul de riscant..si daca se poate ..as vrea si eu info legate de "scorurile" de pe acolo, sa stiu la ce ma astept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arima spune:

buna blondi_m17

sper ca nu ai nascut intre timp. eu da, si de aceea am vazut abia acum postul tau. iti pot recomanda pe dna dr letitia goraneanu. eu sunt pacienta dumneai de mai mult de 1 an si sunt f multumita.bebe meu nu a vrut sa se nasca in garda dumneaei dar totul a fost ok. doamnele care m-au asistat fac milioane(la figurat). o sa incerc sa-ti trimit "scorurile" pe e-mail, dar dupa ce raspunzi la posrtul asta, ca sa stiu daca ai nascut sau nu.
numai bine tie si lui bebe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Buna arima! Doamne ce happy sunt ca am gasit si eu pe cineva din Ploiesti pe Dc ca de atata vreme caut si nu am reusit sa gassc macar doua vorbe despre cum merg treburile in maternitatea din Ploiesti. Eu voi naste luna viitoare si ca medic o am pe D-na dr. Luchian, la control am mers doar la cabinet, dci habar nu am cum arata macar maternitatea. Insa ma intereseaza, mai ales ca ai nascut de curand, cati bani ai dat si cui, mai ales daca ai nascut normal, fiindca eu asa as vrea sa nasc. Cel mai probabil, daca bebe va dori sa ne vada intr-o zi in care dr mea nu este la spital, voi naste cu cine e, fiindca ea nu va veni....
Sper ca ai sa-mi vezi mesajul si ai sa-mi si raspunzi, detaliat, cam ce tre sa fac la maternitate fiindca sunt intr-o ceata densa......
Multi pt tine si bebe al tau si multaaaaa sanatate!!!

Dorinutza82 34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arima spune:

dorinuta82, am trimis pm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dorinutza82 spune:

Multumesc ca mi-ai raspuns, sincer si eu am niste semne de intrebare legate de d-na dr., dar....vom vedea. Dar chiar m-ar interesa ce ai auzit de ea ca sa stiu macar la ce sa ma astept ca altceva oricum nu mai am ce face acu in sapt 35.... "Atentiile" le dai dupa ce nasti? Bebelusul l-ai tinut cu tine sau mergeai doar in vizita la el...? Am asa de multe intrebari.....oare si tu aveai macar o jumatate din cate am eu? Si ce mai trebuie sa iau in bagaj la spital si cam ce conditii sunt, nush, cam cum se comporta in general lumea acolo, cam tot ce-ti amintesti tu, si bune si rele, nu-i bai, e mai bine sa stiu la ce sa ma astept decat sa am un soc iremediabil . Aaaa si cate zile te tine la o nastere normala? Iti face o ecografie la internare? Cand ai un pic de timp liber, poate imi mai povestesti .
Muuuuulta sanatate tie si puiului tau si muuulteeee

Dorinutza82 35

Mergi la inceput