Mamicile de dulceturi si papanasi gatesc

Mamicile de dulceturi si papanasi gatesc | Autor: MamiciDe2007

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici de dulceturi si papanasi, va invit aici sa facem schimb de retete si idei de gatit.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Praji cu mere
1 kg de mere
3 oua
o cana lapte
100 ml ulei
o cana zahar
praf de copt
zahar vanilat
scortisoara
faina

- Merele se curata, se dau pe razatoare, se calesc apoi cu putin zahar si cu scortisoara.
- Se bat ouale cu zaharul, se adauga uleiul, apoi laptele, praful de copt , vanilia si faina, astfel incit sa fie compozitia ca o smintina grasa.
- Merele se racesc.
- Tava unge cu putin ulei si se tapeteaza cu faina
- Se toarna trei sferturi din coca, apoi merele rase si apoi restul de aluat.

Cuptorul se incinge la 180 gr si se tine praji cca 40 minute

Tips:
- data viitoare o sa pun in tava 3/4 din aluat, o sa bag 10 min tava la cuptor si apoi o sa pun merele si restul de aluat ca sa nu se mai duca merele prea spre fundul tavii
- pt ca nu am cuptor de ala care arata gradele va spun cum am avut focul - aproape de minim
- dupa ce a fost gata am lasat-o putin sa se mai raceasca, i-am taiat marginile si le-am scos si apoi am taiat patrate restul de praji, le-am scos cu o paleta de lemn si le-am pus pe o farfurie, le-am pudrat cu zahar
- in loc de mere cred ca se mai poate pune branza cu stafide, capsuni sau alte fructe - o sa incerc data viitoare cu capsuni


Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Sim , multumim!

Ca tot fu vorba de prajituri, hai sa va spun eu reteta mea salvatoare. Se face rapid, cu orice fructe si nu da gres.

Pandispan cu fructe

6 oua
6 linguri zahar
6 linguri faina
1/2 plic praf de copt
1 plic vanilie (sau fiola, daca va place mai mult)
fructe la alegere, cam 300 gr (iarna folosesc congelate)
putin unt si zahar pentru tava

Se unge tava cu unt si se tapeteaza cu zahar. Se separa ouale. Se bat albusurile spuma si galbenusurile se freaca cu zaharul si vanilia pana se fac spuma. Se toarna galbenusurile peste albusuri, se adauga faina si praful de copt, se amesteca pana se face omogena compozitia. Se pun fructele curatate si taiate felii in tava. Se toarna aluatul peste. Se da la cuptor la foc mediu (aprox 170-180 grade), cam 25 minute. Se serveste rasturnata, eventual cu motz de frisca.

La noi asta e comandata cam o data pe saptamana. Folosesc orice fel de fructe, proaspete sau congelate. Alea din compot se inmoaie cam tare.

Tips: aluatul trebuie amestecat cu miscari usoare, si numai cat e nevoie, ca sa nu iasa tot aerul din compozitie. Cuptorul trebuie sa fie deja incalzit, ca sa o ia din loc repede, sa nu se fleshcaie de la fructe. E coapta cand se inteapa cu scobitoarea la mijloc si iese curata (scobitoarea, evident).

La noi acum e cerere mare de praji cu fructe de padure (congelate, ca altfel dau faliment)

Si-am incalecat pe-o sha, si v-am spus prajitreaua mea.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)
Pozele noastre le gasiti pe Flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Lasagna

Ingrediente:
1 ceapa, 1 cutie (500 gr.) cu rosii in bulion, 1-2 catei de usturoi, 700 gr. carne tocata, vegeta, sare, piper, oregano, cimbru. Pentru sos: 100 g unt, 100 g faina, 1 l lapte; cascaval ras

Mod de preparare
Se toaca ceapa, se pune impreuna cu celelale ingrediente intr-o tigaie (cratita), inclusiv condimentele si se lasa sa fiarba 30-45 minute.
Sosul Bechamel: se topeste untul, se stinge cu faina, se adauga incet laptele, se condimenteaza (sare + piper alb), se fierbe citeva minute. Sosul trebuie sa fie subtire pentru ca placile de aluat absorb mult lichid.
Se unge o forma cu unt. Se pun, in ordine: sos Bechamel; foi lasagna; sos Bechamel plus sos de carne. Se repeta operatiunea de 3 ori. Ultimul strat trebuie sa fie de sos Bechamel.
Se presara cascaval ras. Se coace la 225 grade C cam 25 minute cu forma acoperita cu folie de aluminiu si inca 15 minute fara folie.

Tips:
- in loc de rosii in bulion am mai folosit suc de rosii un pic mai gros facut in casa
- de obicei nu pun folie deasupra
- sosul de carne il impart in 2 de la inceput, puna 2 randuri de carne si 3 de foi


Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

PRAJITURA CU BRANZA DULCE SI FRISCA
Ingrediente:
-pt blat
10 oua
2 cani zahar(2*200gr)
4 linguri ulei
2 cani faina (2*200gr) in care se pune un pachetel de praf de copt
esenta rom ,zahar vanilat ...

-pt crema
branza dulce un pachet (250 gr)
2 lamai
250 gr zahar
500 gr frisca (eu am folosit hulala sau crempatiserie)

mod de preparare
se bat 5 albusuri cu un praf de sare ,se adauga zaharul treptat si se bate in continuare ca la pandispan ,se adauga galbenusurile (5buc)amestecate in prealabil cu 2 linguri de ulei si esenta ,se amesteca usor pana se incorporeaza galbenusul ,apoi se pune faina pana se obtine o compozitie ca de pandispan .Se pregateste tava ,se unge cu ulei se pune hartie de copt ,se unge din nou si apoi se pune aluatul ,se uniformizeaza si se da la cuptorul incalzit intre 180-190 grade ,se lasa la cuptor cat sa se maroneasca putin ,nu se coace prea tare .
se face si al doilea blat la fel
.
crema
branza dulce se amesteca cu zaharul si cu zeama si coaja de la lamai ,se amesteca pana se topeste bine zaharul ,puneti la inceput zeama de la o lamaie si apoi daca mai este nevoie si pe cea de la a doua (deobicei folosesc cam o lamaie si jumatate )
Odata topit zaharul ,peste branza se adauga frisca batuta foarte bine ,se pune cate 2-3 linguri ,se amesteca si tot asa pana puneti toata frisca (puteti gusta si daca mai este nevoie mai puneti zeama de lamaie )
Crema o puneti uniform intre cele 2 blaturi ,reci .Se pudreaza cu zahar cu aroma de vanilie si se da la rece .


POFTA BUNA
















Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

ECLERE

Ingrediente :
-pt coji -
2 cani apa
1 cana ulei
3 cani faina
10 oua
un praf sare

Se pune la fiert apa si uleiul ,cand da in clocot se pune faina ,se ia de pe foc si se amesteca foarte bine sa nu ramana cocoloase .Se da la rece ,cand compozitia este rece se pun ouale ,unul cate unul ,amestecand continuu pana ce se omogenizeaza bine (eu amestec direct cu mana )
Compozitia se pune intr-un spritz sau intr-o punga mai tare (eu folosesc punga de la lapte ),se taie la un colt si se pun in tava unsa ,bastonase cam de 6-8 cm lungime ,iar grosime cam 1,5 cm ,nu se pun foarte apropiate pentru ca ele cresc .Se scot din cuptor cand sunt coapte bine .
Se lasa sa se raceasca ,se taie partea de deasupra si se umplu cu crema de vanilie ,apoi se trece partea de sus prin ciocolata de menaj topita .
Crema de vanilie -1l lapte ,12 linguri zahar ,9 linguri faina ,un pachet margarina ,zahar vanilat ,esenta de vanilie ,,
-se pune la fiert laptele +zaharul +faina amestecand continuu ,iar la sfarsit se pune margarina taiata cubulete si aromele .
POFTA BUNA !

Tips:
cand taiat cojile in care urmeaza sa puneti crema e de preferat sa nu taiati capacul de sus de tot ,taiati doar intr-o parte prin care sa puneti crema ,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebeka spune:

O reteta rapida si de la mine!

Cartofi taranesti
-cartofi
-ceapa
-kaiser
-piper
-sare
-putin ulei de masline

Cartofii taiati rondele,kaiserul taiat feliute subtiri,ceapa taiata julien se amesteca ,se pune sare si piper,se pun intr-o tava si se acopera cu folie de aluminiu.Se pune in cuptorul incins,la foc mic cam 1/2 de ora(mai ridicati folia si verificati).
Gata!

Bebeka,mamica fericita de REBECA-MARIA(15.09.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdaz spune:

TERINA DE CIOCOLATA ALBA CU FRUCTE DE PADURE

Se folosesec ingrediente in parti egale.
Ex:500 gr frisca Hulala + 2 plicuri intaritor
500 gr ciocolata alba
500 gr brinza dulce, din care : 250 gr brinza de vaci (stoarsa de zeama, atentie sa nu fie acra brinza ) si 250 gr RICOTA (crema de brinza dulce)

Se topeste pe bain marie ciocolata alba. Se lasa la racorit.
Se bate frisca si la sfirsit se adauga intaritorul.
Se bat cele 2 sortimente de brinza dulce impreuna, cu mixerul, pina devin spuma.
Se amesteca frisca cu spuma de brinza. Rezultatul se pune peste ciocolata alba topita , care s-a racit intre timp. Se amesteca usor, in asa fel ca amestecul sa ramina spumos.

se da la congelator 4 ore.

Se serveste in cupe de inghetata, cu sirop de fructe de padure, ca "sos", slab alcoolizat cu coniac.


Comentarii: usor de facut, gust dumnezeiesc. Dezavantaje: oarecum costisitoare, ff multe calorii.
tips: cui nu-i place gustul prea dulce ( atentie, ciocolata alba e mult mai dulce ca cea neagra) poate folosi 400 gr in loc de 500.

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Tocmai am facut lasagna in seara asta dupa reteta postata de mine mai sus, uitati cum a iesit:
http://www.flickr.com/photos/15009148@N07/2262901647/
http://www.flickr.com/photos/15009148@N07/2263691308/in/photostream/

Sim, mami de Stefan (25.08.2007)
Blogul lui Stefan
Mamicile gatesc
Pentru vizualizarea blogului trebuie sa va logati cu userul septoct2007@gmail.com, parola o stim toate
Pozele noastre le gasiti pe flickr in Contact list

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Bebeka:mi-am si notat reteta.Abia astept s-o pun in aplicare,mai ales ca ador cartofii

Wow,Sim,super bine arata lasagna ta Pofta buna!

Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alehiam spune:

Cum azi am uitat sa iau painica, m-am pus si am facut una

1 plic drojde uscata
250 ml lapte
1 lingurita sare
1 jumatate de lingura zahar
1 ou
2 linguri ulei
400 g faina

Se amesteca drojdia cu laptele, sarea, zaharul, oul, uleiul. Se adauga faina. Se framanta pana ce nu se mai lipeste de vas. Se lasa sa cresca 30 minute. Apoi eu am facut duin aluat impletiturile urmatoare. Cu 2/3 din aluat am facut 3 role pe care le-am impletit. Cu treimea ramasa am facut tot 3 role care le-am impletit. Am suprapus cele doua impletituri. Am uns cu ou batut si le-am dat la cuptor potrivit.




Mad, mamica de Robert Stefan (09.09.2007)

www.flickr.com/photos/9465085@N07/sets/72157603778104053/" target="_blank">Mutrite de Robert

Mergi la inceput