Inaltator pentru masina

Inaltator pentru masina | Autor: barsines

Link direct la acest mesaj

Dragi parinti,

Am urmatoarea intrebare: folositi inaltator pentru masina ? Daca da, sunteti multumiti? Ce este important sa aiba un astfel de inaltator?
Noi am folosit pana acum scaun de masina bun pana la 18 kg, dar in curand va trebui sa renuntam la el. Am crescut, in curand facem 4 ani si avem 2 optiuni: scaun pentru copii mai mari (am vazut ca exista modele) sau inaltator.
Toate scaunele pentru copii mai mari am vazut ca folosesc centura de siguranta a masinii, deci nu va mai fi prins cu haturile acelea care se incheie intre picioare. Eu am incercat sa pun copilul direct pe scaun si sa ii pun centura de siguranta, dar nu i-a placut deloc.
Ma gandesc ca daca ii pun un inaltator atunci si centura de siguramta a masinii ii va veni mai bine si nu il va mai jena. Dar nu inteleg cum va sta fix inaltatorul. Baiatul meu are tendinta sa se foiasca intr-una. Inaltatorul mi s-a parut ca un fel de pernuta si nu am vazut sa se prinda cu ceva de scaunul masinii. Daca il pun pe asa ceva, in 2 minute inaltatorul va fi langa el si nicidecum sub el. In plus ce sigranta ofera? La o frana brusca nu zboara de sub copil?

Astept cu mare interes opiniile voastre.
Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Aurelia spune:

quote:
Initial creeata de barsines

Dragi parinti,

Am urmatoarea intrebare: folositi inaltator pentru masina ? Daca da, sunteti multumiti? Ce este important sa aiba un astfel de inaltator?
Noi am folosit pana acum scaun de masina bun pana la 18 kg, dar in curand va trebui sa renuntam la el. Am crescut, in curand facem 4 ani si avem 2 optiuni: scaun pentru copii mai mari (am vazut ca exista modele) sau inaltator.
Toate scaunele pentru copii mai mari am vazut ca folosesc centura de siguranta a masinii, deci nu va mai fi prins cu haturile acelea care se incheie intre picioare. Eu am incercat sa pun copilul direct pe scaun si sa ii pun centura de siguranta, dar nu i-a placut deloc.
Ma gandesc ca daca ii pun un inaltator atunci si centura de siguramta a masinii ii va veni mai bine si nu il va mai jena. Dar nu inteleg cum va sta fix inaltatorul. Baiatul meu are tendinta sa se foiasca intr-una. Inaltatorul mi s-a parut ca un fel de pernuta si nu am vazut sa se prinda cu ceva de scaunul masinii. Daca il pun pe asa ceva, in 2 minute inaltatorul va fi langa el si nicidecum sub el. In plus ce sigranta ofera? La o frana brusca nu zboara de sub copil?

Astept cu mare interes opiniile voastre.
Multumesc.


Nu este nici comod nici "securinzant" este doar OBLIGATORIU in caz de control al politiei de circulatie si din cauza asta nici nu-mi mai pun intrebarea :"ce sa fac?"
Ca sa stea mai comod in masina cea mare cu care iesim duminica i-am luat totusi un scaun intreg dar pentru virsta lui ,pina si ala tot teapan il tine pe copil si daca plecam la un drum de mai mult ore este chiar foarte incomod pentru copil asa ca anul trecut cind am venit in romania am riscat si i-am instalat tot vechiul scaun cu reglaj fata-spate si cotiere ,in felul asta la cite 8 ore de mers cu masina putea copilul sa doarma in el cind era obosit !
Tare neadaptate sint scaunele astea de la virsta de 4 ani in sus ,(drepte ,fara nici o posibilitate de reglaj )am impresia ca au gindit cu picioarele cind le-au conceput !
La frina brusca nu sare de sub copil caci copilul este tinut pe loc de centura de siguranta care se blocheaza in caz de soc !
bref ,naspa dar n-avem de ales trebuie sa ne obisnuim!


mamica fericita de baiat mare !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

fii-mea are un inaltator, l-am si folosit ceva timp dar apoi ea sta pe scaun iar inaltatorul in portbagaj. ii place mai mult pe scaunul masinii, eventual cu o patura sub ea sa fie mai la inaltime si cu centura masinii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:

Salut,

Noi folosim inaltator pentru capra cea mare (4 ani jumate). Il avem de mai bine de un an si chiar daca la inceput am bombanit si mi-a venit sa-l las in primul tomberon de gunoi, in timp ne-am obisnuit.

Intr-adevar, nu are un sistem de prindere de bancheta masinii, asa ca e mobil, nu sta lipit de bancheta precum scaunele de bebelusi. La al nostru exista o curea in spate care mi-am inchipuit ca ar trebui pusa sub bancheta, dar nu asigura o fixare prea grozava.
In schimb are manere, iar centura se trece pe sub ele, si asta il face sa nu cada de sub fundul copilului, mai ales cand se pune frana si centura se blocheaza.

E categoric mai putin confortabil decat un scaun de pitici, dar cred ca e special facut asa, ca sa-l oblige pe copil sa se invete cu pozitia corecta in masina.
In plus, ii da sentimentul ca e mai in rand cu oamenii mari, din moment ce foloseste si el aceeasi centura.
Fi-mea are voie sa-si desfaca singura centura atunci cand coboram din masina, si de multe ori o si prinde singura la plecare, iar asta ii ridica nivelul nasului, mai ales prin comparatie cu sor-sa, care nu are aceste privilegii.
Pentru drumuri lungi este intr-adevar cam inconfortabil, dar si asta se mai poate remedia (cu o patura pusa vertical intre copil si portiera, sa se poata sprijini pe ea, de exemplu).

Eu zic sa mergi cu pustiul intr-un magazin si sa-l pui sa "probeze" si inaltatoare, si scaune. Vezi ce spune si el, vezi cum iti pare si tie dpdv confort.

Noi am ales intaltator in defavoarea unui scaun mai mare pentru ca e mai usor de carabanit de la o masina la alta (intre a noastra si a bunicilor), ocupa putin spatiu daca trebuie pus in portbagaj, si este si mai ieftin.
In plus, asa cum am mai spus, il forteaza pe copil sa se obisnuiasca cu pozitia corecta de stat in masina.


Trei capre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

in toamna am renuntat si noi la scaunul grupa ll si am luat un scaun auto grupa lll Romer-Britax Kidfix cu sistem Isofix. Foloseste centura masinii dar este scaun, cu spatar, tetiere laterale si cotiere. peste un timp poate fi transformat in inaltator, adica se poate nunta la spatar. Dar va fi fixat de bancheta masinii datorita sistemului Isofix.
al nostru este acest model http://www.britax-roemer.de/produkt.php?lang=en&catID=1&id=14&navid=18
am uitat sa spun ca se poate lasa si putin pe spate pt somn. nu ca cele grupa ll dar oricum.
mami lui theo nascut la 29.Oct 2004
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirandolina spune:

Noi am luat un inaltator pentru baiatul nostru, are 3 ani si 3 luni.
Este un model de la Miniblue, cu spatar mobil (adica se lasa si pe spat, mai ales la drum lung cand piciul doarme) si detasabil (sa il scoatem de tot, mai tarziu cand nu il va mai dori acolo) si desi are centuri proprii, noi nu le folosim. Arunca-ti un ochi pe site la bebelusultau, ca sa iti faci idee despr ce vorbesc, desi fiind din Bucuresti cred ca vei gasi ce doresti in chiar magazinele Miniblue.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

Theo_2004 , cum se lasa pe spate scaunul KidFix ? L-am cumparat abia de 4 zile si nu stiu cum sa fac asta. Plus ca spatarul se cam misca in fata in spate si parca nu asa facea la inceput si ma gandesc ca nu am reglat eu ceva cum trebuie.

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Theo, de undeai luat scaunul? vreau si eu pt fi-mea.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

scaunul l-am cumparat de la Viena (era ceva mai ieftin ca in Ro si cum mergeam acolo l-am cumparat). in magazin ni s-a facut o demonstratie. aveau o bancheta si l-au montat acolo, ne-au aratat la ce folosesc toate butoanele.
sanziana vezi ca scaunul acesta poate fi folosit si fara Isofix si atunci trebuie apasat un buton. daca e prins cu Isofix, butotnul e liber si atunci se poate trage si lasa un pic pe spate. nu prea stiu sa-ti explic din memorie. dar nu are carte tehnica?
poti sa-mi spui de unde l-ai luat si cu cat?

mami lui theo nascut la 29.Oct 2004
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Roisin, centura de la inaltator nu e pt bagat sub bancheta din spate. Vezi ca ar trebui sa aiba si o catarama cu care se prinde de centura masinii. Centura de la inaltator se trece prin spatele copilului si se agata de centura masinii astfel incat sa oblige centura masinii sa faca un unghi in dreptul gatului copilului (centura masinii nu trebuie sa treaca peste gatul /fata copilului ca sa nu se sugrume la o frana brusca).

Noi nu folosim inaltalorul in oras, dar la drumuri lungi da. Cat este treaz, sta catarat pe el, cand vrea sa adoarma il scot de sub el, prind copilul cu centura si se intinde pe bancheta (in spatiul care mai ramane , ca mai exista si scunelul fratelui mai mic).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mut mesajele la subiectul despre scaune de masina: http://forum.desprecopii.com/forum//topic.asp?TOPIC_ID=69548
multumesc pentru intelegere.

Roxana

Mergi la inceput