Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (20)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Adi, am notat si eu cu savarinele!
Am poze la papanasi in album, la "prajituri", ultimele poze.

Oana 31+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Oana..mmm...eu il vreau pe cel cu dulceata de visine!

SA va arat acum la ce am muncit eu vineri toata ziua...iak ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, wow, ce tort magnific! Ti-a luat ceva timp sa-l faci, asa? Cum anume l-ai facut, invelit in pasta alba si pictat cu pensula? Incredibil ce frumos arata.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Oana, am vazut si papanasii tai, arata fix parca-s cei de la localul lui Calinescu.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

OOo...nu e magnific..are o multime de greseli..asaaa din avion pare ok.
Mi-a luat o zi,probabil daca ar fi fost mai din timp..puteam sa-l bibilesc mai bine.
Asa am facut,l-am vopsit cu pensula ca n-a vrut sa-mi iasa rosie pasta cu colorant,se si cunosc urmele de la pensula,dar asta e..
Pentru prima data de cand fac torturi..la acesta am avut ajutor de la sot.Cum m-a prins ora de plecare la party cu tortul in lucru (ultimile retusuri) mi-am pus sotul la treaba,a bodoganit putin dar i-a trecut..cauciucurile sant facute de m-nealui!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Adi, sfatul meu e sa nu dai prea multe detalii prevind eventualele defecte decit unor avizati . Pentru niste profani (asa ca mine) torturile tale arata perfect. Iar daca vei insista cu evidentierea defectelor, s-ar putea sa le incep sa le vad si eu intr-o zi.
Bravo pentru sot priceput si saritor la nevoie!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Am facut azi niste mere in foietaj, inspirata de www.good-cook.ru/tort/tort_329.shtml" target="_blank">aici. Nu mi-au iesit la fel de aspectuoase, dar la gust sint excelente.

Mere in foietaj

Scriu cantitatile pe care le-am folosit eu azi:

400 g aluat foietaj Morarita, un patrat mare (jumatate de pachet)
4 mere si jumatate
gem de prune
sirop de coacaze

Am intins patratul de aluat un pic cu sucitorul, ca sa-l subtiez si sa-i maresc suprafata. L-am taiat in 9 patrate (3x3), cu latura de aproximativ 10 cm. Fiecare patrat l-am uns in mijloc cu putin gem. Am taiat merele in jumatate, le-am curatat de seminte si de coaja si le-am taiat acordeon (feliute subtiri, dar nu pina la capat). Am pus jumatatile de mar pe aluat, si l-am cuprins cu marginile aluatului de prin parti. Am uns suprafata cu sirop de coacaze si am bagat in cutorul incins pentru vreo 20-25 min, la foc mare. Dupa ce s-au rumenit, le-am scos din cuptor si le-am mai uns cu sirop. Se poate presara nuca macinata. Dupa cum se vede din poza, merele mele nu s-au tinut acordeon, ci s-au rupt feliute. Din fericire, acest fapt n-a influentat deloc gustul.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Mama, Adi, si pe mine m-ai lasat cu gura cascata! Superb tortul! Cata migala!!

Nati, ce bine arata si merele tale De unde ai luat sirop de coacaze?

Papanasii mei chiar au iesit cei mai buni, i-am laudat singura! De obicei coca din interior era mai cruda, insa acum nu am mai pus asa multa faina si s-au prajit f. bine si s-au umflat super!

Oana 31+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Oana, sirop de coacaze am din plafar. Dar poti pune orice sirop din dulceata, sau unge tot cu gem. Gemul meu era de prune, deci nu tare aspectuos sa ungi merele cu el. Cred ca merge cel mai bine sa folosesti gem de caise sau de piersici.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Ahaaa...am un sirop luat de la munte, e din conuri de brad cu miere, e gros si galben, il tin in frigider. Cred ca ar merge cu ala! Dar nu se desface foietajul d epe mere? trebuie presate bine, nu?

Oana 31+ cu bb Stefan
si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput