Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 19

Mamici si viitoare mamici de gemeni & tripleti 19 | Autor: elyanne

Link direct la acest mesaj

Mamici si viitoare mamici de gemeni & trilpeti:
123456789101112131415161718



Listuta gemenilor si pozele lor:

Ianuarie
04.01.2004 – Ioana Miruna & Luca Barbu – Corinaa (web)
08.01.2003 – Razvan & Serban – miruna2bebei (web)
11.01.2008 – Maia & Leia – ciarli (www.kodakgallery.com/ShareLandingSignin.jsp?Uc=125dtbzf.4phg5fl3&Uy=kdca89&Upost_signin=Slideshow.jsp%3Fmode%3Dfromshare&Ux=0&UV=479663462051_438353567111" target="_blank">web)
18.01.2005 – Livia & Maya – Lorelai (web)
18.01.2006 – Allesia & Alexandru – laurababy
20.01.2003 – Lukas & Alexander – Tina75 (web)
28.01.2004 – Yann & Philip – Arturicii (web1, web2, web3, web4)

Februarie
01.02.2002 – Maria & Ioana – CameliaH (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=CameliaH" target="_blank">web)
01.02.2007 – Andrei & Stefan – LEVI (web)
08.02.2002 – Andrei Ioan & Andreea Maria – angi_gemeni (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=angi_gemeni" target="_blank">web)
12.02.2007 – Raluca Ioana & Andrei – monica_b (web)
16.02.2005 – Maia & Stefana – doublemom (web)
16.02.2006 – Victor & Dragos – lz_cecilia
28.02.2005 – Vlad & Oana – George si MonicaT

Martie
01.03.2007 – Elias & Simon – Anail (web)
03.03.2007 – Andrei & Mihai – Elyanne (web)
10.03.2002 – Isabella & Nicole – Janin (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Janin" target="_blank">web1)
16.03.2005 – Darian & Rares – ako
25.03.2004 – Mia & Lucas – Simov (Simona) (web)

Aprilie
03.04.2002 – Alexandros & Yannis – Theodora (web1, web2, www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Theodora" target="_blank">web3)
05.04.2006 – Matei & Luca – dandanella
11.04.2007 – Matteo & Luca – Raluk dobos
15.04.2003 – Daria & Catalin – Tamara (web1, web2)
17.04.2007 – Ana Maria & Monica – MadyEr
22.04.2006 – Cosmina & Medeea – alda
24.04.2007 – Daria & Irina – elen
27.04.2005 – Alexander Paul & Philip Christian – mariamunteanu

Mai
05.05.2007 – Cezar & Vlad - Lauracatu
13.05.2007 – Maia, Mara & Petra - msemcu (web)
26.05.2003 – Maria-Diana & Elena-Stefania – ione (web1, web2)
27.05.2006 – Natalia Viviana & Victor Andrin – corine_zuzu

Iunie
03.06.2006 – Gabriel & Ioan – Sheannamp (web)
13.06.2005 – Bianca Andreea & Rares Mihai – laura25 (web)
20.06.2005 – Stefan Gabriel & Tudor Mihai – isabelele2 (web)
20.06.2006 – Rares & Andrei & Ingrid – oanna3 (web)
20.06.2007 – Tudor & Roxana Sanziana – mano
26.06.2002 – Daria Rebeca & Robert Armin – Tamyra
29.06.2006 – Anita & Miriam – dalina2x2

Iulie
02.07.2006 - Rebeca & Roberta – gab_ (web)
06.07.2005 – Alexia & Victor – 17lory
07.07.2007 – Ryuji & Naoki - AYUMI (web)
12.07.2006 – Ana Teodora & Rares Gabriel – ainia (web)
15.07.1998 – Teodora si Maria – elenacristina
20.07.2005 – Catalin & Adrian – dia_b
22.07.2002 – Alexandra & Carina – cristinacsa (web)
25.07.2001 – Alexia-Rebeca & Anita-Riana – zulu (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=zulu" target="_blank">web1, web2)
28.07.2007 – Karina Maria & Iris Ioana – lachione
28.07.2007 – Petru & Stefan – first_carmen (www.dropshots.com/first_carmen#albums/Luna%20a%20doua" target="_blank">web)

August
02.08.2004 – Alexandra & Andrei – MichelleT (web)
05.08.2003 – Stefania & Daniel – simanoro (web1, www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">web2)
06.08.2007 – Daria & Tiberiu – thea_m (web)
09.08.2004 – Alesia & Ianis – maeda alesia
10.08.2003 – Mare & Sara – odaiana (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=odaiana" target="_blank">web)
17.08.2002 – Jonathan Alex & Ashley Constance & Matthew Jacob – Danadarla (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=danadarla" target="_blank">web)
20.08.2004 – Eric & Filip – gweno (web)
20.08.2005 – Spiridon & Teodora – nanaoti (web)
26.08.2003 – Horia & Martin – mirupati (web1, web2, web3)
28.08.2006 – Oana Maria & Alexandru Octavia - Rhiannon

Septembrie
01.09.2005 - Ilinca & Andrei - aib_alina
05.09.1999 – Luca & Matei – Oana (lucamatei)
12.09.2007 – Mihai-Stefan & Gabriel-Tudor – ghizi
15.09.2005 – Darius & Caius – adaca (web)
20.09.2005 – Luca & Matei – marica
23.09.2002 – Filip & Andrei – Amarena (Aurelia)
27.09.2001 - Jessica & Jennifer & Kevin - waltraud (web)
28.09.2003 – Craita & Crina – Mioara (Craita) (web)
28.09.2005 – Mihai & Gabriel – mireaf (web)

Octombrie
03.10.1995 – Denisa & Eduard – Podeau (Daniela) (web1, www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Podeanu" target="_blank">web2)
06.10.2006 – Fabian & Alexander – AdinaF (web)
12.10.2004 – Tudor-Serban & Vlad-Adrian – IRCal
16.10.2002 – Diana-Maria & Amalia-Ioana – Cosmi (www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=cosmi" target="_blank">web1, web2)
18.10.2007 – Stefan & Robert – paulat
27.10.2006 – Pascal Andreas & Sophia Maria – kokorina
29.10.2004 – Alexia-Maria & Teodora-Andreea – ncristina (web)
29.10.2007 – Raul & Roberto – irina_stef

Noiembrie
03.11.2004 – Tudor-Andrei & Bianca-Cristina – Ad_riana (web)
05.11.2005 – Oliver & Felix – Pelatia
12.11.2004 – Dennis & Daria – didutza (web)
19.11.2007 - Elena Sabina & Ana Nicoleta - Pussi
22.11.1992 – Ioana & Iulia – anatolia
23.11.2006 – Alexia-Ioana & Daria-Maria - Flavia-Ioana (web)
23.11.2007 - Delia Maria & Nicole Daria - adina2baby
28.11.2004 – Medeea & Matei – aurastanciu

Decembrie
02.12.2006 – Stephanie & Isabelle – mamaana (web)
06.12.2003 – Miriam & Ruth – 2girlsmum (Patricia) (web, web2)
09.12.2005 – Daniel Cornel & Eduard Mihai – TatianaG (web1, web2, web3, web4, web5, web6)
12.12.2003 – Irina & Vlad – monicamihaela
12.12.2005 – Diana Cristina & Denisa Alexandra – dana_vedinas (web1, www.dropshots.com/dana_vedinas#" target="_blank">web2)
14.12.2007 - Luca Alexandru & Matei Cristian – delfi
14.12.2007 - A.Mihai & C.Grigoriu – Ginger00
20.12.2004 – Victor & David – Meli
30.12.2007 – Rania & Sara – alhassanvicky (web)



Viitoare mamici de gemeni:



DPN: 26.03.2008 – vera alina –

DPN: 27.04.2008 – eva-maria – &

DPN: 01.07.2008 - ema –

DPN: 16.07.2008 – anais1676 –

DPN: 15.08.2008 – andreeaUK –

DPN: ... ... 2008 – alina_alexandra –



LINKURI UTILE: www.breastfeeding.com/helpme/helpme_images_twins.html" target="_blank">Pozitii de alaptat
www.youtube.com/watch?v=eneNvYqMg_o&feature=related" target="_blank">Se pot alapta si gemeni

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

eliana multumim pt. noul capitol! Ma bucur ca sunteti mai bine!
gab imi pare rau ca tati a fost asa primit, dar o sa depaseasca ele momentul... din pacate asa e viata, plina de sacrificii pe care cei mici nu le pricep!
laura azi m-am gandit la tine, mi-am inceput manichiura vineri si inca nu e gata
Noi suntem bine, eu am inceput sa ies zilnic in oras, macar o ora, doua... ca sa nu ma urc pe pereti Tustele sunt vesele...Ana da semne de crestere a dintisorilor... saliveaza, pumnul dus in gurita tot timpul, nu vrea didi si nici laptele cald ci cat mai rece! dar nu e maraita si nici febra nu face...




PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna dimineata!
Lavinia ce scumpi sunt! Imi place burtica Teei si cum se arunca ea fara nici o retinere peste Andrei . Ai 3 copii minunati, sa-ti traiasca si sa creasca in continuare la fel de frumos Bafta la examene, stiu ca ai multe saptamana asta!

Eliana multumim pt capitol nou. Ma bucur ca cei mici sunt mai bine.

gab in sfarsit, te vad fericita pe deplin! Ma bucur pt voi ca sunteti din nou impreuna. E perfect normal cum au reactionat fetele. Nu trebuie sa va suparati pe ele. Cu siguranta tati o sa le intre 'pe sub piele' si o sa aiba o relatie frumoasa. Copii simt nevoia si unui barbat in preajma lor, iar fetele sunt foarte lipicioase cu tatzii, in general.

pussi ai luat o decizie inteleapta legata de sucuri! E foarte bine ca ai cu cine sa le lasi si sa 'evadezi' putin. Face bine la psihic. Si ai mei au inceput sa dea semne de dinti de pe la 3-4 luni, dar le-au iesit primii la 8, respectiv 9 luni. Si nu e o regula sa faca febra si sa planga. Pe Rares doar un canin l-a chinuit putin si a fost mai marait, in rest, singurul semn ca ii mai iesea un dinte era faptul ca nu vroia mancare gatita, ci numai lapte, fructe, cereale si iaurt.


Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

gab ma bucur ca a venit atti, si chiar daca nu l-au acceptat de la inceput (era normal sa se intample asa), acum sunteti o familie intregita si fericita

azi am reusit sa ajung la servici in sfarsit dupa doua zile de boala/ muncit de acasa, si dupa dat zapada ieri si azi dimineata in total de 3 ori cate 20cm...acum a iesit soarele si s-a oprit ninsoarea
fetele sunt bine, NU SE MAI TREZESC NOAPTEA, ziua dorm mai mult de 3 ore

Ana,
Stephanie si Isabelle (2 Dec 2006) si Tudor (12 Dec 96)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna fetelor! nu am mai intrat de mult pentru ca am fost iar bolnave toate trei; ne-a imbolnavit bona pe toti! am amanat si vaccinul de 6 luni din acest motiv. Acum se pare ca suntem ceva mai bine.
eu intampin probleme cu greutatea: Iris a sarit de 9 kg si Karina se apropie de 9. Nu stiu ce sa le fac. Cereale nu le mai dau deloc si ele tot iau in greutate ca praslea cel voinic. cu somnul o iau razna: Karina nu mai vrea decat cu mine in pat. Urla ca o descreierata daca o pun in patul ei chiar si dupa 3 ore de cand a adormit. Daca o pun in patul meu adoarme instantaneu..... pana pe la 3-4 noaptea cand incepe sa ma scuipe, sa ma traga de par, sa-mi dea suturi in gura si sa-si bage capul sub perna mea. Azi noapte am lipsit vreo 10 minute din pat si imi supsese un sfert de pilota! Imi vine sa urlu! Si toate astea dintr-o seara de cand s-a speriat nu stiu de la ce si a urlat intr-una si nu se linistea decat la mine in brate unde a si adormit in final dar a trebuit s-o pun la mine in pat pentru ca daca o puneam in patul ei pipaia cu mainile si cand se prindea unde e, incepea sa urle de parca o taiam bucati. Si nu o pot lasa sa faca circ pentru ca il deranjeaza pe sotul meu care lucreaza saracul toata ziua.
doamne, cred ca nu mai scap de ea din patul meu.
Inca mai sper ca in maxim o luna o sa ne mutam si camera copiilor va fi la distanta de dormitorul sotului (ca acum e numai al sotului ca eu trebuie sa dorm cu ele) si poate acolo s-o las sa urle pana s-o plictisi ca nu-i trai cu ea in pat!
acum ma duc sa citesc din urma,
va pup pe toate!

Lachi mamica deKarina si Iris
http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns thea_m spune:

Laura mortali sunt Bianca si Rares! Parca mi-l inchipui pe Rares imbracat asa cum l-ai descris .
Luminita iti spun si eu, cu si mai mare intarziere, sa iti traiasca baieteii, sa fie sanatosi si, pe langa ei si voi toti ca tare frumosi mai sunteti! Daria este o papusa.
Elyanne felicitari pentru greutate. Cam asta ar fi si target-ul meu, dar nu stiu in ce cincinal il voi atinge, poate atunci cand vor incepe Tiberiu si Daria sa mearga ca inca mai am muuult pana acolo, desi lucrez intens la asta. Ma bucur ca sunteti mai bine cu totii.
Lavinia m-am amuzat mult de jocul lor. Erau asa dragalasi ca parca iti venea sa intri sa te joci cu ei. Tare imi place sa privesc cum fratii mai mari au atata grija de gemenasii mai mici. Bafta la examane!
Pussi bravo tie pentru amanarea diversificarii. Vei avea timp sa te muncesti cu asta si iti doresc sa nu fie niciuna mofturoase. Eu am probleme cu asta: daca Tiberiu manaca orice, cu la fel de multa placere si piureul si supa, si mai cald si mai rece si laptele il bea singur de la 4 luni si jumatate, Daria face mofturi si la lapte, iar la alte alimente trebuie o adevarata tactica sa o faci sa manance. La ea piureul e prea consistent asa ca manaca 2 in 1 si piure si supa, iar laptele...munca de lamurire, 30 ml si apoi pauza si asta din mana de la mine. In rest isi pune biberonul in cap, in ochi, in cosulet, stie sa si-l bage in gura, dar trebuie sa prinda tetina cu ambele maini si laptele tot pe langa curge , iar la masa de pranz numai lingurita de la mami din mana e buna, alta nu. Si totusi, imbucurator e faptul ca ia in greutate.
Sunt emotionanti, intradevar, cand ii vezi cum comunica gemenii ul cu celalalt. Oare si cu alti copii vor fi comunicativi inca de timpuriu?
Gab bine ca a sosit si tati acasa, cu timpul se vor obisnui cu el si nu vei mai avea motive de jena, iar sotul de suparare. Frumoase printese ai.
Lachi sanatate multa va doresc si sa reusesti sa o dezveti cat mai repede pe Karina de dormitul cu tine ca sa va puteti odihni. Si ai mei mai plang uneori in somn, dar am reusit sa ii linistesc fara sa trec la masuri mai drastice. Despre greutate, ma gandesc ca sunt si lungi, am vazut ca tu esti inalta, poate si sotul tau este la fel si atunci este normal sa fie si ele mai grele daca sunt mai lungi decat un copil de varsta lor. Noi suntem la categoria "musca" ( desi din poze nu s-ar spune), la 6 luni Daria are 7160g, 70 cm, iar Tiberiu 6890g, 68 cm. Lasa, sanatosi sa fim cu totii ca restul se rezolva.
Mamaana felicitari pentru noptile pline!
Noi suntem raciti! De fapt eu am fost prima, la 2 zile dupa ce am terminat a fost tati, la alte 2 a inceput si Daria care acum tuseste si stranuta si o doare gatul, a facut si febra. Am fost cu ea la pediatru, are rosu in gat si mi-e tare mila de ea . Sunt constienta ca n-avem cum sa ii crestem intr-un glob de cristal si ca vor fi si raceli si cazaturi si altele si altele, dar tot mi se strange sufletul si as vrea sa iau asupra mea boala. Greu, greu, voi deja stiti cum e, eu abia ma confrunt cu asta. Tiberiu inca nu are nimic, dar inevitabil, va urma si el. Mai greu este ca sunt singura cu ei, tati e mai mereu la munca si nu are cine sa ma ajute si acum incerc sa nu-l neglijez pe Tiberiu, desi as sta numai cu Daria in brate ca sa ii mai usurez suferinta. Ce importanta este sanatatea! Asa ca am amanat vaccinul de 6 luni si noi.
si sanatate multa tuturor!

Teodora
mami fericita de Tiberiu si Daria
Tiberiu si Daria 4 luni

www.flickr.com/photos/10361025@N06/sets/72157602674414404/" target="_blank">poze botez


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

am spart toate standardele... de dimineata Ana nu era in apele ei... aceleasi simptome de crestere a dintisorilor... pe la 16 cu toate luminile aprinse si super spalata, pana la cot incep la vizionat si pipait gurita, surpriza: canin dreapta sus iesit cam 1 mm, canin stanga gingia coborata si rosie. Maine sun si pediatra. Daca tot nu-i dau suc de morcovi poate trecem direct la gratar ca avem cu ceDin cate stiu eu sunt si dezavantaje: se cariaza repede! dar nu inteleg de ce a iesit caninul???

laura am luat decizia corecta datorita voua, acum s-a convins si tati ca am facut bine.
lachi imi pare rau de raceala, iar cu faza cu patul nu stiu sa-ti dau sfaturi, ale mele ziua dorm numai pe canapea, noaptea dorm in patuturi, dar puse adormite sau gata de adormire.
thea multa sanatate Dariei si lui Tiberiu multi anticorpi sa nu se imbolnaveasca. Sincer, ma astept la figuri cand diversific mancarea.

va pupacesc



PUSSI de SABINA ELENA & ANA NICOLETA 19.11.2007

www.flickr.com/photos/12652375@N04/2078939834/in/photostream/" target="_blank"> TUSTELE MELE

ASA CRESTEM

DOAMNE AJUTA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Pussi nu-i adevarat ca se cariaza mai repede... Eu cred ca sunt inventii... Se cariaza daca nu sunt spalati, daca mananca multe dulciuri etc.
Sa stii ca se nasc bb-ei cu dinti, asa ca totule posibil... Mai sunt si altii care au avut intai caninii...
La ai mei au iesit dintii un pic diferit... Mihai ca la carte, dar la Andrei cum au vrut ei... bine, nu canini sau masele...

thea_m dar incearca sa nu insisti cu mofturoasa... pt. ca asa va ramane... Am una bucata si mi-e tare greu cu ea la 3 ani jumate (aproape) decat cu doua bucati baieti de aproape un an.
La ei am palicat tehnica vreti bine. nu vreti, iarasi bine... data viitoare... Si dupa o luna de indiferenta au inceput sa manace f. bine si aproape orice din ce au voie.
Sanatate multa. Ai mei au facut rosu in gat de la 1-2 luni... de la surioara lor mai mare... Nu prea avem ce le face... Trece
E tare greu pt. noi cand vedem ca nu prea avem cum sa-i ajutam... si ei se chinuie cu muci, tuse... mai si vomita... offfff

lachione offf ... tare greu cu dormitul asa... Poate (daca ai cum) o lasi pe Karina singurica in camera... sa urle pana se dezvata... ca daca esti si tu acolo nu prea ai sanse s-o convingi sa se culce la ea in patut. Si pe urma n-o lasa nici pe Iris sa doarma...
Eu nu prea stiu ce sfat sa-ti dau... pt. ca ai mei au fost cuminti la capitolul asta si i-am lasat putin, la inceput, in prima luna, sa mai bazaie pana s-au invata ca nu au sanse...
Poate plangea din cauza racelii si acum a vazut ca-i mai bine cu tine...
Mai da sunt grasune piticele... Wow... noi nu cred ca vom avea 9 kg nici la un an

mamaana bravooooooooooo!!! Acum dormi si tu o noapte cap-coada.


Eliana cu Elena (23.10.04) Andrei si Mihai (03.03.07) | Poze | www.desprecopii.com/info.asp?id=767" target="_blank">Elena – iubita noastra | De 3x... mamica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Buna!
Sanatate multa la copii si parintii bolnaviori!

pussi felicitari pt dintzic. E posibil sa fie un incisiv pozitionat mai in lateral, nu prea cred ca e canin. La Bianca, pe la 2 luni i-a aparut un punct alb, iesit in relief, pe locul unui canin, dar primul dinte i-a iesit la 9 luni, iar canini dupa 2 ani.

lachi m-am tot gandit de cand am citit mesajul tau daca sa raspund sau nu. Cu riscul sa te supar, o sa iti spun ce gandesc. Eu nu te compatimesc si nu te bat pe umar, cum au facut-o fetele. Sincer iti spun ca m-a intristat mult mesajul tau. Cum poti sa vorbesti asa despre copii tai? "urla ca descreerata" e o expresie potrivita a descrie propriul copil care are doar 7 luni? Din cate imi amintesc, tu ai facut FIV (scuze daca gresesc). Te-ai chinuit atat ca sa ai copii, sau bibelouri? Papusi care iti raspund la comenzi, dorm 12 ore, mananca cand si ce vrei tu?
Eu am dormit cu Rares (de multe ori chiar cu amandoi) in pat de la 3 luni. Niciodata nu mi s-a parut o corvoada. Nu imi venea 'sa urlu' cum zici tu. Tu singura ai spus ca s-a speriat intr-o seara si de atunci se linisteste numai la tine. Asta nu iti spune nimic, nu iti 'suna nici un clopotel'? Repet, vorbim de o fetita de 7 luni, nu de un copil de 15 ani, care face matzafeturi. Fata are nevoie de tine, e mica, speriata, foarte posibil sa o doara dintii, burtica ... Nu stie sa iti spuna "mama, ma sperie patul mare si gol, ma doare guritza!" Plansul e singurul mod in care deocamdata comunica.
Tu oricum o sa faci ce vrei si cum vrei copii tai, dar gandeste-te ca poate gresesti! E posibil ca lasand-o 'sa urle ca descreerata' singura in pat pana adoarme de epuizare, 'sa se invetze' ca mami nu vine, ca a lasat-o sa se descurce singura. Dar crezi ca o sa ai un copil fericit si echilibrat din punct de vedere emotional? Eu ma intreb daca acum te streseaza si te dispera asa tare copii, cand o sa inceapa sa mearga, sa traga de lucruri, sa iti strice diverse prin casa, ce o sa faci?!?



Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elen spune:

buna fetelor

am citit din urma dar nu prea am mai avut timp sa scriu
La multi ani Luminita, cu intarziere. sa cresteti mari si sanatosi

Lachi - pot sa iti spun ce am facut eu si merge de 2 saptamani. De cd m-am intors la servici si pana acum 2 saptamani nu mai era chip sa adoarma seara fara a fi leganate cu multaaa putere chiar si mai bine de 1 ora si Irina se mai trezea de 3 ori pe noapte si o luam lg mine, adormea si o duceam inapoi

Acum 2 saptamani sotul a zis "sa dam jos militaria din pod". Eu nu vroiam, dar pana la urma nu l-am convins sa renunte. Asa ca le-am pus in patuturi si am plecat din camera. Au plans 30 min continuu...eu cot la cot cu ele, lipita de usa. Pana la urma, m-am certat cu sotul si am "navalit" in camera ca Irina adormise sughitand dar Daria nu se mai calma, Am alaptat-o si a adormit. A doua zi au plans 10 min si au adormit. Inca mai plang seara dar niciodata mai mult de 10 min si adorm. Dorm cam 11 ore pe noapte.

Deci la noi a functionat. Insa recunosc ca si acum imi e greu sa le aud plangand alea 10min, dar nici ceea ce se intampla cu leganatul nu era tocmai ok. Nu vroiau la mine neaparat, ci la oricine le legana.

Sper sa tina acest "rezultat" si iti doresc sa reusesti si tu fara sa le faci pe ele sa sufere. Ia-o treptat - 10 min plang, le mai mangai, apoi iesi iar etc

Laura - nu o condamna atat de tare pe Lachi; fiecare femeie are rabdarea ei si felul ei de a vorbi
Eu am o prietena care mereu zice "copilul asta" - si mereu ma intreb cum o putea vorbi asa de propriul copil "asta", dar sa stii k il iubeste mult, are multa rabdare cu el si il ingrijeste bine,insa asa e felul ei de a vorbi

Sa raportez si eu:
avem 4 dinti, 2 de caciula:) au iesit de cateva zile
am inceput sa ne tinem echilibrul pt cateva momente fara sprijin de canapea

va pup, multa sanatate la raciti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

quote:
Originally posted by elen

Acum 2 saptamani sotul a zis "sa dam jos militaria din pod". Eu nu vroiam, dar pana la urma nu l-am convins sa renunte. Asa ca le-am pus in patuturi si am plecat din camera. Au plans 30 min continuu...eu cot la cot cu ele, lipita de usa. Pana la urma, m-am certat cu sotul si am "navalit" in camera ca Irina adormise sughitand dar Daria nu se mai calma, Am alaptat-o si a adormit. A doua zi au plans 10 min si au adormit. Inca mai plang seara dar niciodata mai mult de 10 min si adorm. Dorm cam 11 ore pe noapte.



Uite chesti asta eu NU POT SA O INTELEG, oricat mi-ar explica o mama ca si ea a suferit si a plans pe dupa usa, nu cred ca a suferit destul daca a putut face asa ceva. Cum sa lasi propiul copil de doar cateva luni, seara, probabil ca si pe intuneric, sa planga singur strigand dupa tine si tu sa stai sa asculti 30 de minute !!! Probabil ca suntem altfel construite, poate ca instinctul matern functioneaza altfel de la femeie la femeie, dar eu mai ales pana pe la 1 an jumate, cand am inceput sa comunic maibine cu shtrumphii, ma straduiam cat demult puteam sa ii opresc din plans imediat ce incepeau. Un copil nu plange de flori de mar ... Nu reiau ce i-am spus lui pussi in mesajul ala mare in care o indemnam sa-si alinte si sa-si tina aprope fetele, daca o cer. Daca voi puteti si vreti sa va chinuiti asa copii (pt ca asta este, chinuiala si dresare, ca pe catei. Pt ca te asigur ca fetele tale nu au inteles nici o secunda de ce mami nu vine, de ce le-ai lasat asa singure) eu nu mai comentez nimic pe tema asta!

quote:

Eu am o prietena care mereu zice "copilul asta" - si mereu ma intreb cum o putea vorbi asa de propriul copil "asta", dar sa stii k il iubeste mult, are multa rabdare cu el si il ingrijeste bine,insa asa e felul ei de a vorbi


Scuze, dar intre "copilul asta" si "descreerata" e o diferenta mare!

Si mamele care isi bat copii de pe la 9 luni ("ca sa nu se rasfete"), tipa la ei si ii abuzeaza spun ca isi iubesc copii, ca o fac din dragoste! Ca daca le dau mancare, apa, haine curate, medicamente cand sunt bolnavi si un pat incare sa doarma se cheama ca ii ingrijesc bine ...

GATA! Promit ca e ultima postare in care ma mai leg de vreouna din voi sau mai spun ceva despre chestii cu care nu sunt de acord! O sa continui sa povestesc despre noi, sa va vad pozele, sa va urez la aniversari, dar imi inhib de acum 'spiritul combativ', ca nu are rost sa mai supar lumea degeaba cu ideile mele crete.

Laura de shtrumphi gemeni, Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi , Cugetari gemene

Mergi la inceput