Cum se foloseste ISOFIX la scaunul auto ?

Cum se foloseste ISOFIX la scaunul auto ? | Autor: sanziana72

Link direct la acest mesaj

In ce consta ISOFIX pentru scaunul auto de copil si cum se foloseste ?
Se foloseste si pentru un scaun de copil peste 3 ani ?
Toate scaunele de copii au ISOFIX sau nu ? Ce trebuie sa caut cand cumpar un scaun, ce sa intreb, ce sa verific ?

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tdi spune:

Din cate stiu eu, automobilul trebuie sa aiba sistem isofix, altfel degeaba iei un scaun isofix. Practic sunt niste "fiare" incorporate in bancheta masinii de care atasezi apoi scaunelul copilului...scuze dar sunt varza la explicat. Nu toate scaunelele au acest sistem, de obicei scrie pe ele la care au.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani33 spune:

Este un sistem special de prindere a scaunului auto pentru bebe. Il poti folosi daca au acest sistem si masina si scaunelul. Si noi avem ISOFIX la masina dar cand am vazut cat costa un scaunel cu acest sistem am renuntat si am luat unul normal. Oricum Sofia are acum doar inaltator pentru ca noi suntem mari.
Dani & Sofia (18 mai 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corap spune:

isofix e un sistem format din doua bare incorporate in bancheta masinii si doua bare goale pe dinauntru incorporate in scaunul de masina. ei, barele astea intra unele in altele si se fixeaza scaunul ca si cum ar fi prins de caroserie... iaca, nu stiu cat de explicita am fost.
deci: masina tre sa aiba sistemul
scaunul tre sa aiba sistemul
cele doua tre sa fie compatibile.

scaunul e destul de scump, un scaun pt. 1-4 ani de la toyota costa in jur de 800 de eur

noi am luat de la maxicosi, acum 1 an jumatate, 1400 ron, pp ca s-au mai ieftinit un pic


c & andrei-ardei 14.11.2005 & cireshik anais 07.05.07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xaba spune:

Salut. Sistemul de fixare ISOFIX permite o fixare mai rigida a scaunului de siguranta. (In cazul unui accident scaunul se comporta ca si cum ar fi parte integranta a automobilului, iar in cazul in care este fixat cu centuri, are o miscare "independenta"). La selectarea scaunului sa aveti in vedere atat recomandarile producatorului de scaun, cat si a producatorului auto.Montat corect ofera un plus de siguranta fata de scaunele care se fixeaza doar cu centuri de siguranta.
Fiind in domeniu si foarte aproape de Brasov, va pot oferi si informatii spulimentare cu scaune de siguranta ROMER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

quote:
Originally posted by xaba

Fiind in domeniu si foarte aproape de Brasov, va pot oferi si informatii spulimentare cu scaune de siguranta ROMER.




asteptam...
sant interesata



Mamica de Crina Maria (1 Nov 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xaba spune:

Salut. Am nevoie de urmatorele informatii: varsta si greutatea copilului respectiv tipul si marca masini.
Specificati si o adresa de mail va trimit si info-uri direct.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

mut mesajele la Scaune de masina sigure. multumesc pentru intelegere.

Roxana

Mergi la inceput