Acte necesare inscriere scoala

Acte necesare inscriere scoala | Autor: ponicid

Link direct la acest mesaj

Aveti idee ce acte sunt necesare pentru inscrierea copilului la scoala? Cate ceva am gasit eu pe Internet dar nu scrie nicaieri daca copiile dupa acte trebuie sa fie legalizate sau nu.

Multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamifeli spune:

copie xerox (nelegalizata) de pe cartea de identitate a mamei si a tatalui, copie de pe certificatul de nastere al copilului, adeverinta de la medicul de familie cu vaccinarile copilului, cerere tip de la scoala; toate intr-un dosar, si... Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

Trebuie adeverinta de la medic ca e apt pentru scoala ca vaccinarile se dau mai tirziu. De asemenea trebuie si fisa psiho-pedagocica de la gradinita care se duce dupa terminarea gradinitei. In cazul in care parintii sint divortati (din pacate) se duce si copia dupa divort. Cat atat. Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rpetraru spune:

1)Am inteles ce acte sunt necesare si multumesc celei care a initiat acest subiect dar stie cineva cu cat timp inainte trebuie sa faci inscrierea. Baietelul meu are 5 spre 6 ani si nu este cazul sa ma agit insa am inteles ca inscrierea trebuie facuta cu un an inainte. E adevarat?
2) Chiar s-a legiferat inceperea scolii la 6 ani?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Banti spune:

quote:
Originally posted by rpetraru

1)Am inteles ce acte sunt necesare si multumesc celei care a initiat acest subiect dar stie cineva cu cat timp inainte trebuie sa faci inscrierea. Baietelul meu are 5 spre 6 ani si nu este cazul sa ma agit insa am inteles ca inscrierea trebuie facuta cu un an inainte. E adevarat?
2) Chiar s-a legiferat inceperea scolii la 6 ani?



Nu e nevoie sa faci inscrierea cu un an inainte dar se face cam din primavara anului in care vrei sa-l dai la scoala. Daca vrei sa fie o scoala mai buna de obicei te duci mai devreme ca sa prinzi loc. Nu e obligatoriu sa il dai la 6 ani poti sa il dai si la 7 daca nu are inca 6 sau implineste 6 la vara si crezi ca e inca micut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielac spune:

eu am inscris-o pe diana la scoala pe 15 ianuarie 2008 si am completat o cerere tip d ela scoala si am dus copie dupa certificatul ei de nastere... mi-a spus ca la finalul gradinitei o s avin si cu fisa de acolo!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=2006%20in%20imagini&page=14" target="_blank">
Poza Dianei este Humulesti.jpg - Va place?

Petitia online:
http://www.sign2signal.com/sign2signal/index.php?ln=en&show=petitie&id=311

Mergi la inceput