Calendarul gradinarului

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Salata iese fi fara grija totul e sa nu o pui prea deasa ca nu are loc sa-si dezvolte capatana.Si aici am un sfat: nu semana tot plicul odata ca nu te duci cu ea la piata sa o vinzi.Mai bine o pui la interval de o saptamana chiar doua ca sa ai mai mult timp proaspata si tanara.De! Si la asta sunt Stan Patitul!Si recoltarea nu se face smulgand-o din pamint ci taind-o de deasupra, se pare ca mai merge inca o tura din aceeasi radacina...Nu stiu de unde esti, ti-as da eu caprifoi dar poate esti departe si prin posta nu merge.Cere si tu intr-o curte unde-l vezi, nu e floare rara ca sa nu-ti dea(cum ar fi wisteria de ex.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Hai ca nu ma mai opresc...Eu am teren si in fata si in spatele casei adica orientat E-V,Si in fata si in spate sunt pomi (meri, visini, un nuc,un cires si un gutui pui )Apropos de gutuiul lui martie care zicea ca isi pierde fructele inainte de a se coace. Anul trecut a fost seceta si arsita.Si pomii trebuie udati la radacina si se pune si ingasamant.Ce voiam sa spun ...Desi pomii sunt mosteniti , nu ma indur sa tai niciunul pt. a gandi altfel impartirea spatiului, deci si eu incerc sa jonglez cu planul gradinii ca sa fie si legume si flori si iarba pt.joaca.Sotul vrea chiosc, baiatul vrea cos de baschet, eu vreau solar, bine as vrea sera, da de unde bani ca n-am nici macar aparat sa fotografiez curtea ca sa pun poze... Era sa uit :mixandrele sunt mai dificile,deci DanielaB, lasa-le mai singurele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

quote:
Originally posted by olympia

Martie,nu sunt pensionara desi uneori ma simt ca una, dat fiind ca ai mei copii sunt scosi din greu cum se spune(au 13 si 5 ani)Preocuparea cu rosiile a inceput din disperarea de a manca mereu legume fara gust.Sper sa si ajung la un rezultat cu ele.Anul trecut mai mult m-am jucat si tot a iesit ceva. Acum vreau sa fac o treaba serioasa.Cat m-o tine...



Da, inteleg acum, eu m-am cam vazut brusc cu 2 copii mici si nu mai am timp nici sa respir, dar ma gandesc si eu ca peste cativa ani ma apuc de rosii iar, de fapt abia astept. Cu rosiile astea e cel mai greu parca, asa mi se pare

Martie & Bebica & maimuta Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Daniela_b, la plantarea bulbilor trebuie sa tii cont de inaltimea bulbului. Ii plantezi pe fiecare la o adancime de doua ori mai mare decat a bulbului.

Cat priveste plantele vesnic verzi eu am brazi, unul normal, un molid argintiu (e cel mai frumos soi, lumea ii spune brad argintiu, dar de fapt corect e molid argintiu, are culoarea aproape albastru petrol) si mai am un brad argintiu, care aduce mai mult cu pinul, e un verde mai deschis si are crengutele groase.
Le trebuie doar apa, sunt nepretentiosi.

Plante urcatoare gasesti la toate magazinele, dar mai bine iei direct de la cineva din curte, uneori in magazine sunt niste soiuri care nu prea sunt acomodate cu clima de aici si pot muri.
Eu am un caprifoi obisnuit fff mare (luat din curtea cuiva), in 3 ani a crescut cat casa, si mai am unul deosebit, luat din magazin, cu floarea rosie, tot timpul face o boala, fainare cred ca-i zice, ma dispera.

Martie & Bebica & maimuta Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinai spune:

Aveti cumva idee ce as putea planta la umbra? Am o portiune destul de mare indreptata spre nord in care nu este aproape niciodata soare ( sau poate este soare circa 1-2 ore pe zi, seara, vara).
Credeti ca as putea planta ceva acolo? Orice flori, legume, ...Iarba am vazut ca a crescut, dar as vrea sa irosesc spatiul ala..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Irinai la noi au inflorit craitele si la umbra (nord).Au mers de asemenea si crinii de toamna. Nu stiu exact cum se numesc, sunt portocalii, cresc repede si bine, in tufe mari si au nevoie de multa apa.Daca spatiul e mai mare, poti pune liliac.Eu am si bujorii la umbra, spre nord, dar acolo mai vine si soarele pt. ca nu e construit nimic in dreptul lor .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

quote:
Originally posted by irinai

Aveti cumva idee ce as putea planta la umbra? Am o portiune destul de mare indreptata spre nord in care nu este aproape niciodata soare ( sau poate este soare circa 1-2 ore pe zi, seara, vara).
Credeti ca as putea planta ceva acolo? Orice flori, legume, ...Iarba am vazut ca a crescut, dar as vrea sa irosesc spatiul ala..



Da, niste muschi sau licheni..
Asa mi-a zis si mie un un inginer horticultor si tare mi-e ca e adevarat.. si eu inca imi mai pun aceasta intrebare.

Martie & Bebica & maimuta Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Haideti sa va spun ce am gasit!

Am cumparat Revista Casa si gradina mea si inauntru am gasit un catalog absolut superb, poti sa comanzi florile prin posta.
Eu am vazut un astfel de catalog in Italia, am crezut ca innebunesc ce soiuri de flori si legume erau, iata ca a aparut si la noi.
Au garoafe curgatoare, tot felul de soiuri de capsuni imense, care fac fructe tot anul, niste cercelusi batuti, negru cu rosu, n-am vayut asa ceva in viata mea, pomisori, cale negre, datura (trompeta ingerilor) alba, galbena, mov, roz.
Mai mult, daca faci o comanda de minim 35 ron, ei spun ca iti dau GRATIS o roaba de lemn cu 60 de bulbi de primavara. Chiar am sa comand.
Vad ca au si adresa de web bakker.eu. Sper sa nu mi se stearga mesajul, fiind considerat reclama.

Martie & Bebica & maimuta Sara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

quote:
Originally posted by martie

Haideti sa va spun ce am gasit!

Am cumparat Revista Casa si gradina mea si inauntru am gasit un catalog absolut superb, poti sa comanzi florile prin posta.
Eu am vazut un astfel de catalog in Italia, am crezut ca innebunesc ce soiuri de flori si legume erau, iata ca a aparut si la noi.
Au garoafe curgatoare, tot felul de soiuri de capsuni imense, care fac fructe tot anul, niste cercelusi batuti, negru cu rosu, n-am vayut asa ceva in viata mea, pomisori, cale negre, datura (trompeta ingerilor) alba, galbena, mov, roz.
Mai mult, daca faci o comanda de minim 35 ron, ei spun ca iti dau GRATIS o roaba de lemn cu 60 de bulbi de primavara. Chiar am sa comand.
Vad ca au si adresa de web bakker.eu. Sper sa nu mi se stearga mesajul, fiind considerat reclama.

Martie & Bebica & maimuta Sara



Exact acum o ora am cumparat revista, am studiat-o ( cu tot cu catalog).
Intr-adevar sint pe acolo citeva "floricele" exceptionale!

Si mie mi-au placut, martie, cercelusii aceia negru cu rosu! Plus passiflorele...Plus crinii "negri".

Sint foarte entuziasmata ( si asta v-o datorez si voua, fetelor!!!), va multumesc!), mi-am luat o sacosa de seminte ( daca pun la socoteala si ierburile aromate) ! Iar saptamina viitoare o sa cutez sa iau si bulbi ( diversi), ii pun in pamint, la inceputul lui martie, fie ce-o fi! Daca ies, ies, daca nu...
M-am gindit ca experienta personala indrazneata e mai buna decit prudenta excesiva!


Abia astept sa ma apuc de gradinarit! Promit sa pun poze cu before in after, pe masura ce lucrez!








www.helpsonia.com

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadalinaM spune:

Draga mea,
esti foarte nerabdatoare dar daca bagi bulbii in pamint acum nu vor rezista!
Nici ceapa, care e cea mai rezistenta, nu se pune acum ci dupa 15-20 martie.
Mai asteapta! Pamintul e inca rece. Noaptea e frig! pamintul trebuie sa fie incalzit cind pui bulbii. Daca ai bulbi de tuberoza in nici un caz nu vor merge acum!
Pastreaza insamintarile dupa 20 martie in functie de cum va fi timpul sau chiar pina la 1Aprilie-si nu e o pacaleala.
Daca ai luat pliculete scrie pe ele perioada de insamintare pt cazul in care insamintezi in cimp deschis sau in sera.

Acum se pun pomii sau daca vrei crengute de gard viu sau alte crengute din florile agatatoare perene, pentru a se prinde.
Succes!

Mergi la inceput