Calendarul gradinarului

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Are cineva experienta cu magnolia? Am luat de la Metro un "fir" ca nu pot sa-i zic altfel. E mica, are vreo 20-30cm si nu stiu daca are vreo sansa.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Daniela b f. buna ideea ta!
Am multe sa spun din ce stiu si ce am citit dar deocamdata insist pe ceva ce mi-a sarit in ochi:vezi ca Nemtisorii(Delphynium)are florile otravitoare;este periculos sa-l cultivi daca ai copii.
Ideal ar fi sa ne informam asupra plantelor;eu cumparam seminte si veneam acasa si ma informam pe net.
Anul acesta vreau sa incerc sa cultiv mangold;stiti ce este? Este inrudit cu sfecla dar se folosesc frunzele care arata ca spanacul nostru dar mult mai frumoase;tija se foloseste la salate.
Daca stie cineva ce gust are ar fi bine sa ne spuna,pt. ca este f. productiv si usor de cultivat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catinuta spune:

quote:
Originally posted by b.nica

hai sa va spun ce intentii am la mine la tara ,pt. ca am si in Bucuresti gradina dar nu am soare.
am socotit ca o anumita parcela(se poate ara si pot sa ud lejer),am hotarat sa pun legume ca sa mananc legume si nu cauciucuri din supermarketuri.
am hotarat zone de arbusti:zmeur,capsuni,coacaze si mur acolo pe unde sar banditii din sat.
o sa radeti,dar mi-am facut provizii de ginger si de cartof dulce(l-am pus intr-un an si s-a speriat tractoristul cand a vazut ca iese din pamant ceva mare si portocaliu,iar eu am fost incantata de frunzele care se intinsesera ca o iedera) sa-i pun intr-un colt.
am locuri unde o sa pun plante perene(leustean,menta,lamaita,borago,tarhon,revent,etc.)
am sa pun in functiune coasa Stihl, pe care o am de 1 an dar sotul nu s-a incumetat sa o puna in functie.
am sa tund pomii,si am sa sap cu motocoasa care nu functioneaza tot pe motiv de sot.
tot ce va rog este sa-mi urati "Sa-mi ajute Dumnezeu !" si daca reusesc va dau cele mai eficiente sfaturi(cat sa va scoateti investitia).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Catinuto,ce doreai sa spui de ai scris quote dupa mine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

quote:
Originally posted by Guguluff

Are cineva experienta cu magnolia? Am luat de la Metro un "fir" ca nu pot sa-i zic altfel. E mica, are vreo 20-30cm si nu stiu daca are vreo sansa.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)



Planteaz-o intr-un loc insorit si cat mai ferit de vant..Sapa o groapa mai mare decat are ea ghiveciul, si pune pamant de flori ( e mai afanat si nutritiv).Succes!

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Victoria, merci mult. Stii cumva in ce luna trebuie plantata ca nu are nimic notat pe cutie. Doar niste scheme cu ghiveciul cufundat intr-o galeata de apa... dar nimic despre luna de plantare.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cattandy spune:

Martie, merci frumos pentru raspuns,dar sa stii ca la Metro nu am gasit.Carrefour se deschide si la noi in aceasta privara, asa ca am sperante...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

DanielaB, ai pus foarte multe intrebari si sper sa nu uit ceva pt. ca la unele mai stiu sieu cate ceva. Deci solul poate fi grosier vorbind ori prea "greu", lutos, cum se plange Martie, ori nisipos, "usor"...iti dai seama sapand.In ambele cazuri trebuie ingrasat.Din cate stiu eu sapatul propriu zis se face toamna, in sensul ca se intoarce brazda, primavara se afaneaza doar, se marunteste.Ingrasamant se pune de mai multe ori depinde si de care e.Adica poate fi gunoi de grajd,(cal, vaca,oi) si din cate stiu e bine sa fie vechi,putred.Poate fi si de la pasari si atunci se amesteca in cant. egale cu apa si se pune emulsia asta. Se pare ca ideal ar fi compostul, care ar consta in straturi alternative de gunoi menajer vegetal+alte resturi vegetale din curte+carton, hartie (neimprimata)+coji de oua= crengute taiate= gunoi de la animale ierbivore.Fermentarea lor ar avea loc in aprox 3 luni,timp in care se amesteca periodic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

Si digitalisul (seamana oarecum cu nemtisorii) e otravitoare si am inteles ca trebuie plantata la distanta de orice planta comestibila. Anul trecut si eu am cumparat cam aceleasi plante ca si tine,DanielaB.Intai m-am temut ca e prea frig si am tot amanat plantarea, apoi le-am pus pe toate in viteza si ma dadeam de ceasul mortii ca nu rasareau.Ce-am obtinut? Au rasarit vreo 3 mixandre, au inflorit dar nu le-a mers senzational. Au rasarit si nemtisorii,dar au ramas maruntei si n-au inflorit toti(desi au aparut in vreo 3 culori din acelasi plic)Am si jales dar tot putin si asta chiar a iesit printre ultimii.Levantica nu mi-a iesit deloc si ma-m intristat f.rau.De fapt problema e ca aceste plantute cand sunt f.mici seamana intre ele sunt greu de deosebit de buruieni,nici nu stii ce sa faci.Daca nu plivesti(smuls buruienile), le sufoca, daca le smulgi risti sa scoti ce-ai plantat.Nu radeti, eu precis am facut si asta.Eu anul asta am sa plantez intai in pet-uri taiate si etichetate si am sa transplantez ulterior dupa 15 aprilie ca sa stiu ce si cum arata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns olympia spune:

In legatura cu planul de plantare.Cred ca mai importanta decat alaturarea estetica a plantelor(a caror culoare este un fel de surpriza )este orientarea lor in functie de umbra si lumina.Important e sa iasa si sa se dezvolte ca dupa aia le mai si muti.Cred ca e bine sa iei perene care chiar daca nu se dezvolta grozav din prima isi revin anul urmator.In ceea ce priveste plantele anuale,au iesit fff.frumos unele cumparate in amestec, au iesit de vreo 7 feluri, nici nu stiu cum se numesc(flori de vara amestec-scria pe plic).Am si caprifoi, nu e pretentios si se prinde usor.Super OK sunt si craitele, vor apa multa si cresc mari de tot dar se descurca si cu mai putina ramanand insa mai micute.Si alunga tantarii! Am citit ca e bine sa le pui si in gradina de legume pt. ca atrag albinele si ajuta la polenizare.

Mergi la inceput