Atena-Santorini cu feribotul

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Ntz, ntz, ce grijuliu esti tu Guestus!

Multumesc tuturor pt raspunsuri. O sa fim acolo doar pt 2 zile deci nu o sa avem cine stie ce bagaje.
Am rezervat camera la o vila in centrul insulei si sunt aproape decisa sa rezerv si feribotul, e o experienta ce tb incercata, nu?

Daca e asa cum am vazut in poza amicului nostru, in mod cert nu am cum sa urc pe jos cu un bebel de 5 luni jumate in burtok. Presupun insa ca se gaseste usor un mijloc de transport, bus, taxi, nu?


Orice alte info sunt binevenite.



--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Andra,daca Lari stie sa conduca...inchiriati o moto...e ieftin si cel mai bun mijloc de transport.........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Noi am mers cu avionul de la Atena la Santorini, ne-a fost teama de vinturi puternice datorita carora se intimpla destul de des sa anuleze cursele pe mare. Am stat 4 zile si am inchirat o masina. Din port pina sus este un funicular, simplu si ieftin...Insula este intr-adevar superba, este unul din locurile cele mai frumoase pe care le-am vazut pina acum. Sa nu ratati apusul soarelui in mare la Oia, este un spectacol de neuitat. Am fost cu un vapor pe o insula vulcanica (chiar in apropiere de Santorini), unde poti vedea craterul, este f.interesant. Am facut plaja pe nisipul "negru", am mincat extraordinar de bine la o mica "circiuma" de cartier, recomandata de gazda (fructe de mare, peste, totul pescuit in ziua respectiva, diverse placintele, baclavale si alte bunatati).

Petrecere frumoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

quote:
Originally posted by Theodora

Andra,daca Lari stie sa conduca...inchiriati o moto...e ieftin si cel mai bun mijloc de transport.........



sigur ca da...gravida in 5-6 luni pe moto.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Guestus e ca si patrunjelul...merge la orice...
O sa ii au atunci limuzina mea cu tot cu sofer...sau mai bine avionul personal.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Hello!
Si pe mine ma bate acelasi gand, Atena - Santorini cu ferry. Dar nu reusesc sa-mi conving sotul.In mai. Motanik, cand te intorci (daca te hotarasti sa mergi) sa-mi povestesti, poate ne facem si noi curaj.


Catalina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Multumesc tuturor pt raspunsuri.
Am decis sa mergem, am rezervat deja o camera la vila pe care pusesem ochii (Galatia in Fira) iar pt bilete la ferry am scris catorva agentii care mi-au raspuns ca si cu o zi inainte preturile vor fi ca si acum, nu mai scumpe (un singur agent mi-a spus ca e posibil sa nu mai gasesc economy cu o zi inainte dar ma indoiesc ca in martie o sa fie cererea asa de mare). La economy asadar costa 63 euro de adult, dus-intors.
O sa revin cu impresii pt doritori.

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Am promis ca revin. Asadar pt cei interesati.
Calatoria cu feribotul (Blue Star) a durat din portul Pireus din Atena pana in Santorini 8 ore. Pretul biletului la economy class este de aprox 32 euro (dus), dar noi nu am gasit cu o zi inainte decat urmatoarea categorie, recline chair, care a costat cu vreo 3 euro mai mult de persoana. Recomand recline chair care va asigura un loc comfortabil; economy class nu asigura loc, va puteti aseza decat in zona restaurantului/barului. Puteti insa cauta locuri libere odata ce lumea s-a asezat deja, pt ca pe vapor nu ne-a mai verificat nimeni biletele.

Am prins marea linistita dar am simtit cateva leganari, dar cat timp am stat asezata a fost ok. Timpul a trecut destul de repede.

Odata ajunsi in Santorini am avut de ales pt a urca din port in oras taxi sau autobuzul local. Am ales autobuzul, pana sus calatoria a durat cam 30 min si a costat 1.70 euro de persoana. Privelistea e superba, mie una mi-e cam frica de inaltimi si mai greu am avut curajul sa ma uit pe geam. Drumul este f abrupt.


Pe insula noi am avut vila in Fira (considerat centrul). Cred ca am fost singurii turisti care au mers pe jos pe stradutele inguste – toata lumea era pe scutere sau atv-uri. Am avut cazarea insa la 10 min de mers pe jos de faleza asa ca am profitat de vremea superba si ne-am plimbat per pedes la greu.

Pt cine nu a mai fost in Santorini si nici nu a citit sau nu a gasit prea multe informatii anterior vizitei, insula e putin socanta. In ideea ca daca va asteptati la tehnologie de ultim racnet, discoteci si baruri de noapte, magazine peste magazine pt cumparaturi...ei bine, Santorini nu e locul potrivit. E o bucata de pamant rupta de restul lumii, e locul unde sa mergi sa te deconectezi de la aglomeratia si nebunia care pe mine una ma inconjoara in Londra, e locul unde sa inchizi telefonul si laptopul si sa te bucuri de mare, de soare, de privelistea ce taie rasuflarea.

Pt ca am fost in afara sezonului, mai bine de jumatate din magazinele de pe insula erau inchise pt renovare (sau aprovizionare, presupun). Nu ca as fi mers acolo pt cumparaturi dar chiar pt banalele suveniruri nu am avut de ales decat intre 4-5 magazinute. Spun magazinute pt ca pe insula totul e asa...mic, ingust :))

Ce nu trebuie ratat cand sunteti in Santorini este excursia catre vulcan. Probabil veti fi anuntati de la vila/hotel, dar daca nu, puteti gasi anunturi in geamurile agentiilor locale.
Mai intai de toate, trebuie sa cumparati biletul, costa 20 euro de persoana. In sezon se organizeaza de mai multe ori pe zi. Noi am mers acum de la 11 si am fost inapoi la 14.
La 10.30 tb sa fiti la telecabina (cable car), nu aveti cum rata pt ca toate stradutele centrului (si cand zic centru, imaginati-va ceva gen spatiul pe care e magazinul Unirea de ex) duc acolo. Biletul pt coborarea in portul vechi (de unde pleaca barca pt excursie) costa 4 euro de persoana, doar dus. Aveti si alternativa pt a ajunge jos: 600 trepte. Foarte abrupte!

Drumul cu telecabina (din nou privelistea e minunata) dureaza 1-2 min iar jos gasiti barca ce va va duce la insula vulcan din fata. Nu uitati sa aveti cu voi apa si sa fiti incaltati si imbracati lejer. Drumul de la baza pana in centrul insulei vulcan dureaza cam 20 min daca sunteti in forma. La mine, cu un bebe de 5 luni jumate la purtator, a durat cam 30-35 min. Merita insa, de sus privelistea e din nou extraordinara.

Intorsi la barca, excursia continua cu izvorul de apa calda de la baza insulitei urmatoare (nu retin numele). Barca nu poate ancora, dar opreste la cam 20m de insulita si vizitatorii pregatiti cu costume de baie pot inota vreme de 30 min, inclusiv in zona izvorului unde apa este maronie.


La intoarcerea in portul vechi din Santorini, puteti urca inapoi in Fira ori cu telecabina, ori pe jos cele 600 trepte ori pe magar. Calatoria pe spinarea magarului costa 5 euro de persoana. Pe langa ca mi-ar fi fost frica sa merg calare :)) mi-era si tare mila de bietele animale.

La noi timpul a fost scurt, dar am reusit sa ajungem cu autobuzul local (cereti un program cand ajungeti pe insula pt ca frecventa autobuzelor acolo e redusa) in Kamari, plaja neagra. E o plaja pietroasa, dar foarte draguta, e plin de terase pe faleza (inchise toate, evident) si peretele de stanca e impresionant.

Ar mai fi fost Perissa si Oia, Perissa e alta plaja dar se pare ca nisipoasa si populara pt turisti iar Oia un satuc in nordul insulei. Noi n-am ajuns.


Cam atat. A fost o provocare pt noi, am acceptat-o si cred ca nu m-am felicitat niciodata mai mult pt alegerea facuta. Va astept cu impresii si pe voi, sper sa va placa la fel de tare cum ne-a placut noua.

p.s. Pt doritori, vila la care am stat noi se numeste Galatia. Foarte curat, proprietarul foarte prietenos, camera mare, ieftina, mic dejun inclus.


--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anutza_ar spune:

Bine ai revenit
Noi vrem sa mergem in septembrie in santorini.
Poti sa-mi spui cum a fost vremea, cat de cald a fost si daca ai poze cu camera as vrea sa le vad cumva.


mersi mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

A fost cald, soare, senin. 22-25 grade. Numai ca sus pe faleza bate vantul tare.
Camera de la vila vrei s-o vezi? Uite detaliile si poze de la booking.com aici www.booking.com/hotel/gr/galatia-villas.html?sid=d40474ab4fdfe979808c43605721883a checkin=2008-04-01 checkout=2008-04-02" target="_blank">Click

--------------------

Andra

Mergi la inceput