Atena-Santorini cu feribotul

Atena-Santorini cu feribotul | Autor: motanik

Link direct la acest mesaj

Ma adresez celor ce au experimentat acest traseu, in martie suntem in Atena pt o saptamana si ne gandim sa profitam de ocazie sa mergem in Santorini pt 2 zile.
Am gasit curse de ferry la preturi f bune dar ma sperie gandul la cele 7h30min de leganat pe ape. Apreciez orice info si multumesc anticipat.

Stiu ca exista si zboruri dinspre Atena catre Santorini si ca dureaza sub o ora, dar m-ar incanta si sa vedem cat mai mult din insule (inteleg ca opresc in 3-4-5 insule pana ajung in Santorini).

Asadar va astept comentariile.

--------------------

Andra

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

Mai bine mergi cu avionul.
Daca alegi barca nu uita o icoana sa te rogi in caz ca marea e agitata. Apoi daca scapi fara probleme vine drumul din port in oras...uite poza....jos portul si sus orasul. ...nu o sa vezi cimitir de autocare cazute...dar legende sint destule.
nu are sens sa-ti amintesc si de barca aia mare care s-a scufundat de curind in santorini.. "sea diamond"

http://www.panoramio.com/photo/2230480

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

N-am facut traseul Atena - Santorini ci Atena - Creta unde am stat 2 sapt si din Creta am facut si o excursie in Santorini de o zi. Tot cu feribotul am mers si noi. Feribotul nu se leagana asa tare (poate doar daca e furtuna) ca un vaporas mai mic. Mie mi s-a parut mai horror drumul din Creta in Santorini cu speedy boat-ul care ne-a zdruncinat rau. La intoarcere (fiind si marea foarte agitata) ne-a lasat in alt port decat cel de plecare pt ca nu a putut acosta in portul din care plecasem.
Despre drumul cu feribotul, o sa iti zic cum a fost la noi. La dus a fost foarte cald, marea foarte linistita, si am stat mult pe punte ca era foarte placut. Cabina era micuta (daca suferi de claustrofobie s-ar putea sa ai probleme) si se auzeau motoarele cum duduie. Cam neplacut, dar dupa ce am reusit sa adorm, am dormit bustean. La intoarcere, ce ne-am gandit. Hai ca am cam luat teapa la dus cu statul in cabina in loc sa stam pe punte unde erau niste bancute pe care puteai dormi sub cerul liber sau te puteai retrage intr-o sala cu fotolii unde se putea dormi, si nu ne-am mai luat cusete. Numai ca nu am luat in calcul ca feribotul cu care ne-am intors nu era acelasi, nu avea bancute pe punte (ci scaune de plastic) si nici sala unde se putea dormi iar la intoarcere a fost si vant foarte puternic Deci nu am avut unde dormi toata noaptea (am facut drumul noaptea si la dus si la intoarcere) si am stat si in frig
ma rog, dupa ce s-au inchis restaurantele, ne-au lasat sa intram acolo sa nu mai stam pe punte in frig. Asta se intampla acum 10 ani, pe vremea aia eram tineri si a fost o experienta memorabila. Acum nu as mai merge fara loc in cuseta. Eu nu am probleme cu mersul cu feribotul, imi place, si nici nu am rau de mare.

EDIT: daca mergi ziua, nu mai ai nevoie de cuseta, doar ca pierzi o zi intreaga cu drumul si de aceea cred ca e de preferat sa mergi noaptea.


"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Tusferi, multumesc pt raspuns. Feribotul e la dus dimineata la 7.30 si ajunge in Santorini la 3pm.

Guestus, multumesc, nu te dezminti.


Alte pareri?

--------------------

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

daca spuneai ca vrei cu avionul din atena in santorini aveam alte povesti...

http://www.nydailynews.com/news/galleries/sea_diamond_sinks_in_aegean/sea_diamond_sinks_in_aegean.html?c=7

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Cu scuzele de rigoare...desi nu as avea de ce sa le cer...Guestus,daca nu ai ceva concret de spus...mai bine nu spui orice...balarii..asa ca sa arati ca stii tot..ca de obicei...asa sperii lumea,Andra e si gravida...zeci de mii de greci si straini calatoresc in tot timpul anului cu vapoarele si nu e dracul chiar asa de negru...si nu arata ca stii ce s-a intamplat cu See Diamond...crede-ma...nu stii!
Nu vremea a fost de vina,accidentul a fost in port si asta in incercarea vapoarelor de a parca...sau cum mama lor se spune ...primele in port...a fost o greseala omeneasca...egoism...nu a fost nici marea si nici vremea de vina...daca e sa dai coltul...si avionul e la fel de bun...si priza cand pui masina la spalat...
Sa nu uit sa iti multumesc ca m-ai scos putin de la praf...ca nu mai scrisesem de mult pe aici...Andra,vino tu la noi,la greci si avem noi grija de tine!
Punct ca prevad multe Beaufort...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

tusferi, am fost in aceeasi excursie? Am avut acelasi traseu!

Inteleg ca feribotul merge ziua - in concluzie n-ai nevoie de cuseta, asa ca nu e cazul de claustrofobie (eu am avut cursa de noapte si am dormit bustean).

Scriu mai traziu - ca mi-au venit musafirii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmon spune:

Motanik, n-are rost sa te sperii. Nu e un vaporas mic, ci ditamai ferrybotul, cu 5-7 etaje. Leganatul peste zi nici nu se prea simte, in general in martie s-a terminat de mult "vantul de peste iarna".

Nu am fost niciodata in Santorini, dar am mers cu ferry-ul din Pireu in Creta, si din Patras in Venetia (36 ore) si te asigur ca e cat se poate de ok. La un speed-boat se simte mai puternic rulajul sau cum se cheama leganarea aia, dar la ferry-urile normale nu. Tin minte ca asta vara, in calatoria Patras-Venetia, am facut chiar baie in piscina de la ultimul etaj al ferry-ului si nici macar nu se formau valuri mici :).

Singurul chestie mai.. "negativa" e ca preturile (apa, cafea, masa) sunt triple decat in mod normal, asa ca e bine ca macar apa si cateva fructe sa luati cu voi.

De obicei cand ferry-ul opreste pe alta insula, se anunta cu 20 minute inainte insula, si intra doar in port. Nu aveti timp sa coborati si sa va invartiti prin alte insule nici macar 15 minute, dar privelistea merita.

Calatorie placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Gata, m-am intors sa-mi termin mesajul, ca aseara n-am mai avut timp.

Mie nu mi- s-a parut ca se leagana vaporul (tangaj, ruliu sau mai stiu eu ce termeni marinaresti). A vibrat putin cand a intrat in port (probabil alta turatie la motoare) dar nimic de speriat. Oricum, in mai vremea teoretic e frumoasa.

Preturile sunt cu adevarat cam mari, dar noi eram dotati cu tot ce ne trebuia, asa ca nu am cotizat.

In Santorini va trebui sa mai cotizezi ca sa urci in oras. Exista trei variante de a urca: pe jos, cu magarusii sau cu funicular. In cazul tau, presupun ca aveti bagaje, deci nu prea ai de ales.

Noi in Santorini am stat doar o zi si am inchiriat masina. Am vizitat plaja cu nisip rosu, plaja cu nisip negru, Acrotiri (un fel de Pompei), cele 2 orase, muzeul vinului si am urcat la manastirea din varful insulei. Nu cred ca-ti va parea rau ca vizitezi Santorini. E superba.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guestus spune:

da am zis yo ca vremea a fost de vina ca s-a scufundat barca? nici nu ma intereseaza motivul...e de ajuns ca a ajuns la fundul apei

acum voi puteti sa-i spuneti toate bazaconiile pamintului...dar cind motanik o sa ajunga in port si o sa vada ce drum are de facut cu autocarul pina sus in oras o sa zica "ba.. da mare dreptate a avut guestus ala"...treaba ei ...yo imi fac datoria sa o avertizez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Anya, cred ca am fost in aceeasi excursie. Si noi am inchiriat o masina in Santorini. A fost superb! M-a ramas ln inima Santorini. Am vazut si noi plajele cu nisip negru si nisip rosu si am urcat si in varful insulei. La muzeul vinului nu am fost (Anya, pe noi de ce nu ne-ati luat?).
Andra, deci inteleg ca o sa calatoriti ziua. Nici nu va trebuie cuseta. Cat despre leganat, asa cum au zis si fetele si cum cred ca am scris si eu, nu se simte pt ca feriboturile astea sunt foarte mari.
Vacanta placuta!



"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput