Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Timp liber pentru minte, suflet, trup si ochi  Diaspora Desprecopii - de departe, aici

Atena-Santorini cu feribotul

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Raspunde  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

motanik
AristoCat & Kittens :)

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator TeodoraDonator Proiect UrsiciDonator R. MoldovaDonator AndreiDonator  Mos Nicolae 2011

United Kingdom
London

6149 Mesaje
50 Prieten(i)

Trimis la - 04/02/2008 :  17:30:31 Link direct la acest mesaj  Arata profilul  Trimite mesaj Yahoo lui motanik Adauga semn de carte la mesaj Trimite motanik un Mesaj Privat  Reply with Quote

Atena-Santorini cu feribotul

Ma adresez celor ce au experimentat acest traseu, in martie suntem in Atena pt o saptamana si ne gandim sa profitam de ocazie sa mergem in Santorini pt 2 zile.
Am gasit curse de ferry la preturi f bune dar ma sperie gandul la cele 7h30min de leganat pe ape. Apreciez orice info si multumesc anticipat.

Stiu ca exista si zboruri dinspre Atena catre Santorini si ca dureaza sub o ora, dar m-ar incanta si sa vedem cat mai mult din insule (inteleg ca opresc in 3-4-5 insule pana ajung in Santorini).

Asadar va astept comentariile.

--------------------

Andra

(0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator
Guestus
Guestus
membru de baza

Romania, bucurestiBUCURESTI
6904 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 05/02/2008 :  10:00:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Guestus un Mesaj Privat  Reply with Quote
Mai bine mergi cu avionul.
Daca alegi barca nu uita o icoana sa te rogi in caz ca marea e agitata. Apoi daca scapi fara probleme vine drumul din port in oras...uite poza....jos portul si sus orasul. ...nu o sa vezi cimitir de autocare cazute...dar legende sint destule.
nu are sens sa-ti amintesc si de barca aia mare care s-a scufundat de curind in santorini.. "sea diamond"

http://www.panoramio.com/photo/2230480
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
tusferi
tusferi
membru junior

Romania, Bucuresti
851 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 05/02/2008 :  11:37:10 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luitusferi Adauga semn de carte la raspuns Trimite tusferi un Mesaj Privat  Reply with Quote
N-am facut traseul Atena - Santorini ci Atena - Creta unde am stat 2 sapt si din Creta am facut si o excursie in Santorini de o zi. Tot cu feribotul am mers si noi. Feribotul nu se leagana asa tare (poate doar daca e furtuna) ca un vaporas mai mic. Mie mi s-a parut mai horror drumul din Creta in Santorini cu speedy boat-ul care ne-a zdruncinat rau. La intoarcere (fiind si marea foarte agitata) ne-a lasat in alt port decat cel de plecare pt ca nu a putut acosta in portul din care plecasem.
Despre drumul cu feribotul, o sa iti zic cum a fost la noi. La dus a fost foarte cald, marea foarte linistita, si am stat mult pe punte ca era foarte placut. Cabina era micuta (daca suferi de claustrofobie s-ar putea sa ai probleme) si se auzeau motoarele cum duduie. Cam neplacut, dar dupa ce am reusit sa adorm, am dormit bustean. La intoarcere, ce ne-am gandit. Hai ca am cam luat teapa la dus cu statul in cabina in loc sa stam pe punte unde erau niste bancute pe care puteai dormi sub cerul liber sau te puteai retrage intr-o sala cu fotolii unde se putea dormi, si nu ne-am mai luat cusete. Numai ca nu am luat in calcul ca feribotul cu care ne-am intors nu era acelasi, nu avea bancute pe punte (ci scaune de plastic) si nici sala unde se putea dormi iar la intoarcere a fost si vant foarte puternic Deci nu am avut unde dormi toata noaptea (am facut drumul noaptea si la dus si la intoarcere) si am stat si in frig
ma rog, dupa ce s-au inchis restaurantele, ne-au lasat sa intram acolo sa nu mai stam pe punte in frig. Asta se intampla acum 10 ani, pe vremea aia eram tineri si a fost o experienta memorabila. Acum nu as mai merge fara loc in cuseta. Eu nu am probleme cu mersul cu feribotul, imi place, si nici nu am rau de mare.

EDIT: daca mergi ziua, nu mai ai nevoie de cuseta, doar ca pierzi o zi intreaga cu drumul si de aceea cred ca e de preferat sa mergi noaptea.

"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Editat de - tusferi on 05/02/2008 11:39:53
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput

motanik
AristoCat & Kittens :)

Donator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator desprecopii.comDonator pentru SaraDonator pentru dianaDonator TeodoraDonator proiect ursiciDonator R. MoldovaDonator AndreiDonator  Mos Nicolae 2011
 United Kingdom, London
6149 Mesaje
50 Prieten(i)
Trimis la: - 05/02/2008 :  11:43:57 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luimotanik Adauga semn de carte la raspuns Trimite motanik un Mesaj Privat  Reply with Quote
Tusferi, multumesc pt raspuns. Feribotul e la dus dimineata la 7.30 si ajunge in Santorini la 3pm.

Guestus, multumesc, nu te dezminti.

Alte pareri?

--------------------

Andra

Guestus
Guestus
membru de baza

6904 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 05/02/2008 :  11:55:16 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Guestus un Mesaj Privat  Reply with Quote
daca spuneai ca vrei cu avionul din atena in santorini aveam alte povesti...

http://www.nydailynews.com/news/galleries/sea_diamond_sinks_in_aegean/sea_diamond_sinks_in_aegean.html?c=7

Theodora
Fii si tu @ltfel!

Greece, Athens
230 Mesaje
3 Prieten(i)
Trimis la: - 05/02/2008 :  17:09:34 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Visiteaza pagina lui Theodora  Apasa aici pentru MSN MSG. a lui Theodora Adauga semn de carte la raspuns Trimite Theodora un Mesaj Privat  Reply with Quote
Cu scuzele de rigoare...desi nu as avea de ce sa le cer...Guestus,daca nu ai ceva concret de spus...mai bine nu spui orice...balarii..asa ca sa arati ca stii tot..ca de obicei...asa sperii lumea,Andra e si gravida...zeci de mii de greci si straini calatoresc in tot timpul anului cu vapoarele si nu e dracul chiar asa de negru...si nu arata ca stii ce s-a intamplat cu See Diamond...crede-ma...nu stii!
Nu vremea a fost de vina,accidentul a fost in port si asta in incercarea vapoarelor de a parca...sau cum mama lor se spune ...primele in port...a fost o greseala omeneasca...egoism...nu a fost nici marea si nici vremea de vina...daca e sa dai coltul...si avionul e la fel de bun...si priza cand pui masina la spalat...
Sa nu uit sa iti multumesc ca m-ai scos putin de la praf...ca nu mai scrisesem de mult pe aici...Andra,vino tu la noi,la greci si avem noi grija de tine!
Punct ca prevad multe Beaufort...

Editat de - Theodora on 05/02/2008 17:13:09
anya
anya
membru de baza

Donator desprecopii.comDonator  Sange
 Romania, bucuresti
5168 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 05/02/2008 :  18:55:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anya un Mesaj Privat  Reply with Quote
tusferi, am fost in aceeasi excursie? Am avut acelasi traseu!

Inteleg ca feribotul merge ziua - in concluzie n-ai nevoie de cuseta, asa ca nu e cazul de claustrofobie (eu am avut cursa de noapte si am dormit bustean).

Scriu mai traziu - ca mi-au venit musafirii!

Anya
Carmon
Carmon
membru incepator

Austria, Linz
112 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 05/02/2008 :  22:12:41 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Carmon un Mesaj Privat  Reply with Quote
Motanik, n-are rost sa te sperii. Nu e un vaporas mic, ci ditamai ferrybotul, cu 5-7 etaje. Leganatul peste zi nici nu se prea simte, in general in martie s-a terminat de mult "vantul de peste iarna".

Nu am fost niciodata in Santorini, dar am mers cu ferry-ul din Pireu in Creta, si din Patras in Venetia (36 ore) si te asigur ca e cat se poate de ok. La un speed-boat se simte mai puternic rulajul sau cum se cheama leganarea aia, dar la ferry-urile normale nu. Tin minte ca asta vara, in calatoria Patras-Venetia, am facut chiar baie in piscina de la ultimul etaj al ferry-ului si nici macar nu se formau valuri mici :).

Singurul chestie mai.. "negativa" e ca preturile (apa, cafea, masa) sunt triple decat in mod normal, asa ca e bine ca macar apa si cateva fructe sa luati cu voi.

De obicei cand ferry-ul opreste pe alta insula, se anunta cu 20 minute inainte insula, si intra doar in port. Nu aveti timp sa coborati si sa va invartiti prin alte insule nici macar 15 minute, dar privelistea merita.

Calatorie placuta!
anya
anya
membru de baza

Donator desprecopii.comDonator  Sange
 Romania, bucuresti
5168 Mesaje
5 Prieten(i)
Trimis la: - 06/02/2008 :  08:23:04 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite anya un Mesaj Privat  Reply with Quote
Gata, m-am intors sa-mi termin mesajul, ca aseara n-am mai avut timp.

Mie nu mi- s-a parut ca se leagana vaporul (tangaj, ruliu sau mai stiu eu ce termeni marinaresti). A vibrat putin cand a intrat in port (probabil alta turatie la motoare) dar nimic de speriat. Oricum, in mai vremea teoretic e frumoasa.

Preturile sunt cu adevarat cam mari, dar noi eram dotati cu tot ce ne trebuia, asa ca nu am cotizat.

In Santorini va trebui sa mai cotizezi ca sa urci in oras. Exista trei variante de a urca: pe jos, cu magarusii sau cu funicular. In cazul tau, presupun ca aveti bagaje, deci nu prea ai de ales.

Noi in Santorini am stat doar o zi si am inchiriat masina. Am vizitat plaja cu nisip rosu, plaja cu nisip negru, Acrotiri (un fel de Pompei), cele 2 orase, muzeul vinului si am urcat la manastirea din varful insulei. Nu cred ca-ti va parea rau ca vizitezi Santorini. E superba.

Anya
Guestus
Guestus
membru de baza

6904 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 06/02/2008 :  09:43:56 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite Guestus un Mesaj Privat  Reply with Quote
da am zis yo ca vremea a fost de vina ca s-a scufundat barca? nici nu ma intereseaza motivul...e de ajuns ca a ajuns la fundul apei

acum voi puteti sa-i spuneti toate bazaconiile pamintului...dar cind motanik o sa ajunga in port si o sa vada ce drum are de facut cu autocarul pina sus in oras o sa zica "ba.. da mare dreptate a avut guestus ala"...treaba ei ...yo imi fac datoria sa o avertizez.
tusferi
tusferi
membru junior

Romania, Bucuresti
851 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 06/02/2008 :  09:52:00 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luitusferi Adauga semn de carte la raspuns Trimite tusferi un Mesaj Privat  Reply with Quote
Anya, cred ca am fost in aceeasi excursie. Si noi am inchiriat o masina in Santorini. A fost superb! M-a ramas ln inima Santorini. Am vazut si noi plajele cu nisip negru si nisip rosu si am urcat si in varful insulei. La muzeul vinului nu am fost (Anya, pe noi de ce nu ne-ati luat?).
Andra, deci inteleg ca o sa calatoriti ziua. Nici nu va trebuie cuseta. Cat despre leganat, asa cum au zis si fetele si cum cred ca am scris si eu, nu se simte pt ca feriboturile astea sunt foarte mari.
Vacanta placuta!

"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Raspunde la subiect
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com