Ulei de peste - Cod Liver Oil

Ulei de peste - Cod Liver Oil | Autor: Carmenbr

Link direct la acest mesaj

Ieri i-am cumparat baietelului meu de 3,7 ani Cod Liver Oil dintr-o farmacie naturista. Am auzit lucruri bune referitoare la acest ulei de peste, in special pt ca baietelul meu are astm alergic. Din pacate nu stiu schema de administrare. Pe sticluta scrie ca se dau 2,5 ml pe copii de varsta lui de 1-2 ori pe zi.
Ce stiti despre eficienta lui, sunt rezultate la copii dupa administrarea lui? Ma intereseaza in special daca s-au vazut sau daca se stie ca sunt rezultate in special la copiii cu astm. Apreciez si parerile medicilor de pe forum, dar si parerile mamicilor cu experienta.
Mamici care folositi ulei de peste pt copii, cum il dati? Se da continuu sau se fac pauze?!
Multumesc mult de tot pentru orice raspuns.

3 anisori...uraaa!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

Chiar nimeni nu da ulei de peste la copii?

3 anisori...uraaa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackpanterro spune:

Am auzit ca ar fi bun pt copii si pt adulti.De ce nu intri pe forumuri din US? Pe Parenting.com , babycenter.com au forumuri mari, imposibil sa nu gasesti vreun parinte care sa te ajute.

Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

"With or without religion, good people would do good things and evil people would do evil things; but for good people to do evil things—that takes religion" - Steven Weinberg - Nobel Prize winner

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Eu ii dau 1 lingurita pe zi. Am auzit ca e bun. Cit despre ce se vede - e ca si cu apa, nu se vede nimica - dar BB e relativ mincacios si nu a mai racit de mult.

Dar ai grija sa nu ii dai alta vitamina D in acelasi timp.

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns B.G. spune:

Eu am inceput sa le dau copiilor mei ulei din ficat de cod cam pe la jumatatea lunii decembrie. Am ales o firma islandeza, Lysi, in mod special pentru ca ei scriu pe cutie exact cantitatile de vit. A, D, E si Omega 3(EPA si DHA). Alte firme nu trec aceste cantitati si mi se pare normal sa stiu acest lucru. Copiii mei nu au vreo afectiune in mod special, dar am inceput sa le dau pentru vit. D(care, ma gandesc eu, se asimileaza mai bine fiind naturala - atentie!unele uleiuri de peste au vit. d adaugata, deci este sintetica) si ptr. intarirea sistemului imunitar. Nu pot inca sa ma pronunt asupra efectului. Am citit ca trebuie dat cel putin 3 luni in continuu ca sa vedem vreun rezultat. Am citit, intr-adevar, ca este bun si ptr. astm alergic (mai precis, omega 3 continut de uleiul de peste sau de cel din ficat de cod este bun pt. si ptr. ameliorarea astmului bronsic). Eu zic ca merita incercat.
In ceea ce priveste durata administrarii, sa-ti spun ce-am aflat eu (am citit o groaza de articole): uleiul de peste se poate da fara intrerupere, pe toata per. anului, dar iarna se recomanda uleiul din ficat de cod care are un continut mai ridicat de vit. d, iar pe per. verii se recomanda uleiul obisnuit de peste (adica nu din ficat), pentru a nu face o supradoza de vit. D. Acum, eu nu prea inteleg cum ar putea sa faca o supradoza daca sunt atenta la cata vitamina d contine fiecare preparat, pentru ca, cel putin uleiul asta pe care il dau eu copiilor mei, contine cam 5 micrograme de vit d/5 ml., adica aprox. 200 U.I. de vit d- multi medici recomanda intre 500 si 1000 U.I. zilnic, in special iarna. Si vara avem nevoie de vit. d si nu stiu daca o putem obtine numai din razele solare (cel putin in Buc. sau orasele mari). In fine, e discutabil. Si iar nu inteleg o chestie. Peste tot citesc sa nu se dea in acelasi timp si alta vit. d. Pai daca uleiul asta din ficat de cod contine , sa zicem, 200 U.I intr-o lingurita, daca mai adaugi o pic. de vigantol care contine cam 600 U.I. , rezulta ca-i dai copilului 800 U.I. Cum am zis, f. multi medici recomanda 1000 U.I. zilnic. In fine, parerile am observat ca sunt f. impartite si in privinta unei doze zilnice de vit. d.
Hai ca m-am lungit si cred ca mai mult te-am ametit. In concluzie, da-i cantitatea din prospect ptr. varsta lui, da-i cel putin 3 luni si pe urma vezi daca-ti dai seama cumva daca l-a ajutat in privinta astmului alergic. Daca l-a ajutat, da-i in continuare. Daca vrei sa fii absolut sigura ca nu ia prea multa vit. D , schimba-l pe perioada verii cu un ulei de peste care nu e obtinut din ficat de cod si care nu are vit. d, dar care sa fie bogat in omega 3, ptr. ca de fapt omega 3 cica ar avea toate calitatile minunate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cosdena spune:

buna fetele!intru si eu in discutie,deoarece ma intereseaza pt ce e bun uleiul de peste!ma puteti ajuta cu un rasp?ms

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns x_alinutza spune:

Baietii mei sunt imunodeficitari, iar la recomandarea medicului le-am dat cod liver oil (tot de la Lyssi), cate 5 ml de 2 ori pe zi in lunile cu ~R~. Acum sunt mai mari si le dau gelule.

P.S. Imi aduc aminte ca am inceput cu 15-20 pic si am crescut doza in fiecare zi pana am ajuns la 5 ml. Sa nu deranjam burtica!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cici spune:

Am citit si eu despre binefacerile uleiului de peste, totusi nu sunt indicate cateva analize, inainte de administrarea uleiului?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Autor: adelamatei
Subiect: voi dati ulei de peste copiilor?
Trimis la: 09/06/2008 15:24:52
Mesaj:


De vreo cateva zile, urmand exemplul unei prietene(dupa ce in prealabil am consultat-o pe dr pediatra)si cunoscandu-i beneficiile, am inlocuit Vigantolul cu o lingurita de ulei din ficat de cod(copilul are aproape doi ani, dar prietena mea zicea ca dupa un an se poate face inlocuirea. Am deschis acest subiect pentru a sti daca exista si altele dintre voi care sunteti adeptele uleiului de peste, sau poate ca discutiile pe marginea acestui subiect va vor determina sa procedati ca mine. Am avut ceva emotii cand am inceput sa-i dau(prima data l-a acceptat, a doua oara a fost jale) dar i-l sporesc cu putina apa si i-l dau cu lingurita dimineata.

Raspunsuri:



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: dijen
Raspuns la: 09/06/2008 16:22:21
Mesaj:

Si eu am inceput sa-i dau copilului de pe la 2 ani. De atunci n-am mai avut probleme cu racelile sau alte boli.
Este foarte indicat pentru toate varstele, dar mai ales la copii. Ajuta la buna functionare a creierului si a sistemului nervos si este bogat in vitaminele A si D...
Mai in amanunt: http://www.westonaprice.org/basicnutrition/cod-liver-oil-menu.html



--------------------------------------------------------------------------------


Autor: Giana
Raspuns la: 10/06/2008 01:46:34
Mesaj:

Si eu i-am Dat celui mare (3 ani) ulei de peste dar pastilute.Exact asa se numesc...si i-am dat pana in luna mai.Ca si vigantolul,numai ca-i dadeam cate una pe zi timp de 4 zile/saptamana.La recomandarea medicului,bine-ntzeles!




--------------------------------------------------------------------------------

GeorGiana de Stefan Daniel (17 august 2005) si Luca Serban(6 iulie 2007)


POZE


*** Faptul ca ai un pian nu te face pianist, dar nasterea unui copil sigur te va face parinte. ***
Michael Levine







--------------------------------------------------------------------------------


Autor: bulinuta27
Raspuns la: 10/06/2008 10:38:51
Mesaj:

buna ziua,
si noua ne-a fost recomandat sa ii dam o lingurita de ulei de peste. numai ca eu nu stiu de care sa iau?
voi ce ati luat din farmaciile din romania?
multumesc

bulinuta mamica de bulinel dragutel

Poze noi


minune mica

Poze

Ajutati-o pe Sonia,


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: ama1357
Raspuns la: 10/06/2008 12:36:27
Mesaj:

eu copil fiind imi aduc aminta ca vecina ii dadea copilului ei si nu o sa uit cum fugea cu lingurita prin jurul blocului, ca nu-i placea copilului la gust

mie nu mi-au dat asa ceva...

in orice caz nici aici in Italia nu am auzit sa se dea asa ceva copiilor, nici mie nu mi-a zis pediatra sa dau asa ceva baiatului meu, cel mare are 2 ani si jumatate. in orice caz mi-a zis sa-i dai peste de 2 ori pe saptamana chiar mai des si banuiesc ca ajunge...

bafta cu kg


--------------------------------------------------------------------------------


Autor: adelamatei
Raspuns la: 10/06/2008 19:35:39
Mesaj:

Eu i-am luat ulei din ficat de cod produs in Islanda de firma Lysi. L-am gasit la plafar la 30 ron. Se poate pune lingurita de ulei si in pireuasul de la pranz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Eu ii dau lui Mihnea 10 zile pe luna ulei din ficat de cod in lunile cu R. Schema sincer am facuto eu. Sa ii dau 3 luni zilnic mi se pare cam mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ellis spune:

mut aici mesajul meu...poate primesc vreun raspuns;

Fetita mea are un an si o luna si am aflat de la o mamica de uleiul din ficat de cod cu aroma de lamaie(nu spun firma, e f cunoscuta); voi dati asa ceva copiilor?
As vrea sa ii dau si sa renunt la vigantol si immunobaby, beneficiile acestui ulei cred ca sunt mult mai mari decat ale lui immunobaby(acum nu pot spune ca asta nu e bun, ca a racit micuta, dar nu rau); insa dr mea e de acord cu ce am tot citit eu de uleiul din ficat de cod, spune sa ii dau, dar impreuna cu vigantol, immunobaby si vitam c...pai ce "afacere" am facut? pai vroiam sa mai reduc din fabuloasele licori, nu sa mai adaug..

Ellis,de ALESSIA MARIA (20.11.2007)
POVESTEA NOASTRA
UN ANISOR

Mergi la inceput