pisica si...copil mic...bebelus...help!!!

pisica si...copil mic...bebelus...help!!! | Autor: ramonzca79

Link direct la acest mesaj

spuneti-mi va rog...ati crescut pisicuta in apt in perioada in care aveati si copilas mic???eu sunt disperata....am o pisica de 2 ani si acum sunt insarcinata....ne dorim copilul f mult dar eu reau si pisica....nu suport gandul despartirii de ea...de cate ori ma gandesc ma apuca plansul...e o pisica fff curata si cuminte si....ma iubeste muuult!!nici nu vreau sa-mi inchipui cum ar fi casa fara ea....multi imi spun ca in momentul in care va fi bebe in casa nu-mi va mai pasa de ea dar....sincer nu cred ca e adevarat...nu are cum.....Tina are locul ei in sufletul meu si nu are cum sa fie luat de absolut nimic...nu ma intelegeti gresit!!!!


ce sa fac????cum s-o dau???sotul imi spune ca s-o dam un an si apoi s-o luam...dar cine imi va lua mie pisica si apoi dupa ce se ataseaza de ea sa mi-o dea inapoi????si in plus ma gandesc si la ea ca nu e un obiect...

stiti pe cineva care sa fi crescut si copil si pisica????au fost probleme??? Tina e un pisic bland....nu zgarie si nici geloasa nu e...

ce sa fac???????

...vine minunea!!!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Citeste subiectul asta, http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=107017 aici se discuta exact despre ce te preocupa pe tine

V

“In curand, de cate ori am sa deschid gura in public, nici pe mine n-o sa pot sa ma mai cred.” – Gabriel Liiceanu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_e spune:

subscriu. in momentul in care pisicuta/catelul sau ce o mai fi el e vaccinat, deparazitat, cu analize in regula, nu vad care mai e problema.

da, trebuie avut grija sa nu se simta neglijata Tina, sa i se limiteze un pic accesul la bebe cit e foarte mic, dar eu una cred cu tarie ca oamenii nu sint facuti sa traiasca intr-o eprubeta sterila. iar beneficiile traiului cu animalute, inca din copilarie, sint recunoscute - sistem imunitar, grija fata de altcineva/altceva etc.

asa ca pls. nu renunta la Tina, ati suferi amindoua fara rost. si nu pleca urechea la binevoitori, se vor gasi mereu de astia...

nu am copii dar daca ma hotarasc sa am, cele 4 (patru) pisici din casa vor ramine cu siguranta, aplicind evident si masurile normale de precautie/igiena.

va doresc o familie frumoasa in 4 sau mai multi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorikay spune:

Noi am avut 2 pisici, mama si fiica, dar cu 2 saptamani inainte sa nasc le-am dus la tara iar cat am fost gravida am evitat contactul cu ele mai ales ca la anlize am avut toxoplasmoza pozitiv pe infectie veche. Si mi s-a mai intamplat ceva: de cand am nascut nu mai suport nici un animal in preajma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

offf.si eu am avut un pisoias :((( 4 ani avea...si..nu stiu ce a fost in capul meu..l-am trimis la mama. am plans...doamne cat am plans dupa el, l-am dat cu o saptamana inainte sa nasc. a fost atat de dureros...daca as putea da timpul inapoi nu l-as mai da sub nici o forma. acum ne-am instainat..nici nu ma mai recunoaste am fost la mama in vizita (in alt oras) cand avea d vreo 7 luni si acum, la 1an. de fiecare data a fost innebunit dupa pisoi, il alerga (in 4 labe prima oara, acum in 2), se juca cu el..a invatat sa mearga bine de la plimbatul dupa pisic, uita ca ii e frica, pur si simplu pleca dupa el..e o durere mare in sufletul meu..nu stiu de ce l-am dat

da, va trebui sa fi un pic atenta cand bb va merge de-a busilea, din cauza parului. dar in rest..se sti ca bbii se dezovolta mai bine cu animale langa ei, ca scade simtitor risul de alergii..sunt o gramada de beneficii. si totusi eu l-am dat


diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Draga ramonzca79, beneficiile cresterii unui copil alturi de animale sunt mult mai mari decat eventualele neplaceri.
Si eu am o iubita de pisica si am citit tot felul de chestii, dar pe mine nu m-a impresionat nimic atat de tare incat sa renunt la pisica mea. Chiar prima mea fata are aproape toate pozele cu o mutra de pisica inclusa in ele.

Iar la al doilea bebic... a mai aparut o pisica in plus, era un pui mic pe strada, intr-o zona f circulata de masini, pur si simplu facea slalom printre ele si nu am putut sa-l las acolo. Asa ca la doi copii, acum am si 2 pisici. Chiar bebi 2 merge acum cu premergatorul dupa pisica sa o apuce de coada si rade de moare cand o vede.
In alte tari, chiar in spitale se face terapie cu animale, orice copil bolnav se inveseleste cand ii este adus la pat un catel sau o pisica. Daca animalul e deparazitat, toaletat, nu e absolut nici o problema, chiar ajuta procesul de vindecare. chiar s-au facut studii si s-a demonstrat ca mangaierea unui animal, in speta pisica, duce la reglarea tensiunii, la calmare etc.

Singura reala problema e sa nu fie animalul agresiv, caci copii le vor testa la greu rabdarea, dar biata mea pisica, atunci cand e trasa de coada, mustati, urechi, fuge saraca, nu riposteaza. Alte pisici am vazut ca sunt agresive si ma gandesc ca o gheara de pisica in ochi nu e tocmai placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

La mine pana sa nasc pe bb2 era o adevarata gradina zoo: 2caini,10 pisci(2femele+8 pui),2 papagali,un porc de guineea,pesti . Din fericire eu stau la curte ,iar in casa le aveam doar pe cele care sunt cu rosu.Din nefericire un catel a murit, 8 pisoi au fost dati, iar papagalii si-au luat zborul.Eu una sunt alergica la pisici, dar nu pot renunta sa le iubesc.
La fata veam catelul(boxer)in casa si nu am facut fata, a trebuit sa-i construim o cusca afara si sa-i ingradim un teren de joaca.Era curios(incerca sa se suie in patut),latra tot timpul cand plangea bebe si mai rau il speria, iar dupa o luna cand am vazut ca tot nu se acomodeaza a trebuit sa-l scoatem afara.Acum daca vreau si nu mai sta in casa. Eu zic totusi sa pastrezi pisica poate se acomodeaza cu bebe si nu e nevoie sa o dai .O urmaresti pe parcursul unei luni si vezi cum reactioneaza ,s-ar putea sa ai placuta bucurie sa fie atasata de bebe. Nu are cum sa nu-ti mai pese de ea dupa ce vine bebe,poate doar o sa o mai neglijezi cu joaca si tinutul in brate , dar asta nu inseamna ca nu o s-o mai iubesti. Si pentru mine catelul a fost ca primul copil(il am de la 1luna) si nu pot uita cate bucurii mi-a adus, el este un altfel de copil pentru mine,ne iubim,ne pupam,avem zi de cosmetica, ne jucam impreuna cu copii afara.

Sanatate si nastere usoara.

Kokiy,mami de Claudia (12dec.2001)si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cana spune:

Si eu am o catelusa si un bebe de 1 an si nu trebuie sa-ti faci probleme daca e vaccinat si deparazitat


Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Eu am crescut copii cu pisici. La primul bebe stateam la bloc si aveam un motan. Pe vremea aceea (acum mai bine de 16 ani) era obligatoriu sa ne supravegheze un anume medic (de "teritoriu"). A venit o doctorita super-demodata care o tinea una si buna, sa "scapam" de pisoi. Nici nu ne-a trecut prin cap s-o ascultam. Ca sa te lamuresti, era anti-pampers, pentru alaptatul la ore fixe si adepta "probei suptului" (daca nu ai auzit de asta, incearca sa nici nu auzi, e o mare prostie...). Apoi am avut doi pisoi, tot la bloc. Ne-am mutat la casa si am avut multi, multi pisici, copiii au fost fericiti...Intre timp s-a mutat pe aici cineva care otraveste pisici, asa ca nu mai avem decat un singur pisoi. Avem, in schimb, cinci caini. Una din cateluse doarme cu copiii mei cei mari si alta doarme cu noi in pat (sot+3 ani+1an si jumatate+ catelusa+eu). Suntem toti sanatosi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marybehappy spune:

Eu cand m-am nascut (demult , acum 30 si ceva de ani)aveau parintii mei in casa pisici si am crescut pana la 20 de ani inconjurata de pisici.Nu am avut probleme, dar pot sa spun ca de mica aveam fobia igienei(adica ma spalam mai des pe maini decat oricine).La fetita mea nu am avut pisici ,decat cand ea a implinit 6 ani , a primit un motanel de la tatal ei.Acum am din nou un bebe in burtica si avem chiar mai multi pisoiasi decat putem tine.La analize nu mi-a iesit toxo si chiar si doctorul a fost surprins..dar oricum depinde de fiecare cum reactioneza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutzahy spune:

Eu am si pisica si catelusa. pisica e deparazitata vaccinata totul in regula insa fiindca stau la parter s-a obisnuit sa iasa afara sa isi faca nevoile. catelusa e bichon si e nou venita. am primit-o cadou.
vreau sa fac bb dar nush ce sa fac cu pisica. nu vreau sa o dau sub nicio forma. o am de 7 ani de pe cand eram studenta.m-am atasat de ea f mult si o iubesc. dar totusi vreau si bb. ma ingrijoreaza faptul ca iese afara, din punct de vedere al igienei. ce sa fac?

Mergi la inceput