Tratamente interzise dupa vaccinul de 6 luni?

Tratamente interzise dupa vaccinul de 6 luni? | Autor: andutzy

Link direct la acest mesaj

va rog mult daca ma puteti lumina intr-o problema la care primesc din toate partile raspunsuri tot mai diferite.
Baietii mei au fost vaciinati acum o saptamana cel mic cu vaccinul de 6 luni(priorix+engerix) si cel mare cu vaccinul de 2 ani si jumatate(DTP). La cateva zile dupa, au racit si nu stiu ce este permis si ce nu sa le administrez dupa aceasta vaccinare. Multa lume a zis ca nu au voie antibiotic, altii au zis ca nu sunt interdictii deoarece antipolio(la cel mic) a fost administrat injectabil, nu pe gura, doctorita mi-a zis ca le putem da orice daca se agraveaza situatia dar nici ea nu parea prea convinsa de ce zicea.
Stie cineva cum sta situatia de fapt? Unde este adevarul? Cat este de problematica o raceala(gripa) dupa vaccin?

Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

HORIA-6 LUNI(sedinta foto)
POZE IANUARIE 2008 cu Horia, Dragos si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicole2005 spune:

Andutzy raceala de care spui tu sa nu fie o reactie a vaccinului mai ales ca spui ca a aparut la scurt timp. si nu are nicio treaba poti sa le dai. piticul meu la vaccinul de 1 an asa a avut reactie - raceala si normal i-am dat nurofen nu puteam sa il las asa sa se chinuie. si daca si medicul ti-a zis ca e ok atunci nu iti face griji.
sanatate la puiuti.

nicol
mami de puiut dulce ANTONIO 26 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/puiantonio" target="_blank"> Antonio's site








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crissy77 spune:

Daca au doar febra s-ar putea sa fie reactie la vaccin. Poti folosi siropele sau supozitoare antitermice. Si eu stiam ca nu ia tratament (injectii, antibiotice) dupa vaccin, dar nu stiu cat timp exact.

Cristina & Elise-Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Nu este reactie, deoarece persista simptomele de o saptamana. Si noi am crezut initial ca este reactie la vaccin. Dar din pacate...
Nu vreau sa le dau antibiotic, dar ma gandeam chiar si in picaturi sau siropuri sa nu fie ceva care sa nu mearga peste vaccin. Sunt ingrijorata deoarece cunosc o mamica a nuni baiat de 16 ani paralizat la varsta de 3 luni deoarece i s-a facut antibiotic injectabil la 2-3 saptamani dupa vaccinul de 2 luni. Mi se pare groaznic si acum mi-e teama de orice le administrez baietilor mei.

Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

HORIA-6 LUNI(sedinta foto)
POZE IANUARIE 2008 cu Horia, Dragos si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Hmm,eu de la pediatra stiu asa ca timp de o luna dupa vaccin nu trebuie facut antibiotic injectabil,injectii intramusculare sau chiar analize!In rest,siropuri antitermice sau antibiotice nu au nici o treaba!
Mai intreaba un medic pediatru poate te lamureste,ei ar trebui sa stie cel mai bine!!!
Sanatate

www.dropshots.com/emig" target="_blank">filmuletze,www.youtube.com/profile?user=gorodika" target="_blank">filmulete noi,gorodeii,
aripile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

quote:
Initial creeata de andutzy

Baietii mei au fost vaciinati acum o saptamana cel mic cu vaccinul de 6 luni(priorix+engerix) si cel mare cu vaccinul de 2 ani si jumatate(DTP).
Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

HORIA-6 LUNI(sedinta foto)
POZE IANUARIE 2008 cu Horia, Dragos si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei





la 6 luni priorix? de ce doar engerix b(hepatita b)? restul?
daca ati mers pe varianta glaxo stiam ca la 6 luni se face hexa.
nu contest decizia medicului, e doar o curiozitate(nu am mai intalnit varianta asta).

Unde e antipolio atunci?
parerile sunt impartite vis-a-vis de antipolio injectabil.
In fine: pediatra si med. de fam. imi spuneau la vremea respectiva ca la antipolio injectabil se pot face tratamente injectabile in urmatoarea luna. La antipolio oral: nu. Distanta intre vaccinari se pastreaza si la cele cumparate si al cele gratuite.
Stiu ca nu interactioneaza cu alte medicamente dupa vaccinare. Urmezi tratamentul corespunzator indiferent de vaccin.
Din practica: la 6 luni si jum.(dupa hexa) am folosit, pe langa antitermice, antibiotic(a fost cazul), stodal(tuse combinata) si pivalone. Se putea folosi si eurespal dar am mers pe stodal.
Fetita luase virusul de la un copilas bolnav.
E bine sa intrebi medicul ce-ti recomanda.

Analize: e posibil ca rezultatul sa fie diferit datorita vaccinului. Ele se pot face la antipolio injectabil.

" Cat este de problematica o raceala(gripa) dupa vaccin?"
dupa orice vaccin imunitatea este scazuta si daca mai intervine o raceala ...........


Multa sanatate copilasilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

Andra,le poti da orice siropel de care au nevoie.regula pt antipoilo oral e fara trat injectabil o luna dupa administrare.ii caz ca e neaparata nevoie se face antibiotic intravenos,insa nu cred ca e cazul de asa ceva.mai mergi la un alt dr daca primul nu ti s-a parut convingator.multa sanatate piticilor.

LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005)

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

cand am fost internati in spital dr de garda ne-a intrebat cat a trecut de la ultimul vaccin antipolio, sa stie daca ne poate da tratament injectabil (nu includea antibiotice) sau nu. mai multe nu stiu nici eu..


diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

va multumesc frumos! M-am linistit! deci este strict vorba de intepaturi si injectii si asta acolo unde este vorba de antipolio. La cel mare urmeaza un set de analize de dinaintea operatiei de polipi dar el nu a facut antipolio, la cel mic, fereasca D-zeu, nu vad de ce am ajunge brusc la injectii.
Darria, imi cer mii de scuze, m-am exprimat gresit, bietul copil a facut pentaxim la fiecare vaccin, nu priorix. M-am fastacit
Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

HORIA-6 LUNI(sedinta foto)
POZE IANUARIE 2008 cu Horia, Dragos si noi
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

andutzy: nu ai de ce sa-ti ceri scuze Sanatate copilasilor.

Mergi la inceput