trompe infundate

trompe infundate | Autor: ghiulfidan

Link direct la acest mesaj

buna! sunt casatorita de 7 ani, in primul an de casnicie am ramas insarcinata dar a trebuit sa fac avort in luna a 5`a de sarcina, si de atunci ma chinui sa am si nu pot. am trompele infundate , am facut instilatii de 6 ori, dar nici un rezultat. in prezent merg la bucuresti la un doctor renumit dar ma tot pune sa fac analize. la analize nu`mi iese bine cea la ureea plasma ...si de asta nu pot face vitro. n`as vrea sa ajung la vitro ....am auzit de laparoscopic si as vrea sa incerc. voiam sa stiu daca sunt sanse sa raman pe cale naturala....va rog sa ma ajutati, sa`mi spuneti unde se face aceasta operatie si care sunt sansele desfundarii trompelor. va multumesc!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sandaa spune:

Buna! Laparascopie poti face la multi doctori, si iti desfunda trompele si in plus se vizualizeaza ovarele si uterul. Daca esti din Buc poti sa mergi la dr. Tutunaru stiu ca face laparascopie dar asta fac ff multi doctori. La ce dr mergi? nu ti-a recomandat laparascopie? Iti doresc multa sanatate si succes!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Cea mai buna solutie ar fi intr-adevar laparoscopia,dr. va vedea daca trompele sunt permeabile si functionale,nu ajunge numai sa le desfunde ( asta in caz ca se pot desfunda) trebuie ca cilii,mucoasa uterina sa fie ok.Pentru vizualizarea cavitatii uterine se face histeroscopie ( iti introduce o camera video minuscula prin col si vede pe monitor interiorul uterului),se pot depista eventuali polipi,sinechii uterine,sept uterin etc si chiar pot fi "rezolvate" aceste probleme care pot fi un impediment in instalarea sarcinii.Laparoscopia si histeroscopia pot fi facute in cadrul aceleasi operatii la Elias ( dr. Tutunaruu si altii de pe acolo),la Giulesti etc.De ce a trebuit sa faci avort in luna a5-a?Trebuie sa faci si monitorizari ecografice,iar sotul spermograma+spermocultura.Nu stiu ce analize ai facut pana acum,dar f. importante ar fi analiza pt chlamydia,toxoplasma,cultura de secretie si ar mai fi si multe altele.Multa bafta!
P.S. Pt ureaplasma trebuie sa luati tratament si tu si sotul tau concomitent ( tratament dat de medic in urma antibiogramei);in timpul tratamentului faceti numai sex protejat sau deloc,apoi la 10 zile dupa terminarea tratamentului repetati analiza+antibiograma.Daca nu a trecut mergeti iarasi la medic sa va dea tratament,dar in general dupa un tratament facut cum trebuie aceasta infectie e vindecata,nu e f. puternica.Totul e sa il luati amandoi,altfel te reinfectezi de la sotul tau.Succes!

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput