dureri de picioare la 3 ani.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns B.G. spune:

Eu zic sa nu te mai gandesti la tot felul de porcarii....Foarte bine ca i-ai facut analizele...asteapta pana luni si vezi care e rezultatul...sunt sigura ca vor iesi bine si ca e vorba doar de aceste dureri(inexplicabile) pe care unii copii le au, mai mult sau mai putin asemanatoare, mai intense sau mai putin intense..., fara sa fie patologice intr-un fel...

Acum nu stiu daca sunt sau nu dureri de crestere...pe mine ma dureau uneori si mainile, ti-am zis....mult mai rar, ce-i drept, dar mi se intampla mai ales seara sau noaptea....La mine s-au repetatat mai des pana pe la 20 de ani, dar n-au trecut de tot nici dupa(chiar daca am terminat de crescut)...e adevarat ca le-am avut mult, mult mai rar si mult mai reduse ca intensitate...Acum am 31 de ani si stau si ma gandesc ca nu-mi amintesc cand le-am avut ultima oara...Am fost mereu sanatoasa, analizele mi-au iesit intotdeauna bine...asa ca nu mi-am mai batut capul cu aceste dureri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns B.G. spune:

...si intr-adevar, observasem ca in general mi se-ntampla sa am astfel de dureri dupa o zi mai agitata, sau dupa ce statusem mai mult in picioare, dupa ce umblasem mai mult...(dar nu era febra musculara, cunosc diferenta)...asa ca nu stiu daca erau dureri de crestere sau nu....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katik spune:

si fii-mea se trezea la un moment dat noaptea plingind ca o doare piciorul, doar unul si nu tot timpul acelasi. am dus-o la pediatra si ne-a dat osteocare(calciu, magneziu, zinc si vit D) si dupa o sticla i-a trecut, de atunci n-a mai avut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

poate n-or exista dureri de crestere... dar si eu am avut dureri de picioare, mai ales genunchi si tibie, in special noaptea. cateodata chiar ma dureau f tare. in adolescenta au disparut si n-au mai revenit.

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns OlgaTarziu spune:

Mona se pare ca e un fenomen destul de frecvent la varst asta... Prietena mea s-a dus la doctor aici cu baietelul ei de 3 1/2 si doctorul i-a spus aceeasi chestie- sunt dureri de crestere. Normal ca toat astea dupa ce i-au facut analize.
Copilul are dureri ca uneori nui poate sa calce.
De atunci am mai auzit de 3 cazuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mama_lui_alex spune:

Buna, Monalac..
Noi suntem mai maricei cu aproape 2 ani decat voi, dar si piciul meu mai acuza cateodata dureri ale labei piciorului (nu acelasi picior) si am constatat urmatoarele:

- il apuca maraiala (de picior) in general seara cand este obosit si vrea mai multa atentie - niciodata cand e in cursul vreunei activitati zvapaitoare
- am constatat ca-i de la pantof/gheata..ca sa ma explic mai bine - ei nu au piciorul inca suficient de mare/puternic ,iar daca gheata mai e si noua, in mod cert atunci cand se joaca, se apleaca pe vine, alearga - nu stiu daca ai remarcat dar gheata (chiar si la noi, la adulti), face acea linie de indoire - ei bine, gheta fiind rigida ii "bate" fix in locul ala. Eu stiu ca am experienta si la varsta asta - mi se intampla mai ales la pantofii mai inchisi (nu cei decupati)..ei bine, seara, cand te relaxezi, te descalti simti ca-ti iradiaza durerea in toata laba piciorului (cateodata provoaca si carcei in talpa). Si sa stii ca am experimentat cam toate tipurile de pantof/gheata(cu siret, fermoar, banda elastica, etc), singurii care nu ridicat niciodata probleme au fost cei gen adidas (pantoful sport pt. care fixezi siretul si nu-i nevoie sa faci/desfaci sireturi de fiecare data, doar baga/scoate piciorul)

Eu zic ca-i bine ca i-ai facut analize, dar treaba asta cu "durut oasele" din cauza cresterii nu-i generalizata - adica ar trebui sa-l doara si alte incheieturi.

Sper ca am fost de folos,
Pupici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susulina spune:

Si eu sunt ingrijorata de aceste dureri de picioare.
Fetita mea are 3 ani si 4 luni si acum vreo 2 saptamani mi-a zis prima data ca o dor picioarele, mai precis gleznele.Am pus-o pe seama unei raceli puternice care debuta atunci... Acum i-a trecut raceala, e sanatoasa, totusi aseara a inceput iar sa spuna ca o doare piciorul, mai precis laba piciorului stang, exact sub nodul acela al gleznei din exterior. Iar azi noapte, chiar s-a trezit din somn si dadea sa planga, vreo ora s-a foit si ma punea ba sa-i dau cu crema, ba sa-i fac masaj,nu stiam ce sa mai fac. Acum de dimineata nu se mai vaita, n-a schipatat, nu pare sa aiba nimic.Abia astept maine dimineata sa cer parerea si medicului de familie.
Intr-un fel m-am linistit ca vad ca nu suntem singurele cu astfel de probleme si ca inseamna ca nu e ceva grav.



Raluca si Alexandra- Ioana (15 septembrie 2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns susulina spune:

Monalac- cum au iesit analizele? Nu ne-ai mai spus nimic!
Am intrebat si eu doctorita si mi-a zis ca pot fi dureri trecatoare si ca daca se mai intampla sa-i sau cu ceva unguent antireumatic si ca la prima raceala pe care o mai face(si a mea a racit destul de mult din septembrie incoace de cand am dat-o la gradi) sa-i fac si un exudat sa nu fie cumva vreun streptococ, ca asta ar mai da dureri articulare.
Sanatate multa si poate ne dai vesti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanziana72 spune:

quote:
Originally posted by monalac

multumesc pt raspunsuri,fetelor.platfus nu are sigur,ba din contra,e f pronuntata adancitura de la laba piciorului.nici de la incaltaminte nu cred ca e,pt ca ii cumpar mereu de calitate,cu taloneta,de piele si adecvata ca masura,pt ca imi spune daca il strang,sau dimpotriva,sunt prea mari..
la ortoped ma gandesc ca nu e cazul sa merg pt ca nu l doare un sg picior si nu sunt dureri frecvente...



Desi mai putin cunoscuta, exista si forma inversa a platfusului, adica adancitura de la laba piciorului sa fie prea pronuntata. Si ea poate sa dea aceleasi probleme ca si platfusul (dureri de picioare din cauza pozitiei nefiresti, dureri de genunchi si in timp chiar deformari ale coloanei).
Cum de picioare se ocupa ortopezii nu ar strica sa il vada totusi unul.
Cand eram mica eu aveam dureri de picioare pe baza de circulatie periferica proasta. Deci si asta ar putea fi o cauza.
Calciu si mineralele + vitaminele pot intradevar ajuta.

Sanatate si sa scapati de ele cat mai repede!

"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_vlad spune:

vladut se plange ca il dor picioarele, el are platfus si inc o complicatie sa ii zic asa glezna cazuta nu cunosc termenul medical dar avem.......il dor cand mergem prea tare, purtam incaltaminte ortopedica...dar se plange de aceste dureri!


la 3 ani poate ca a auzit pe cineva in familie sau din afara ei care sa fi spus ca il doare si poate doar a preluat aceasata durere!

imi amintesc de sora mea cand avea 3 ani, mam aavea ulcer si o durea stomacul si la un mom dat a spus si ea ca o doare stomacul si cand am rugat-o sa ne arata unde o doare ne-a aratat umarul!

POZE VLADUT



"Dumnezeu iarta, dar nu lasa nimic neispasit!" Arsenie Boca

Mergi la inceput