La cate saptamanii a-ti simtit bebelusul miscand?

La cate saptamanii a-ti simtit bebelusul miscand? | Autor: Violeta Nicolae

Link direct la acest mesaj

Dragele mele,

Eu sunt Violeta si sunt insrcinata in 19 sapt cu bebe nr 4.
Cand avem 11 sapt de sarcina, am fost la control si la ecografie l-am vazut pe bebe cum in acel moment misca. A fost minunat!M-am gandit mult la acest lucru care m-a marcat pozitiv!La nici unul dintre copii nu mi s-a intamplat sa-l vad "miscand" la ecograf! Dupa vro 2 sapt si ceva,l-am simtit cum misca.Acum il simt foarte bine,chiar si tati il simte cand pune mana pe burtica!
Oare mi s-a parut?
Voua cand v-a miscat prima oara?
E posibil sa miste la 13-14 sapt?


Violeta,Alessandra,Maira,Stefan

Iubirea noastra-i mai frumoasa,
ca orice dragoste sub cer.
Caci toate dragostele pier,
a noasta nici de iad nu-i pasa!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns redai spune:

Se zice ca la a 2-a sarcina a3 mama percepe mult mai repede miscarile bebelusului. Eu am simtit la 17 saptamani ,desi se zice ca la prima sarcina se simte numai dupa 20 de saptamani. Sarcina si nastere usoara. un bb sanator. CUrajoasa esti sa faci si al 4 copil. Eu am numai 1 si consider ca imi ajunge.

Lore, mamicutza de print David
Poze David Vlad
" target="_blank">varsta David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MIKYCRIS spune:

violete n da e posibil.si eu sunt insarcinata cu bb2 si am inceput de pe la 13 sapt sa il simt dar acum la 18 il/o simt ca pe un/o fotbalist/balerina.sarcina usoara si felicitari pt bb4.
18+

MIKYCRIS

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Felicitari pt atatia bebei! Ce minunat!! Da, cred ca simti miscarile lui bb. Eu, chiar la prima sarcina fiind, am simtit la 14 sapt. Nu eram ff sigura, abia pe la 18-19 m-am convins ca da, si atunci, erau miscarile lui bb.

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubuleana spune:

Da, da si eu vreau sa stiu cand se simte bebe...eu de-abia astept sa cunosc senzatia
DR. a spus ca pe la 20 sapt dar am auzit ca se poate si mai devreme...astept cu mare nerabdare!!!

bubuleana
16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Eu am simtit-o la 15 saptamani, fiindca aveam placenta posterioara. Ce minunat, mai ales cand mai creste si face valuri in burtica, deja mi-e dor de senzatiile alea!

http://community.webshots.com/user/adra_bell
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Da, e posibi!
Eu si la prima sarcina cat si la aceasta am simtit bebelusul de la 12-13 saptamani. Nu il simt la fel de des ca si in saptamanile mai inaintate doar o data de doua ori pe zi si in anumite pozitii. Sunt zile cand nu il simt deloc.
La prima sarcina cand am zis familiei si prietenilor ca il simt mi-au zis ca nu e posibil sa il simt asa devreme, ca ori s-a gresit data probabila, ori mi se pare. Cand eram insarcinata cu fiul meu pe la 14 saptamani la spital la eco, in timp ce se uita medicul f atent la bb m-a intrebat daca il simt deja. Am stat putin pe ganduri si atunci i-am spus ca eu il simt deja de 2 saptamani dar inafara de sot si de mama nu ma crede nimeni si pt aia nu am avut curaj sa ii spun. Atunci mi-a explicat medicul ca e normal sa il simt deoarece nu stiu cum e asezata placenta iar oasele copilului erau deja foarte bine dezvoltate si tocmai pt asta mi-a pus intrebarea.

Ada 13+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numeioana spune:

Eu la 15 saptamani l-am simtit pe bebe fluturand in burtica!

Ioana
36+ si David

burtica



Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ada_S spune:

Si Violeta, felicitari pt sarcina, iti doresc sarcina si nastere usoara.



Ada 13+ mamica de baietel (25.06.2006)
BB2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Violeta, felicitari pentru bb4! Te asteptam si la mamicile de mai-iunie 2008, ca probabil cam pe acolo te incadrezi si tu.

Eu la prima sarcina l-am simtit f.repede, pe la 14 saptamani. Acum pe bb2 l-am simtit doar de foarte curand, la 19 saptamani. Azi am fost la ecografie si il vedeam ca misca, dar eu nu simteam absolut nimic.

Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

www.dropshots.com/gabitzam2" target="_blank">Poze noi cu maimutzica mea, Andrei-Stefan (25.05.05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta Nicolae spune:

Dragele mele,va multumesc mult!
Ma simt deja mai bine,stiind ca nu sunt singura in aceasta "situatie".
Ma tot intraba prietenii,cunostinte, daca a miscat deja le spun ca am simtit de la 13 sapt. se uita la mine ca si cum ar spune:"Saraca e la al 4 lea si habar nu are".
Am avut momente in care incercam sa ma mint singura ca nu s-a intamplat si ca doar mi s-a parut. Cand eram aproape convinsa,il simteam iar!
Foarte interesanta experienta!
violeta,Alessandra,Maira,Stefan

Va pup si nastere usoara1

Iubirea noastra-i mai frumoasa,
ca orice dragoste sub cer.
Caci toate dragostele pier,
a noasta nici de iad nu-i pasa!

Mergi la inceput