cat mananca bebe la 2 luni?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana_1976 spune:

Daca bebelusul creste normal nu ar trebui sa ne preocupe cantitatea de lapte pe care o bea.
Fiecare bebe este diferit,asa ca este cam greu sa stabilim o cantitate "standard" pentru toti.
Copilasii pe care i-am hranit cu biberonul au baut intre 60 - 120 ml la virsta de 2 luni, dar cereau la 2-3 ore...In primele 4 luni au crescut bine in ritmul acesta.

Roberta, nu te ingrijora,bebelusa mea facea tot asa, o mingaiam pe capusor cu o mina,cu cealalta o hraneam si mai tirziu singura se juca cu suzeta sau alta jucarie in timp ce bea din biberon...(cam tot atit de "putin" bea in 24 de ore,dar a luat totusi in greutate.)

Mariana 24+
mami de Monica, Matei, Markus si Magda

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_roberta spune:

Multumesc mult pentru raspuns Mariana. Acum Roberta a mea si-a facut program de mancat la 3-4 h cate 100ml si are un total de 600 in 24 h si iti dai seama ca nu sunt multumita ca atat manca pe la luna, insa maine la cantar vedem cum a luat intr-o saptamana si daca e in regula, scapa saracuta de asediu
Deci maine poate va dau vesti bune si imi mai revin si eu cu nervii
Si daca da Dumnezeu si e bine cu cat papa, iau in piept alta problema care ma doare rau acum....m-am ingrasat taman ca neoamenii, dupa ce am nascut aveam pe plus 2 kg si acum am inceput sa o iau razna rau...cand ma asteptam sa imi revin la forma initiala...eu devin si imi este o foame de imi vine sa musc lumea

Va
Mihaela si Roberta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns erika.maria spune:

buna
roberta nu te ingrijora bb isi ia cat are nevoie, bebelusa mea de 3 luni si 9 zile , are 5 mese si papa cam 120-130 la masa, dar tot asa cu scandal, cateodata ii ramne in bibe si 50ml dar incerc dupa jum de ora si cateodata il bea. sa nu o fortezi ca va vomita si ce a baut, las-o asa este o faza si ii va trece, te inteleg p\erfect ca si pe mine ma apuca criza cand vad ca nu papa, dar bebelusul stie mai bine......... conteaza sa ia in greutate, si a mea la 3 luni era fix in grafic nici mai mult nici mi putin, sa vedem acum la 4 lunite.......poopam, si nu te mai sup\ara, va fi bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancasoare spune:

Hop si eu... ne luptam cu aceiasi problema... (adica eu ma lupt, ca bebe nu are nici o treaba, el mananca atat cat pofteste si dup-aia scoate biberonul cu limba ). are 2 luni jumate si manca mai mult la 1 luna juma...
Totusi nu mi se pare normal... mananca la 4 ore, iar la mesele de noaptea mananca 100 - 120 ml. Iar ziua cu chiu cu vai... intre 40-70 ml. Azi ma duc la pediatru sa verificam si greutatea, pt ca face asa de o saptamana... oare cat o mai dura???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p.a.ade spune:

am si eu un bb.de 6 luni jum.si ea minca putin dar pina la patru luni s-a inscris in grafic,insa apoi nu a mai corespuns este sub greutate insa pediatra a zis ca este perfect sanatoasa.Este un copil foarte energic si nu se pot compara copii intre ei mai grav ar fi sa stagneze in crestere atunci ar fi probleme si sunt convinsa ca are dreptate pt.ca si fetita cea mare(9ani)niciodata nu a fost prea mincacioasa si din partea asta este perfect sanatoasa si cu o dantura de invidiat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_roberta spune:

Astazi am fost la cantar cu Roberta si intr-o saptamana si 2 zile a luat 200g, iar dr a zis k e in regula, asa k m-am mai linistit un pic dar tot exista stressul ala atunci cand ii dau sa manance, stau cu inima stransa parca merg pe varfuri...acum tb sa mergem peste 3 sapt. Urmatorul hop va fi pe 3 aprilie cand avem programare la dr Dumbrava la Diagnosis sa vdm cum e cu defectul de sept ventricular pe care il avea cand s-a nascut. Sa dea Domnul sa fie bine si apoi vom vedea ce-o mai fi
Va pupacim mult

Mihaela si Roberta (24 dec. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns f1av1a spune:

buna,eu tocmai m-am inregisrat si nu ma prea descurc...sunt mamice de baietel minunat in varsta de 2 luni jumate si as avea si eu niste intrebari,dak imi puteti raspunde.este posibil k din cauza colicilor sarefuze biberonul pe final si sa pape haotic?Ai vostri bebei cat papa noaptea si cum?
Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_roberta spune:

Fla, bine ai venit printre noi. Uite tot cam asa pateam eu cu Roberta tot din cauza de colici si cand am chemat la ea un doctor f. bun de la budimex mi-a spus sa ii dau Sab Simplex cam 50-60 pic pe zi disipate la cate mese are...adica are 6 ii dai 10 in timpul sau dupa masa...dak are 5, la fel, faci imparteala si ii dai cat vine. O alta cauza a colicilor ar fi, spunea el, faptul ca acele gaze pe care copilul le inghite in timpul mesei, dak nu le elimina prin ragait, trec mai departe pe intestine, se baloneaza si de aici durerea de burtica. Eu te sfatuiesc sa ii dai picaturile, dar sa o si "bati" bine pe spate sa elimine gazele. Oricum fii optimista k mai ai putin si scapi, in preajma varstei de 3 lunite, cel tarziu 4, colicile trec. Pupici multi si sa fiti sanatosi!

Mihaela, mami de Cosmin(13.06.2001) si Roberta(24.12.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns radu12345 spune:

Bebitza noastra mananca 130ml maxim 150 ml la fiecare masa, lapte praf si lapte matern (cam 30% matern per total). Are 2 luni si o saptamana, 5,7kg si 61 cm (poate s-a mai lungit intre timp). Are 7 mese in total.

Noi ii dadeam inainte si 180 ml la o masa pana cand ne-a speriat rau pediatra, ca o dilatam, ca are burtica mica si ii apasa dupa aia pe inima. Se pare ca au existat si decese din cauza asta.

De cand avem program cu mese mai dese si mai putin "copioase" copilul e linistit si vesel. Cand ii dadeam mult lapte era mereu agitat si plangea. Deci per total programul asta strict a fost binevenit.

Si as vrea sa va mai intreb ceva: daca face ochii mari (dar din senin!) oare e o problema? Stiu ca ei fac ochii mari dar de data asta a fost altfel, parea ca nu se mai termina mirarea. Avea niste ochi cat cepele. Eu sunt mai paranoic si vreau sa stiu ce inseamna orice semn :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns deea4bt spune:

Scumpe mamici... am o fetita de 2 luni jumatate si la ultima vizita la doctor mi-a spus ca nu prea ia in greutate.a crescut cu 2 kg de la nastere...adevarul e ca ii dau piept si nu lapte praf si din acest motiv nu stiu ce cantitate suge.din cauza colicilor ii alternez cu ceai si...probabil curge mai repede din sticla cu biberon decat la san pentru ca suge putin dupa care bea 140 ml ceai...doctorita mi-a zis ca fetita e comoda si nu are rabdare sa-i picure laptele si sa o tin in continuu la piept,insa bb tocaie un pic si apoi plange...
Intrebarea mea este:de unde stiu daca se satura sau nu?o cantaresc saptamanal,cat trebuie sa ia in greutate pe saptamana?
sa trec pe lapte praf?cum sa o determin sa suga mai mult piept?
Initial am zis ca nu am lapte suficient insa ma storc si curge in continuu,iar doctorita a zis ca e foarte gras...
cate kg tre sa ia in primele luni? avea 3,5 la nastere si acum are 5,5!cum sa o determin sa suga mai mult piept?
(sper sa ma puteti ajuta cu raspunsuri,si sa nu ocoliti problemele cu care ma confrunt)Va multumesc anticipat!

Mergi la inceput