Azoospermie - cap 14 -

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

va multumesc pt. optimismul vostru cu care ne ancurajati.Sa va mai spun un pic din povestioara mea daca nu va plictisesc;deci pana la urma am zis sa ancercam cu iad dar mi=a fost f. greu'si asa am facut 3iad la giulesti cu dr.Niculescu si a4a iad dubla la Chisinau.Acum urmarindu-va deja nu ami mai doresc sa ajung acolo pana nu facem o biopsie daca e posibil cu analizele noastre hormonale.Vape toate.apropo am sunat la ginera ptr.prog.si nu mi-a rasp. nimeni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

quote:
Citind pe forumul vostru, am cumparat BU din care a inceput sa ia sotul astazi

GRESIT! Sa i-o scoti pt ca nu toate pers raspund bine la BU. Am scris pe prima pag ca da reactii neagative la unele persoane.
quote:
Nu v-am spus, inainte sa faca spermograma sotul meu a fost in stres continuu (incepand cu 2 luni inainte) pt ca tatal lui a fost si este foarte bolnav, in spital; acum s-*a mai linistit, insa nu a iesit complet din acea stare, asta si din cauza tuturor problemelor mai noi, concentrate intr-un interval foarte scurt de timp si la care nu ne asteptam. Doctorita spune ca nu are rezultatul prost al spermogramei nu are legatura cu stresul; eu sper sa fi avut. Pe cand ar fi recomandata o alta spermograma pt a fi relevanta? Se poate si in mai putin de 2 luni?

Un tratam indicat ar fi: Pt stres Tonotil N de la farmacie 10 zile cate o fiola , Panax Ginseng fiole de la plafar 10 zile cate 1/zi. Se alterneaza 10 zile Tonotil apoi 10 zile Panax Ginseng.
Multi Maca de la Forever Living 2/zi
Omega 3 cu acid folic si vitamine B6 si B12 (de la Dppel Hertz) 2/zi
Vitamina C de 1000 mg de la Cali vita 1/zi
Vitamina E forte 1capsula la 2 zile (nu tb sa depaseasca 50 mg /zi)

Sotul tau nu a facut anal hormonale? FSH, LH ,PROLACTINA TESTOSTERON. Un urolog l-a vazut pe sotul tau?
Sfatul meu este sa citesti ce s-a scris in urma, sa studiezi link-rile de pe prima pag.





Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Revin

quote:
In aceeasi zi, sotul a facut spermograma , la care rezultatul a fost cel pe care vi l-am spus, existand, de fapt, cativa gigei (asa cum ii numiti voi) imobili si atipici.
Vazand aceste rezultate, doctorita mi-a spus clar ca nu avem nicio sansa sa avem un copil al nostru; singura sansa ar fi IAD, pt care trebuie sa ne hotaram cat mai repede. I-a recomandat sotului dozari hormonale, poza la hipofiza si eco testiculara; hipofiza si ecografia test. au fost ok, deci am exclus deja 2 posibile cauze; la sfarsitul acestei saptamani vom avea rezultatele analizelor hormonale si apoi sper ca va exista un tratament pt sot, in functie de problema.


Cati gigei sunt? Scrie aici rez de la spermograma.
Aha ... acum vazui ca luati rez la hormonale la sf sapt.

Mamica cu bb de pe prima pag este MickeyD iar pe bb il cheama Alexandra. Si da, prin Fiv cu biopsie testiculara a fost obtinuta sarcina.

Anes te loghezi mai intai, in meniu in stanga vezi Mesaje private, intri acolo la Options si bifezi activare PM.



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

quote:
buna!va urmaresc de ceva timp si va felicit pentru subiect am andraznit si eu sa intru an echipa voastra fiind an aceeasi situatie azoo la sot descoperita an 1998si chisturi endometriozice la mine operat laparoscopic an 2006 la giulesti.doctorul la care am fost ne-a recomandat IAD fiind fsh mare nu ne-a recomandat punctie.acum vazand aici atat optimism am hotarat sa facem o programare la dr.damian dar am repetat analizele acum si am descoperit un fsh de39val.min 2-max10 ce ziceti voi avem vreo sansa la biopsie sa gaseasca ceva an 2005 fsh fiind 20'5 dar nu prea cred an lab.unde le-am facut osa le mai rep.an buc ca noi santem din provincie.vape toate si tinetio tot asa ca o sa reusim si noi cu aj. lui dumnezeu.

Bytzi Eu zic sa va duceti la Damian si sa vedeti ce va va spune. Un FSH mare arata ca nu are loc spermatogeneza. Printr-un tratam bun exista posibilitatea sa scadeti FSH-ul dar cat de mult nu stiu. Dc reusiti sa-l scadeti asta va arata ca testicolele incep sa produca . Posibil ca Damian sa va zica ca nu are nici un rost sa faceti biopsia testiculara dar ... dc faceti tratam si peste 3 luni veti scadea FSH-ul at sunt sanse sa se gaseasca ceva la biopsie. Peste 6 luni de tratam cu un FSH mai bun puteti sa incercati un FIV cu biopsie testiculara. Dar sa nu faceti inainte biopsia investigatorie deoarece nu este indicata. Dc nu se gsesc la FIV sa fiti pregatiti cu sperma de la donator.
Ar mai fi o posibiliate care sa va arate dc sunt sanse sa se produca gigei, analiza Inhibina B .



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anes spune:

Miki reusisem deja. Imi poti trimite mesajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Anes gata, verifica casuta.



Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anto_27 spune:

Miki inca o data, multe multumiri! iti doresc sa ti se implineasca toate dorintele! tuturor fetelor de aici sa li se implineasca toate dorintele!
O sa ii scot sotului BU; dar in ce conditii poate da rezultate negative?
Pt stres sunt Tonotil N si Panax Ginseng, restul fiind pt imbunatatirea spermogramei, da? Pot gasi la orice Plafar si sunt obligatoriu de luat de la firmele mentionate?

Rezultatul spermogramei este acesta:
Volum: 2 ml (V.N: 2-6 ml)
PH: 7,2 (V.N: 7,2-7,8)
Aspect: Apos (V.N: Opalescent)
Concentratie: 0 (V.N min. 20mil/ml)
Diagnostic: dupa centrifugare 10' la 500g nr spz/camp= 5 imobili+forme atipice)

Avem rezultatul TSH-ului, pe care l-a facut la Bios, impreuna cu Testosteronul liber (rezultatul in 2 sapt pt acesta din urma)
TSH: 0,752 (V.N.: 0,27-4,2 ui/m); acesta pare ok



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Anto ai un PM. Verifita-ti casutza postala.

Produsele tb luate de la firmele mentionate , unele le gasesti in farmacii iar altele pe net.
Mai adauga la tratament capsule de napraznic 6/zi ac sunt pt forme atipice si imobilitate. (neaparat)
O spermocultura a facut?
TSH pare putin spre limita din stanga. Stiu ca hormonii tiroidieni e bine sa fie situati in mj intervalului.






Miki
Anul asta pui de-un pui

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

Miki multumesc pt. sfaturi;tu ce zici sa facem antai un tratam.pt. a scade FSH si sa mergem apoi la damian?analizele care mi-au iesit acum sant;fsh 39 [2-10];lh 56 [1.08-8.34];prolactina 3.8 [0.94-20.94];testosteron 4.1 [2.4-12]ce ne sfatuiesti ce trat. e mai bun.Am mai postat un mesaj aseara;am sunat la Ginera ieri si nu mi-a raspuns nimeni.Si nu ma-m exprimat bine biopsia vrem sa o facem pt. fiv=icsi e mai bine sa se faca odata?sper ca nu va-m invadat cu antrebarile dar sant asa comfuza nu stiu ce sa fac?vasi va doresc o zi buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anto_27 spune:

Miki, sotul meu a facut doar spermograma, asa i s-a recomandat; odata cu urmatoarea spermograma, pe care am vrea sa o facem la o luna dupa anterioara, ma gandesc sa facem si o spermocultura.

Mergi la inceput