Cum a venit ingerasul Thea Maria

Cum a venit ingerasul Thea Maria | Autor: Laura Ioana

Link direct la acest mesaj

Aveam cezariana programata pe 3 ianuarie, la 40 de sapt si 1 zi. Aveam mari emotii, de fapt o mare frica sa nu se repete istoria de data trecuta! Ma temeam ca am lasat sarcina prea mult; in mod normal dupa o cezariana, a doua se face cam la 38 de saptamani, dar tare am vrut sa fie bebe nascut in 2008. Ii spun bebe ptc, pana in momentul nasterii, nu am stiut ce comoara ascunde burtica mea
Pe 2 ianuarie am facut cam tot ce mi-a poftit inima: am mancat pizza, am facut ca nu se stie cand va mai urma si seara la 23,30 m-a apucat ca tre' sa vad un dvd (pe care-l aveam de la revista "ce se intampla doctore", de cateva luni bune - fetele din tzara stiu cam de cand era aparut) care se numeste "Bebe vine acasa", ca io nu stiu nimic de baita, de alaptat si alte cele care se aflau pe dvd La 12,30 s-a terminat si cica hai sa dormim! Moooamaa, ce greu am adormit, nu va pot spune, dar sigur va imaginati! La ora 6 ne-am trezit, ca io trebuia sa , sa ma aranjez un pic (ruj, anticearcan si rimel), iar la 7,30 trebuia sa fim la spital.
Booon, am ajuns, mi s-a facut internarea, imi iau la revedere de la sotz (in timpul asta aveam inima in gat, imi era o frica de-mi venea sa plang....imi era groaza de ce urma sa fie, daca va fi bine sau ce va fi) si urc la et.4 - maternitatea.
Mi-au facut analize (m-au invinetit cand mi-au luat sange) si m-au bagat intr-un salon cu 4 paturi sa astept sa vina dr mea. Incepusem sa citesc "Acoperamantul Maicii Domnului", dar nu am apucat sa-l termin si m-a chemat dr in sala de nasteri.
Eram emotionata rau, dar incercam sa nu ma gandesc la ce va urma. M-a urcat pe "capra" sa-mi verifice colul si mi-a spus ca deja eliminam din dop si imediat vine o asistenta sa-mi puna sonda....nasoool, m-a luat pe neasteptate si imi venea sa plang; alta vine si-mi da camasa jos si-mi pune o perfuzie cu nush ce pana mea, ma dau jos de pe capra si ma duc intr-o camera langa sala de nasteri sa stau in pat si sa astept. Ce? Pai, cum ce? Sa gasim un anestezist, nu? Va dati seama ca eu eram toata aranjata, pregatita si nu aveam niciun anestezist in spital???
A venit sora mea cea mica (e in anul 2 la medicina) cu camera de luat vederi si m-a filmat in timp ce asteptam si bebe era monitorizat cu doppler-ul. In sfarsit vine o tipa draguta, amabila, anestezista Ii dau dreptul si gata suntem: m-au luat si m-au plimbat in fundul gol pe culoar si cu "poseta" (a se citi sonda pt urina) dupa mine (adica in mana), ca sa ajungem la sala de operatii (nu era aceeasi cu sala de nasteri). Sor'mea si ea dupa noi; i-au dat echipament steril exact ca al medicilor si a stat in camera alaturata salii de operatie si a filmat nasterea pe un geam.
In sala de nasteri anestezista incepe sa-mi explice cum sa stau pt a-mi face rahianestezia, bineinteles ca m-am miscat cand m-a intepat in spate, ca mi-e groaza de ac O face si zice "hai picioarele sus pe masa" si io incet, incet incep sa le urc si ea "hai mai repede, ca-si face efectul" dar io abia ma miscam de burta!
Dupa ce m-am intins pe masa de operatii nu mai simteam picioarele, dar burta o simteam si imi era o frica sa nu se apuce cumva de operat in timp ce eram "vie" Nu se simte nimic! Anestezista era fff dragutza si imi explica ce voi simti: nu durere, doar cum se misca burta, cum se trage de ea. Imediat ce a inceput operatia mi-a venit rau, dar rau, rau, sa vomit si alta nu si ma gandeam ca va fi ingrozitor sa stau toata operatia cu raul in gat si de ce nu am vrut anestezie generala! In ultima clipa, cand era sa vomit, mi-a facut nush ce injectie si mi-a trecut pe loc! Eram super fericita!
Si mi se parea ca trece fff mult timp si nu scot bebele, oare ce se intampla? Ma asteptam sa il scoata in primele 5 minute (nu stiu de ce aveam eu astea 5 minute in mintea mea), dar abia dupa 15 minute l-au scos! Si o aud pe anestezita ca-mi spune: "AVETI O FETITA FRUMOASA!" Era 3 ianuarie 2008 ora 10,45 si venise pe lume iubirea noastra, THEA MARIA. Pe loc m-a apucat plansul, nu ma asteptam sa fie fetita, tot ma gandeam ca e baietel...si plangeam de bucurie, de emotie, nici nu stiu...si am vazut-o pe dr cum trece pe langa mine cu fetita in brate (adica o tzinea cu picioarele in sus) si o duce la o masa in spatele meu si o lasa in grija unei asistente, sau neonatolog (habar nu am) care incepe sa o curete...si eu cu okii dupa ea, ma uitam peste cap si plangeam de nu stiam de mine (si acum cand va scriu plang). Anestezista imi spune ca ma pot uita la ea, dar sa nu mai plang ca mi se scutura burta Nu ma mai putea opera, va dati seama Oooofff si incerc sa ma abtin, asistenta vine cu fetita infasurata intr-o pelincuta si mi-o arata putin, asa peste capul meu si pleaca cu ea in sala pt nou nascuti, sa o cantareasca, masoare...
Doamne, nu-mi venea sa cred ca am reusit, ca era copilul meu, aveam niste sentimente confuze...si ma gandeam numai la talpitele ei (alea le vazusem cel mai bine), ca sunt ale mele, ca au fost in burtica mea...nu-mi venea sa cred, va spun sincer!
Micutza avusese si ea dubla circulara de cordon, deci povestea a fost la limita sa se repete, dar Dumnezeu ne-a vegheat de data asta si puiul meu s-a nascut sanatos!
A durat mult operatia, de obicei e 35-40 minute, la mine a fost o ora jumatate, dar nu am simtit cand a trecut timpul. In ultimele minute incepusem sa simt ca ma doare in partea dreapta a burtii si-i spun anestezistei. Si ea s-a cam mirat, dar eu chiar simteam cand imi umblau acolo si ma durea. AM intrebat-o cat mai dureaza (ca ma temeam ca-mi revin din anestezie si operatia nu se termina) si-mi spune ca sunt deja la stratul nush care, adica nu mai e chiar mult, cam 10 minute. E bine, durerea e suportabila, deci rezist 10 minute
Gata, s-a terminat, m-au dus in sala de terapie intensiva (unde mi-a fost un frig noaptea ca eram in pielea goala, doar cu o patura pe mine).
Ce ar mai fi de spus e ca intalnirea noastra oficiala a avut loc abia la 21,30, cand am tot cerut eu sa-mi fie adusa, ca nu stiam nimic de ea. SI mi-au adus-o, infofolita ca o omidutza, mi-au pus-o pe bratz si chiar m-au ajutat sa-i dau un pic de san. Ma uitam la ea si tot nu credeam! Si se uita fix in ochii mei, nu stiu cat vedea, dar parca m-ar fi privit Am pupat-o apasat pe obrazul drept (care era spre mine) ca cica ii ramane gropitza, dar cand zambeste face niste mici gropitze in ambii obraji Pana in a 3-a zi, cand ne-au mutat impreuna, am tot mers in "vizita" la ea si incercam sa-i dau san. Cand mergeau colegele de salon, de la terapie intensiva, la copiii lor, mereu imi spuneau ca a mea tzipa ca din gura de sarpe, dar eu cand ma duceam era linistita si cumintica si asa a ramas si acum

Pe masa de operatie, dupa ce au dus-o pe Thea, doctorita mea a inceput sa-mi spuna ca a fost nasol facuta operatia dinainte si ca imi recomanda sa nu raman insarcinata macar 2 ani sau chiar sa nu mai raman deloc. Uterul meu fusese in pericol sa se rupa, daca s-ar fi declansat travaliul Nu mai conteaza nimic, zau! O avem pe minunea noastra, THEA MARIA si restul e mai putzin important! Vom vedea ce va fi in viitor, dar acum ne-a ajutat Dumnezeu sa avem ingerasul nostru alaturi de noi!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Poze Laura
Sarcina 2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns deya spune:

Sa iti traiasca fetita si sa te bucuri de ea...frumos nume ai ales

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Multumesc mult
Si eu iubesc numele ei


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Poze Laura
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claujro spune:

Felicitari! Sa va traiasca minunea, sa creasca mare, frumoasa, sanatoasa si norocoasa!

Ma bucur foarte tare pentru tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alecsiuta spune:


Draga Laura este prima data cand scriu pe acest forum cu toate ca il citesc destul de des.In primul rand vreau sa te felicit pentru minunea ta, sa iti aduca numai bucurii si sa te faca sa fii mandra de ea.Sa stii ca ti-am citit postarile pentru prima oara acum un an si jumatate cand am si aflat tragedia care ai suferit-o in martie 2006(am retinut luna si anul deoarece in aceiasi luna am adus-o si eu pe lume pe minunea mea Alecsia Maria),si am ramas impresionata de povestea ta, iar de atunci tot urmaresc forumul sa aflu cand iti vei tine si tu copilasul mult dorit in brate. Si iata ca minunea s-a intamplat.
Am aflat ca esti programata pe 3 ianuarie la cezariana si de atunci intru pe forum aproape in fiecare seara sa aflu noutati despre tine si micuta ta, si ma bucur ca in seara asta am putut sa citesc povestea nasterii micutei Thea Maria, si am plans de bucurie vazand ca dupa atatea incercari esti in sfarsit implinita.
Sper ca nu te-am plictisit cu mesajul meu, si iti urez sa fii sanatoasa si fericita impreuna cu familia ta si mai astept vesti de la tine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Felicitari !!!!! Va sa traiasca, sa fie sanatoasa si norocoasa.

Ma bucur tare mult pt tine .

Esti o mamica deosebita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Sa iti traiasca fetita si sa va bucurati multi ani fericiti unii alaturi de ceilalti!

mami_papatot 29+ cu Honey mica

http://community.webshots.com/user/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

am plins draga mea, sint tare fericita ptr tine, o meriti din plin, bravo ai reusit, sa fiti fericiti alaturi de minunea mica!

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Sa-ti traiasca fetiza, este o frumuseteeeeeeeeeeeeee!!!

Luny, in 33+ cu Matei Cristian (iar m-am razgandit:)) DPN 11.03.2008
http://www.flickr.com/photos/23097488@N05/sets/
http://community.webshots.com/user/luny_lee
Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Laura,sa va traisca printesica si sa fie sanatoasa.Superbe nume ati ales!

Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Fetelor, m-ati facut sa plang! Va multumesc din suflet ca sunteti langa mine in momentele astea fericite, asa cum va multumesc (nici nu am suficiente cuvinte pt asta) si celor care ati fost alaturi de mine in cele mai grele momente din viata mea!
Alecsiuta multumesc mult


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Poze Laura
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria

Mergi la inceput