1001 lucruri de facut intr-o viata

1001 lucruri de facut intr-o viata | Autor: monixy

Link direct la acest mesaj

traim in prezent , dar gandim si la trecut si la viitor , deci avem o filozofie de viata , iar verbul "a face" este cel mai des folosit(implicit sau explicit) . in cautarea fericirii , putem face un infinit de lucruri ,universal valabile sau doar personal valabile ,poate fi interesant sa observam diversitatea lor , ce ziceti?
universal valabile : familie si copii sau cel putin partener de viata ,prieteni , studii si bani si un model spiritual.
personale :sa tin un jurnal al celor mai frumoase/amuzante momente din viata copiilor mei si sa il dau la majorat , sa calatoresc , sa invat sa dansez , sa plantez un copac si sa-l vad de-a lungul anilor cum creste , sa fie al meu si sa stau la umbra lui , sa fac o colectie de fotografii ale celor mai impresionante locuri si momente si sa le asez pe peretii casei , ca tablouri .
voi ce vreti sa faceti ? (evident , ce se poate destainui public , si ceea ce depinde in intregime de voi , nu dorinte gen :castig la loto , sanatate ,dragoste , viitorul copiilor).

numai ganduri bune !

ps. : se admit si glumele

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns april spune:

vreau sa privesc Terra din cosmos...o singura data

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

quote:
Originally posted by april

vreau sa privesc Terra din cosmos...o singura data


ce frumos , am auzit ca se vor face si excursii pe Marte tre' sa ma trezesc,mie mi-ar trebui o mie de ani lumina sa strang banii de excursie.
Raman la lucruri mai pamantesti .M-as multumi daca as invata o limba scandinava si sa fac o chestie din asta http://alexandre.alapetite.net/cv/photos/19990730-alexandre-alapetite-1.jpg
d-alea universal valabile le cam am,mai trebuiesc unele imbunatatiri pe ici colea(nu ma refer la sot si copii) , dar merge si asa

Kokiy,mami de Claudia (12dec.2001)si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

... sa vad templul Petra din Iordania, Taj Mahalul din India si Marele zid chinezesc, sa imi iau brevet de scufundator si sa fac scuba diving in cele mai exotice mari si sa fac white shark cage diving in africa de sud. Cred ca mai am si altele dar astea mi-au venit primele in minte.

Va pup si va doresc sa va realizati visele!



"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_e spune:

- sa stau o noapte intreaga treaza pe un virf de munte si apoi sa ma uit cum rasare soarele.
- aceeasi actiune dar pe malul marii

atit de usor si totusi atit de greu de realizat. lenea o sa ma omoare...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

sa spun te iubesc

sa zambesc

sa cant

sa dansez

sa-mi cresc nepotii

sa ma ocup de gradina mea plina de flori - bineinteles ca stau la bloc, intr-un apartament cu multe ghivece cu plante, carora sotul meu le spune empatic ... brusturi

povestea nasterii:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=104532

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:


sa inot cu delfinii
sa vizitez toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amyarabella spune:

Sunt multe :
-sa plantez bradul din ghiveci sa sa il vad cum creste alaturi de baiatul meu,
-sa dau burta jos
-sa iau carnetl de conducere(sa fac scoala mai intai)
-sa termin scoala de scuba diving si sa ma intorc in Australia
-sa il invat pe Stefan(baietelul meu) toti pasi de dans pe care ii stiu
-sa am indeajuns bani sa infiez un copil

arm mai fi multe.....o sa mai revin


mami Amy si bebe Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danutz spune:

Eu le impart in doua, cele care tin exclusiv de mine si cele pentru care ma rog la Dumnezeu.
Din cele care tin exclusiv de mine:
- sa calatoresc;
- sa-mi construiesc o casa cu gradina, unde sa plantez brazi, panselute si regina noptii;
- sa evoluez spriritual.
Din cele pe care numai Dumnezeu le stie si pentru care eu ma rog sa am parte:
- sa fim sanatosi, baietelul meu in principal si apoi noi ca sa-l putem creste;
- sa ne dea armonie si intelegere in familie;
- sa ma indrume sa pot face alegeri corecte, mai ales in ce-l priveste pe baietelul meu;
- si daca nu cer prea mult...inca un copil!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oliv75 spune:

1. sa fac mai mult bine decat primesc;
2. sa-mi invat copiii sa fie darnici si blanzi;
3. sa vizitez atat de multe tari incat atunci cand ma intalnesc cu prietenii, ei sa gandeasca cam asa "iar vine asta si ne povesteste despre excursiile ei fantastice"

restul de la 4 la 1001 le scriu data viitoare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Sa-mi sarut copii seara, la culcare.
Sa-mi imbratisez toti membrii familiei ( cu tot cu socrii) si sa le spun ca-i iubesc asa cum sint.
Sa-mi imbratisez mama in fiecare zi si sa-i spun "multumesc".
Sa-mi ajut prietenii de fiecare data cind ei au nevoie.
Sa beau ceai cu aroma de mar si scortisoara, cu cine mi-s dragi, in fata unui foc vesel si afara sa ninga linistit.
Sa cutreier o padure si sa zaresc un animalut salbatic ( de preferinta unul care sa nu ma manince) sau... ma multumesc si cu niscaiva pasarele cintacioase...
Sa daruiesc zimbete multor, multor copii si oameni mari.
Sa scriu o poezie foarte frumoasa.
Sa ma scald in Laguna albastra islandeza.
Sa vad cum vin pe lume niste puisori de pisica ( sau de orice animal domestic sau nu , la mine acasa sau la mine in curte.
Sa am curaj de absolut fiecare data cind gresesc, sa spun: iarta-ma!
Sa-mi fac o gradina de ierburi aromatice rare si sa inventez retete fantastice cu ajutorul lor!
Sa vizitez locuri ascunse, nepatrunse inca de pasul omului ( cam riscant dar...teribil de atragator)
Sa schimb cursul lucrurilor rele ( alta naivitate de-a mea) si sa ma schimb chiar si pe mine daca sint rea...
Sa ma las prada emotiilor pina mi se taie respiratia ( in sensul bun al cuvintului).
Sa gasesc al treilea trifoi cu patru foi ( fac colectie, am deja doua...ooo, poate cistig la loto...poate, daca o sa si joc)
Sa salvez un suflet sau o viata.
Sa invat sa cint la pian ( ma multumesc si cu cele mai simplute cintecele).

Le-am scris cam amestecat si m-am hotarit sa ma opresc aici...ca daca ma apuc ...hehe, chiar ca scriu 1001...


www.helpsonia.com

Mergi la inceput