Boala Lyme sau Borelioza

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claudina99 spune:

Buna ziua tuturor,
Am citit tot referitor la acest subiect.Motivul este nepotica mea care a ajuns pe 9.05.2009 la spital cu o capusa in cap.Fata a fost la bunicii ei care stau undeva la tara,la curte.Se pare ca bunicii nu au vazut capusa pt.k era ascunsa de par.Totusi dupa cateva zile Deutza se vaita ca are o buba la cap si k o doare.Cred k a stat 2 saptamani cu capusa aia in cap si chiar m-am speriat cand am descoperit cat de grava este aceasta boala.
Acum fata este in spital insa cand va iesi o sa mergem sa cerem mai multe pareri.As vrea kiar sa fcm o analiza la microscop pe camp intunecat.Am vazut ca unii dintre voi au facut aceasta analiza.Imi puteti spune,va rog,cat costa aceasta procedura?

Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionescu.cris spune:

Buna Cludine !
DualDur consta 50 € , WB tot 50 € .
Dr Boszik va trimite pe mail si filmul respectiv ;
(nu uitati sa-i specificati ca il vreti )
Scrii ca fata este in spital ! Din cauza capusii ??
xxx

PS : Cred ca ar fi bine sa raspunzi la subiectul Lyme deschis la Mariaa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

verde-lyme
Trimis la - 04/08/2009 : 10:20:57
--------------------------------------------------------------------------------

Buna ziua,

Nu trebuie sa va ascund ca sint foarte dezamagita datorita lipsei de reactie referitoare la Simpozionul Lyme din Septembrie, din partea celor care scriu pe acest forum.
Un grup de oameni minunati fac eforturi supraomenesti pentru desfasurarea acestui eveniment in conditii civilizate.
Deja avem confirmari de participare din partea unor medici renumiti din tara si strainatate(specializati pe boli transmise de vectori).
Ar fi pacat ca acest simposion sa devina un fiasco din cauza noastra, a pacientilor diagnosticati cu aceasta boala.
Un nume mare si influent din medicina de pe la noi refuza sa creada ca exista capuse infestate cu borelia si ca exista romani bolnavi de lyme.
Trebuie sa ne unim eforturile si sa demonstram ca sintem numai la o simpla numaratoare 8.500 de cazuri.
Oameni buni sint bolnava de 12 ani, diagnosticata cu neuroborelioza + alte 2 coinfectii. Membrii acestui topic muscati recent nu stiu ce traume poate cauza boala Lyme. Stiti ca odata cu transmiterea boreliei capusa poate transmite pina la alte 7 bacterii? Stiti ca in Romania nu exista reactivi pentru aceste coinfectii? Dumnezeu sa va fereasca sa fi contractat si una dintre aceste coinfectii ca nu veti stii niciodata. Eu timp de 4 ani am facut tratament conta borreliei,ceva nu mergea. Pina cind am aflat de existenta babesiei,bartonelei, ehrlichiei, etc. Vad ca nimeni nu scrie acest lucru.
Oameni buni, veniti la Simpozion , contactati-l pe Dl Barbu, nu va jucati! Nu va lasati viata distrusa de o capusa.
Acest simpozion este pentru noi.
Multumesc celor ce au avut rabdare sa citeasca aceste rinduri.
Atasez datele de contact:
Asocia#355;ia Na#355;ional#259; pentru Protec#355;ia Pacien#355;ilor
Po#351;t#259;: C.P. 55 - O.P. 77 - Bucure#351;ti, sector 3,
Telefon: +4 0761.261.391, +4 0771.565.350
E-mail: office@protectiapacientilor.ro
Web: www.protectiapacientilor.ro
Sesiz#259;ri: © E-mail: sesizari@protectiapacientilor.ro
Adresa po#351;tal#259;: C.P. 55 - O.P. 77 Bucure#351;ti
Telefon: +4 0761.261.391, +4 0771.565.350

Multa sanatate si curaj!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

am tot citit pe aici despre grozavia acestei boli si despre animalul asta parsiv si m-am crucit! tot timpul am spus Doamne fereste!
si azi de dimineata am gasit pe baietelul meu o capusa f mica, cat o gamalie de ac.
Am pus un tampon de acetona pe ea si dupa am scos scarbosenia cu o penseta cu mare grija. Din cate vad cu ochiul liber si cu lupa are picioarele si este intreaga.Am dat cu spirt bine si i-am pus un unguent cu antibiotic f puternic. Vreau sa o trimit in Ungaria la analize, ma puteti ajuta cu adresa si numele doctorului.
Trebuie sa-i scriu in ungureste?
Cat costa analiza?
In cat timp primesc rezultatul?

Baiatul nu a luat pana acuma antibiotice si nu as vrea sa-i omor ficatul cu 1 luna de antibiotice! Ce sa fac?

La noi, in spatele blocului si in zona este plin de astfel de animale.Avem catel si pisica dar ei sunt dati cu solutie si nu au asa ceva!

Multumesc mult si va doresc sanatate

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi

www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

am vorbit cu pediatra care a spus ca este suficient daca ii dau amoxicilina timp de 10 zile...cand citesc ce spuneti voi imi vine sa sar pe geam de nervi! ce sa fac?

va


„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi

www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Cred ca ar fi util sa pui intrebarile aici:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=139294&whichpage=16


Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / www.youtube.com/user/mariuspernes" target="_blank"> Video
Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Deus spune:

Multumesc:)

„Fericirea este armonia dintre ceea ce gandesti, ceea ce spui si ceea ce faci.”Gandhi

www.de-azi.ro

inspiratie, dragoste, putere ... pentru cine crede ca nu mai poate.
http://www.youtube.com/watch?v=flRvsO8m_KI



quod me nutrit me destruit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ayla00 spune:

Buna. am ajuns din greseala pe acest site, si am fost surprinsa sa vad ca si in Romania exista lume care stie cat de cat despre aceasta boala. Eu sunt bolnava de 6 ani, fara sa stiu , am ajuns din greaseala la acest diagnostic(care mi l-am pus singura).
Daca boala este cronica, nu se stie daca se mai poate trata, dar se poate traii fara simptomatologie. Deoarece Boreliile isi modifica forma si raman inchistate in diferite tesuturi. Nu exista antibiotice care sa fie bactericide , ci doar bacteriostatice intracelular. In vederea tratarii trebuie pe langa antibiotice , si luat un preparat care sa scoata neurotoxina din corp care este liposolubila, si care in destul de multe cazuri este vinovata si ea pt simptomele diverse. Iar in vederea testarii eu pot doar sa sugerez testarea prin LTT, care este cel mai specific si cu cea mai mare siguranta.
Va doresc la toti numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns verde-lyme spune:

Citat:
citat din mesajul lui ayla00

Buna. am ajuns din greseala pe acest site, si am fost surprinsa sa vad ca si in Romania exista lume care stie cat de cat despre aceasta boala. Eu sunt bolnava de 6 ani, fara sa stiu , am ajuns din greaseala la acest diagnostic(care mi l-am pus singura).
Daca boala este cronica, nu se stie daca se mai poate trata, dar se poate traii fara simptomatologie. Deoarece Boreliile isi modifica forma si raman inchistate in diferite tesuturi. Nu exista antibiotice care sa fie bactericide , ci doar bacteriostatice intracelular. In vederea tratarii trebuie pe langa antibiotice , si luat un preparat care sa scoata neurotoxina din corp care este liposolubila, si care in destul de multe cazuri este vinovata si ea pt simptomele diverse. Iar in vederea testarii eu pot doar sa sugerez testarea prin LTT, care este cel mai specific si cu cea mai mare siguranta.
Va doresc la toti numai bine!


Buna dimineata Ayla,
Ma bucur f mult ca ai deschis subiectul LTT.
Cu ceva timp in urma am sunat la ILADS USA si m au indrumat spre Clinica de borelioza din Augsburg pentru testare LTT, nu numai pt borrelia ci si pt coinfectii.
Te rog sa ne dai coordonatele clinicii/laboratorului unde te ai testat LTT.
Nu trebuie sa omitem un aspect f important, pretul testului LTT nu este unul f mic, dar merita in contextul in care Elisa si western blotul dau reactii false.

Multumesc
vede-lyme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns verde-lyme spune:

Va rog sa vizionati linkul de mai jos la minutul 23 si 27 secunde.
Caz de febra butunoasa internat la Matei BAls.
http://www.antena1.ro/index.php?page=webcast&id=59107&type=show&item=2
Multa sanatate tuturor

Mergi la inceput