post-operator amigdal+adenoidectomie(polipi)

post-operator amigdal+adenoidectomie(polipi) | Autor: oanamaria_luiza

Link direct la acest mesaj

Rares baietelul meu in varsta de 2 ani si 9 luni a fost operat vineri 18 ian ; i-au scos amigdalele, polipii si lichidul din urechea medie (ambele) prin punctie timpanica. Astazi e miercuri (a cincea zi post-operator) si starea lui generala nu este tocmai buna.
In particular, observ ca inghite foarte greu ca atare manaca si bea foarte putin. Doarme prost noaptea si geme prin somn: de ex., asta noapte s-a foit mult si s-a trezit de trei ori plangand plans (urlat) care a durat aprox 15 min pana am reusit sa-l potolim. Dimineata s-a trezit prost-dispus si au inceput maraielile.

Eu sunt putin surprinsa caci nu ma asteptam ca recuperarea sa fie atat de dificila. Inainte de operatie mi s-a spus ca recuperarea e rapida, in special la copii.
E normal sa aiba inca durere?

Pentru mamicile care au avut experiente similare...cum s-au comportat copii vostri post-operator?

multumesc frumos pentru raspunsuri.

Oana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

buna
eu am operat fata pe 20 decembrie.
toata lumea, absolut toata lumea m-a asigurat ca va fi foarte bine si ca nu sa avem probleme ca e opertaie usoara.
ei bine nu a fost asa.
a plans 2 ore groaznic dupa operatie, nu a mancat nimic 48 de ore de abia o convingeam sa bea un pic de apa si asta la cateva ore.
a fost groaznic, nimic macar nurofen nu reuseam sa-i dau. 3 zile a avut dureri mari de gat , sa stii. se tinea de gat cand inghitea si saliva.
polipii au fost scosi pe gura.
cu noi in salon a fost o fetita de 5 ani tot asa ca al tau si amigdale si polipi.
i-au tot dat calmante inclusiv in perfuzie pt tot ziceau ca sunt dureri foarte mari la op de amigdale.
parerea mea e sa-i dai calmate, nurofen panadol, eferalgan ce ai in casa la 8 ore
si cu mancarea ce sa iti spun insista cu mancare moale, semilichida calduta. lichide multe.
sucuri fara acid, nu alune nu cereale uscate, doar inmuiate
piure de legume, cartofi morcovi ce ai cu un pic de unt si sare si un pic de carne fiarta.
incet incet va scapa de dureri.
de aia nici nu papa si nu doarme bine.
ai grija sa nu faca febra.
sanatate multa. si mai tine-ne la curent cu evolutia lui.

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora 22 sept 2004
Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kokiy spune:

Cand avea fetita mea 3ani am cerut pediatrului sa ne dea trimitere la Grigore Alexandrescu pentru un control ORL. Aici cum a controlat-o au zis ca trebuie sa o operam de urgenta de polipi pentru ca se dezvolta spre ureche . Dupa ce ne-am conformat si am facut operatia destul de grea pentru un copil de 3 ani , recuperarea in spital a fost de cateva ore , iar acasa am urmat indicatiile medicilor dandu-i f.multe lichide (ceai,supa) si in cateva zile s-a recuperat.
Nu vreau sa te sperii , dar problemele au aparut pe urma cand facea f. des rosu in gat , febra f. mare incat am ajuns intr-o noapte la urgenta tot la Grigore Alexandrescu . Mare mi-a fost mirarea ,upa ce am spus acolo ca e operata de curand de polipi, sa-mi spuna"cine v-a pus doamna sa faceti operatie la copil ca puteati sa o faceti cand era mai mare si nu mai patea asa ceva".Acum sunt mai reticenta in privinta medicilor si cer mai multe pareri.
E normal sa fie marait si sa nu manance pentru ca il jeneaza acolo in gat , pana se v-a vindeca trebuie sa-l intelegi si sa-i administrezi mai multe lichide . Din cate imi aduc eu aminte parca nu are voie sucuri si lapte , dar banuiesc ca ti s-a spus.
Avand in vedere ca este iarna incearca sa-l feresti de aerul rece .

Sanatate si recuperare grabnica puiului tau.

Kokiy,mami de Claudia (12dec.2001)si Razvan (8 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamaria_luiza spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

Mada si mie mi-au spus toti ca va fi bine si ca operatia e usoara, etc...Noi am stat prima noapte in spital pt ca a refuzat sa bea si i-au pus perfuzie (glucoza 5%) ca sa-l hidrateze/hraneasca. Noaptea a fost groaznic cu treziri si plans si de atunci tot asa o tinem. cat timp este sub efectul siropului anti-durere e relativ bine (doar ca mananca/bea extrem de putin) apoi incepe balciul.
Intre timp am vorbit si cu medicul lui de familie (caci la spital nu ma baga nimeni in seama) si m-am mai linistit. E bine ca nu are febra.
Eu sunt indignata ca nimeni nu m-a prevenit cat de cat despre faptul ca recuperarea poate fi mai dificila. As fi reactionat altfel acum. Dar cand toti iti zic ca in 2-3 zile totul va fi bine te astepti sa fie asa si eu fac cu nervii cand il vad cum se chinuie.
Ne-au dat programare la spital pt sambata. Sa vedem cum va fi pana atunci si ce va zice doctorita care l-a operat.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_pur spune:

eu aveam 23 de ani (stiu e mai greu cand esti adult) cand mi-am scos amigdalele si stiu ca a fost groaznic, 2 saptamani nu am mancat, 48 de ore nici macar lichide si dupa am facut temperatura. groaznic....de vorbit, la fel, dupa 10 zile. cel mai bine e sa-i dai supa si piure dar ff subtire, si multe multe lichide dar nu cu lamaie. ceai de musetel e recomandat (operatia a fost facuta de o prietena a mamei si a zis ca ceaiul de musetel dezinfecteaza cicatricele) si mai imi ziceau de inghetata si ajuta mult pt ca fiind rece inflamatia isis reduce dimensiunile si poti manca. asta a fost cazul meu, o verisoara de 18 ani s-a operat dimineata si seara manca ardei umpluti... o pofticioasa ;-)

e semn ca se vindeca bine canmd apar in zona amigdalelor niste valuri albe, un fel de membrane.

sper ca te ajuta un pic experienta mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

oanamaria_luiza, sanatate multa!




mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Eu pot sa va spun ca m-am operat de amigdale la 34 de ani si a fost groaznic dupa operatie. Durerile sunt crunte dupa operatie. Recuperarea a fost lunga si dureroasa. Si ptr o banala operatie de amigdale am stat in spital 5 zile. Am vorbit dupa vreo 2 sapt de mancat la fel dupa mult timp si doar chestii lichide. Chiar am intrebat dr de faza cu inghetata dupa operatie si mi-a zis sa nu cumva sa mananc inghetata ca e cea mai mare prostie putand face alte complicatii - chestia cu inghetata e folclor, cel putin asa mi-a zis dr care m-a operat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanamaria_luiza spune:


Andruzza intoarcem pentru Rares si micuta Stefania. Sper din suflet sa gasesc timp sa mai citesc/scriu despre prichindeii nostri.

Multumesc fetelor pentru raspunsuri. Se pare ca si recuperarea boierului meu e una dificila. Aseara am fost pusa in fata refuzului de a vorbi: a inceput numai sa maraie si sa-mi arate cu manuta ce vrea sau unde vrea, sa ma traga dupa el prin casa asa cum facea pe la 1-1.5 ani. Asa incat acum trebuie sa ne dumirim cat de mult speculeaza, cat de mult joaca teatru si cat de mult il doare...
In schimb asta noapte a dormit bine; nu s-a trezit plangand niciodata. Sper ca suntem pe drumul cel bun.


Mergi la inceput