banda de alergare

banda de alergare | Autor: kristinutza

Link direct la acest mesaj

vreau sa-mi cumpar o banda de alergare. m-am gandit o gramada de timp, sunt chiar hotarata. nu vreau bicicleta, nu vreau alte aparate.
am vazut multe site-uri cu aparate fitness, magazine on line. insa nu as cumpara asa, fara sa vad, fara s-o probez macar un pic.

dar nu stiu ce magazine mai mari ar comercializa asemenea aparate. unde sa gasesc la un loc mai multe tipuri de benzi, ca sa pot face comparatie?
am vazut din mers unul pe calea mosilor si unul la miciurin. urmeaza sa le vizitez.

a avut, are cineva banda? puteti sa-mi dati ceva sfaturi sau sa-mi povestiti din experienta voastra sau a cunoscutilor?

vreau o banda care sa fie mai micuta, s-o mai pot plia sau oricum sa nu ocupe jumate dintr-o camera de bloc.

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Buna!
Bine ales subiectul, mai ales ca si eu sunt in cautarea unei benzi de alergat.:)
Am vazut ca esti din Bucuresti. Iti recomand sa intri intr-un Intersport. Eu am vazut in cel din Carrefour ala de langa Ikea, era destul de mare si foarte bine aprovizionat la capitolul asta.
Am cativa prieteni care au terminat ANEF si o sa ii intreb cum sta treaba cu ele. L-am auzit pe unul dintre ei spunand la un moment dat ca sunt unele care au un fel de cip care iti forteaza talpa piciorului sa calce drept.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Sfatul meu ar fi sa iti iei una de calitate (mai mare) daca ai de gand sa alergi pe ea. Daca vrei doar sa mergi intr-un ritm mai rapid e OK si una mai mica. Eu folosesc treadmill (banda de alergat) de un an de zile, e singura care m-a ajutat sa slabesc (am slabit 4 kg/luna cu alergat 50 de minute pe zi si un pic de regim). Acum am lasat-o mai usor pt ca mi-am nenorocit genunchii de la alergat, ma dor foarte tare, nu ma pot apleca sau ridica fara sa ma doara. Iti trebuie si niste pantofi sport foarte buni, eventual cu amortizor pt talpa si sustinere a gleznei. Acum nu mai alerg, doar merg in ritm rapid cam 35 de minute pe zi si deja am slabit un kilogram luna asta.

Ideea de fapt era ca banda este buna, dar tb sa fie de calitate, tu sa ai pantofi buni si sa nu exagerezi cu alergatul.

edit: in 50 de minute in care alternezi alergatul cu mers rapid si mers pe plan inclinat consumi 400 de calorii.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carrye spune:

Si in conditiile in care am 43 kg la 1,60 cm? Sa nu mai cumpar?
Ideea mea era sa imi cumpar o banda de alergat acasa tocmai pentru ca mi se pare inutil mersul la sala, dat fiind faptul ca sunt atat de slaba.
Mama e ingrozita.
Dar totusi, fac 25 ani si imi doresc sa imi tonific musculatura mai ales a feselor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristinutza spune:

mda, si eu vreau de calitate. degeaba dau 6 mil pe una care nu-mi foloseste la nimic. stii vorba aia cu "sunt prea sarac sa-mi iau lucruri ieftine".
doar ca speram sa poata fi vreuna si de calitate, dar si de dimensiuni mai acceptabile.

miereamara, merci mult de ponturi, le-am notat.

si-mi fac traseu si pe la intersport. nu-l stiam.

cristina, mama de radu (09.10.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:

quote:
Originally posted by Carrye

Si in conditiile in care am 43 kg la 1,60 cm? Sa nu mai cumpar?



mai bine nu..in prima faza cu alergatul se slabeste foarte mult
cred ca e mai bine sa mergi la sala si sa ceri sfatul unui instructor personal pentru un program de tonifiere a musculaturii


Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

eu una nu cred ca se slabeste alergand....eu am alergat zilnic in fiecare seara (cu exceptia zilelor de CM si ploaie sau ninsoare)...4 ani cat am facut facultatea si m-am mentinut la aceeasi greutate cu mici oscilatii in jos de 4-5 kg

alergam 3-4 ture de stadion nu mai mult, plus mers vioi inapoi pana la dush

acum de la marimea 38 la haine cat aveam atunci la cele 54 kg ale mele am ajuns la marimea 42-44 :(( si 64 kg, dupa sarcini....daca as fi asa convinsa ca alergatul m-ar ajuta sa scap de greutatea ecedentara depusa 90% toata pe burta mi-as lua o banda de alergare IMEDIAT, numai ca nu cred ca asta e solutia pt mine, cred ca doar abdom.plastia ma mai aduce inapoi la marimea 38

pt tonifierea si formarea muschilor de la picioare si fese alergatul este excelent insa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Cred ca fiecare organism reactioneaza diferit. Eu am slabit alergand in fiecare zi min 50 de min, cu un pic de regim si uneori purtand pe sub trening un costum de slabit (din acela sauna). Rezultatele s-au vazut imediat, din pacate unele rezultate au fost negative (genunchii afectati, dar in mare parte eu am fost de vina, avand pantofii de sport de proasta calitate).

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

miereamara, dar tu dupa cat antrenament ai ajuns sa alergi 50min pe zi? Mie mi se pare foarte mult si foarte greu. Eu merg la sala si nu mi se pare usor nici sa mergi foarte rapid 10 min pe banda. Ma rog, eu fac 10 min de mers rapid pe banda pe post de incalzire (sau fac bicicleta 10 min), dar oricum imi creste mult pulsul si nu as rezista nici sa merg repede 50minute d-apai sa alerg...



"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Am inceput cu 20 de minute, apoi am crescut la 30 si am ajuns la 50 dupa o luna. Am avut rezistenta dintotdeauna (am facut handbal de performanta)+ alte sporturi pt hobby in Ro, dar cand am venit in State am avut o perioada de 1 an in care nu am mai facut deloc miscare si s-a vazut imediat. In ro alergam in jurul lacului Herastrau, intr-adevar 50 de minute inseamna cam 7 km si la sfarsit imi tremurau picioarele.

“Vietile noastre se incheie in ziua cand ramanem tacuti in privinta lucrurilor care conteaza.”
Martin Luther King Jr.
www.eklipsse.net/gallery/main.php" target="_blank">Fine Art Photography
www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank"> Photo Album


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tusferi spune:

Of, eu am avut o perioada de vreo 36 ani in care nu am facut mai deloc miscare



"Intreaga problema cu lumea aceasta este ca prostii si fanaticii sunt mereu siguri pe ei, iar oamenii intelepti au intotdeauna indoieli" Bertrand Russel

Mergi la inceput