Povestea bobocelului meu Adela

Povestea bobocelului meu Adela | Autor: ginnette

Link direct la acest mesaj

Ciao fetelor,

Sunt o mamica de la "mamici de ian-feb" care a nascut pe data de 9 decembrie, o fetita minunata.

Povestea nasterii am postat-o la povestea Alinei023.
Multumesc Laura_D pentru ca m-ai lumninat sa fac subiect nou (chiar dak bebelusa mea are o luan jumate)

Chiar dak este cam tarziu, as vrea sa va impartasesc povestea nasterii minunii mele Adela.

Duminica (09.12) dimineata, pe la 6:00am , m-am trezit din somn uda toata si cu tzunami curgand peste mine; bineinteles c-am inceput sa plang pt ca mi-am dat seama ca s-a "rupt apa" si eu n-aveam decat 36 sapt.
Eram disperata, ca sotul meu nu stia ce sa fac mai intai: sa ma linisteasca pe mine sau sa se adune el (ca nici el nu prea era "stabil" emotional).

Am plecat la spital, la camera de garda l-au sunat pe dr - cum stiti, dr Ion nu da mobilul, in schimb vine imediat cand este sunat de la spital. - si m-au internat.
De la 7 pana la 11 am stat in sala de nasteri (unde m-a controlat dr de garda - a constatat ca dilatatia este 0 la fel ca si contractiile - si mi-au facut o injectie sa-mi declanseze nasterea).

Pe la 11:30 au inceput niste dureri, "subtiri" pe sub burta, care m-au tinut - la diferite intervale de intensitate si durata - cam pana la 3 pm.

Intre timp, a venit si dr meu, m-a controlat si mi-a spus "ne vedem la drum de seara".
Si pe la 3:30 au inceput contractiile de 10 secunde si din ce in ce mai dureroase, cam la 4 min, apoi la 2.

Bineinteles, ca m-am plimbat pe hol, pt ca erau gravide care tipau, in sala "de asteptare" si eu eram cu nervii varza.

A fost suportabil pana la ora 5 fara un sfert, cand am ajuns la dilatatie 3, moment din care au inceput acele contractii criminale (nu vreau sa sperii pe nimeni, dar simti intr-adevar ca te rupi in doua); erau la interval de mai putin de 1 min ca nu reuseam sa-mi revin din una ca incepea alta.
Moasa m-a intrebat dak vreau peridurala, dar mi-a explicat ca aveam un bebe mic si ca eu aveam deja tensiunea mica. Dak mai fac si anestezie... Si cred ca atunci s-a declansat sentimentul matern (serios vorvind) pt ca am spus ca eu nu-mi risc copilul. Si a ramas sa nasc "pe viu".

De la 5 pana la 6, pe langa ca m-am dilatat la max (10) mi-am revazut intreaga viata .

La 6 a venit dr si mi-a zis "ti-am zis ca ne revedem la drum de seara?! hai, ca terminam repede".

Si intr-o jumatate de ora am nascut; nu intru in detalii, las fiecare viitoare mamica sa traiasca propria-i experienta; vreau doar sa va spun ca am auzit-o imediat cum " a scos capul" si am stiut c-o s-o iubesc neconditionat. Tot corpul mi-a fost invadat de o caldura, cand i-am auzit tipatul.

Echipa a fost super; dr Ion, moasa, cele doua asistente - profesionisti !!!.

Dupa aceea, totul s-a derulat repede (eliminarea placentei, broderia) si la 7:30 am putut sa-i vad pe sotul meu si pe mama (ei au venit).

Totul a meritat; este un copil extraordinar - chiar dak mai plange noaptea si eu nu stiu de ce, si ma plimb cu ea prin camera cam 3-4 ore - si ne minunam la fiecare miscare a ei.

Asta a fost (in rezumat) venirea pe lume a minunii mele Adela.

Sper ca nu v-am plictisit, dar am vrut sa va impartasesc din bucuria mea.



Va pup si aveti grija de voi.

Roxana si Adela !
Ingerasul nostru
Poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:

Roxana, desi am citit povestea voastra la celalat subiect... mi-a facut mare placere sa o recitesc si aici !!!
Toate nasterile ma emotioneaza si fiecare in parte mi se pare o minune!!!
O minune a fost si nasterea adelei, o minune de copil este adela si o viata minunata va urez eu sa aveti !!!!

Felicitari si este bine ca acele clipe grele au devenit doar amintire !!!!



Laura 37+ Eleni si mami de Dimitrakis 25.04.2003

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mami_papatot spune:

Buburuza adela sa traiasca si sa se faca mare, papaciosa si veselita!

mami_papatot 28+ cu Honey mica

http://community.webshots.com/user/mami_papatot

Sunt cucoana-n casa mea!

http://bd.lilypie.com/24Mjp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

Multumesc Lara_D si mami

Urarile primite sa se-ntoarca inzecit la voi si la beblusii vostrii

Roxana si Adela !
Ingerasul nostru
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Roxana sa va traiasca printesa mica! Sa fie sanatoasa si sa va bucurati de ea.

Anca 21 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna75 spune:


quote:
Initial creeata de ginnette

Sper ca nu v-am plictisit, dar am vrut sa va impartasesc din bucuria mea.




chiar deloc! Scurta si la obiect!
Sa iti traiasca bobocelul si sa iti aduca numai fericire si impliniri!

Cu rabdare si perseverenta nimic nu e imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginnette spune:

Multumesc frumos pentru aprecieri

Roxana si Adela !
Ingerasul nostru
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinna S. spune:

Felicitari Roxana! Am recitit azi povestea nasterii printesei tale! Sa fiti foarte fericiti langa minunea voastra!


Tinna 37+ cu si mami de Andrei (7 ani)

Atat mai am pana vin pe lume!
Povestea nasterii lui Andrei
www.flickr.com/photos/21493362@N02/sets/72157603366051910/" target="_blank">Poze cu iubirea mea Andrei

AMR maxim 17 de zile !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Roxana sa fitzi fericitzi o viatza, impreuna!


Mama fericita de minune si frumusete de Thea Maria
Poze Laura
Sarcina 2007
Nasterea minunii Thea Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinaatudor spune:

Desi mai citisem o data..parca as citi iar is iar..ma bucur ca sunteti bine si sanatoase..si eu m-am speriat ca ingerasul meu s-a nascut la 36 de sapt si 5 zile..dar se pare ca piticii mici...sunt luptatori si mancaciosi..va pupam




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emabucuresti spune:

Roxana wow ce emotii ai avut cu graba Adelutei sa vina pe lume! Totul e bine cand se termina cu bine si exact asa a fost la voi! Ai o papusa de fata, papacioasa si adorabila! Poza pe care o am cu ea si Milan tinandu-se de mana imi place mult mult!

Ema cu bebe Milan(07.02.2008)

Mergi la inceput