Rugaciune colectiva pentru a avea un copil(7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmc_nd spune:

La multi ani si un An Nou plin de sanatate si bebei!!!

V-am citit mereu, chiar si in vacanta. Trebuie sa va spun ca am dus acatistul cu numele noastre chiar de Craciun la o manastire romaneasca de pe taramuri americane. Asa ca suntem pomenite si acolo, departe, unde chiar daca mare pare dintre maicute sunt convertite la ortodoxie, credinta lor are un suflut nou si proaspat, cum spunea parintele Calciu.

Eu am terminat chiar de Craciun cele 40 de zile de rugaciuni, asa cum le recomanda parintele Iordache. A fost destul de greu, dar mi-a ajutat Dumnezeu. Chestia este ca am citit doar rugaciunile, restul canonului nu l-am facut, v-am mai spus eu. Si acum ma gandesc ca din cauza ca l-am facut de capul meu, fara indrumare sau binecuvantare, nu este la fel de folositor.

Am fost cam suparata, ca sotul meu a facut o viroza cu febra mare de tot. Si stiti ca febra afecteaza spermograma, cam pe o perioada de 10-12 saptamani. Adica numai bine pana incepe iar postul, offf... Dumnezeu cu mila!

Doamne, ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_2081 spune:

ubitele mele, mi-a fost tare dor de voi!
eu am fost super super ocupata in ultima perioada cu scoala cred ca o sa ajug sa fac nani la scoala la cate am pe cap.
le spun bune venit la ultimele fete care ni s-au alaturat, cami_antonia ma bucur tare mult ca esti din constanta, poate ne intalnim sa ne cunoastem intr-o zi, eu merg de obicei la Catedrala la biserica, tu unde mergi?
Cleo mamica draga, esti minunata, iti multumim pentru toata grija pe care ne-o porti si pentru ca te ingrijesti de sufletele noastre sa le imbogatesti cu multe rugaciuni.
aditi, o sa te pomenim negresit la rugaciune, stai linistita ca Maicuta vegheaza asupra ta si totul o sa fie bine.
mmc_nd, marryan, virgina, alinushca,maryb si pe toate fetele la care nu imi mai aduc aminte numele acum le pup.
vroiam sa va spun ca am descoperit o carte minunata este vorba de aceasta carte: http://www.supercarti.ro/carte/pacatele_parintilor_si_bolile_copiilor.html, am gasit in aceasta carte acatistul Fericitei Matrona din Anemniasevo si rugaciunea Sfintei pentru daruirea de prunci, daca o sa am timp azi poate ma invrednicesc sa o scriu si sa o avem la colectia noastra de rugaciuni.
va imbratisez pe toate.
Doamne ajuta-ne!

Doamne ajuta-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Livsy spune:

Sa va mai scriu si eu! In primul rand, BUN VENIT noilor fete, ma bucur enorm ca ni s-au alaturat! Sa va dea Dumnezeu implinirea Visului vostru frumos cat mai curand!
MULTUMESC acelora dintre voi care mi-au adresat anume minunatele lor cuvinte cu catva timp in urma si nu le-am raspuns inca. Fiecare cuvant al fiecareia dintre voi este o minune in vietile noastre si in viata mea! Multumesc TUTUROR fetelor din acest grup minunat pentru tot ce sunteti, pentru lumina si linistea pe care le aduceti! Sa va dea Dumnezeu rasplata pentru Credinta si bunatatea voastra! tuturor!

Alinushca, bine ai revenit! Ma bucur ca aparusi, mai ales ca esti plina de verva din cate vad! Pai daca tot te plangi de absenta vestilor bune... eu zic sa te mobilizezi!, sa ne aduci tu una luna asta! Ce zici?!

Aditi, ne rugam pentru tine!! In ultimul timp, la incercari, ma gandesc mereu la un vers din Acatistul Rugului Aprins al Maicii Domnului (pe care il aveam acasa, dar l-am citit numai dupa indemnul lui Cleo): "primejdia si ispita sunt numai spre incercare" Ai grija de tine si fii sigura ca Dumnezeu este cu voi! Capul sus! Sa te binecuvanteze Dumnezeu!

Virginia, sa stii ca te admir enorm pentru vehementa convingerilor tale cu privire la partea medicala in viata noastra. Nu este ceva de care sa ne putem dispensa cu totul, dar nu trebuie sa fie pe primul loc in viata noastra... ce mult mi-ar placea sa fiu ca tine, mai puternica la capitolul asta... Te-am admirat de cand ai spus ca refuzi orice tratament pentru a ramane insarcinata si lasi totul in mana lui Dumnezeu. Te-am admirat si acum cand ne-ai povestit reactia ta la "triplu-test". Sanatate multa si de-abia astept sa ne spui CE E Bebe! :-)

Marryan, vad ca ne-am potrivit si aici, tot profesoare de engleza! Asta chiar e tare! Si cu Aditi ne-am potrivit... Nici eu nu (mai) predau deocamdata, insa ramane visul acesta si cred ca Dumnezeu mi-l va indeplini curand! Sa iti dea Dumnezeu implinire si ce iti doresti! (stim noi ce!) De-abia astept sa ne dai Vestea ce Mare!

Ma bucur enorm ca avem printre noi o preoteasa si ii multumesc mult Lui Dumnezeu pentru asta! Camelia, bun venit si sa va dea Dumnezeu copilasul mult dorit cat mai curand!

Toate scrieti atat de frumos! Florelacri, sa ramai la fel de activa si sa iti dea Dumnezeu Darul pentru care te rogi! Asteptam sa ne scrii!

Cleo, mulumim din suflet pentru minunatele tale cuvinte, ganduri si sfaturi, pentru Acatiste si pentru tot ce faci pentru noi! Sanatate multa tie, Bebelusilor si tuturor celor dragi sa va dea Bunul Dumnezeu si asteptam sa ne scrii numai lucruri bune si frumoase in continuare!

TUTUROR!
Va pup! Va iubesc!

Ana care de-abia asteapta un

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns criss_2081 spune:

Rugaciune catre Fericita Matroana din Anemniasevo pentru daruirea de prunci

O, fericita maica Matroana! La mijlocirea ta alergam si tie cu lacrimi ne rugam, ca celei ce ai catre Dumnezeu mare indraznire: varsa rugaciune fierbinte pentru robii tai, care in necaz sufletesc petrec si ajutor de la tine cer, ca adevarat e cuvantul Domnului: cereti si se va da voua, si daca doi dintre voi se vor uni pre pamant, tot lucrul ce vor cere va fi lor de la Tatal Meu, Care este in ceruri. Auzi, dar , suspinarile noastre si du-le pe ele la Scaunul Stapanesc, alaturi de care stai, ca mult poate inaintea lui Dumnezeu rugaciunea dreptului, ca nu cumva sa ne uite pana in sfarsit Domnul, ci cauta din inaltimea cerului spre necazul robilor tai si daruiete-le spre folos rod al pantecelui. Cu adevarat, unde voieste Dumnezeu, se biruieste randuiala firii, ca El face toate cate voieste: ca a facut Domnul lui Avreaam si Sarei, Zahariei si Elisavetei, lui Ioachim si Anei, dimpreuna cu care roaga-te sa ne faca asa Domnul Dumnezeu si noua, dupa mila Sa si dupa iubirea Sa de oameni cea negraita. Fie numele Domnului binecuvantat de acum si pana in veac. Amin.


Doamne ajuta-ne!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

Fetelor,
multumesc mult de tot pentru urarile de bun venit!!!
Adevarul este ca ma gandesc la voi in fiecare zi si am povestit tuturor prietenilor mele care au aceeasi problema ca si noi despre voi!Ma bucur ca a existat cineva care s-a gandit la acest gen de discutii si rugaciuni....
Adevarul este ca noua.....celor care ne dorim foarte mult un copil .... ne ajuta psihicul astfel de discutii...... e greu sa stii ca iti doresti un bebe si ca majoritatea il pot avea cat ai zice peste.....ma mai mult ....foarte multe fete ii arunca.... in ghilimelele de rigoare...iar noi ne zbatem printre multe tratamente....intrebari...medici....solutii....
eu am ovare polichistice si incerc de ceva vreme stimulari si in zadar.....sper ca in curand sa scap de chisturi pentru ca voi merge sa fac o laparoscopie....si poate ma ajuta bunul Dumnezeu si imi aduce un bebe dupa aceea....
Spuneti-mi insa si mie.....faceti rugaciunea seara toate la aceeasi ora? Eu voi duce lista noastra in fiecare vineri si in fiecare duminica la biserica.
Criss si eu mergeam pe la catedrala, dar acum nu mai stau in oras....si merg la biserica noastra de aici.....dar poate ar fi bine ca dupa ce se incalzeste sa ne cunoastem....e frumos sa iti fci noi prieteni....mai ales dintre cei care te inteleg.....
Eu am multi prieteni care au probleme dar foarte putini au curajul sa scrie despre aceasta problema....
Dar sa nu uitam ca nu suntem singuri niciodta si daca Dumnezeu intarzie sa ne satisfaca dorintele inseamna ca asa este mai bine pentru noi.....
Voi reveni.....trebuie sa plec putin
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleopatra70 spune:

Buna,dragele mele!

Ce ma bucur ca ati scris asa de frumos,cuvintele voastre m-au uns pe suflet,mare credinta si lumina simt din partea voastra.
Cami_antonia,bine ai venit la noi in grupulet,ma bucur ca ni te-ai alaturat noua,te-am adaugat in listuta noastra cu mare drag!
Ce bine ca avem printre noi o tanara preoteasa,Dumnezeu ti-a calauzit pasii sa ne descoperi,nimic nu e intamplator,asteptam sfaturi din partea sotiorului tau iubit care o sa ne ajute mult.
Iti doresc ca Bunul Dumnezeu sa te ajute sa primesti darul vietii cat mai repede cu multa sanatate,bucurii si lumina!Dumnezeu sa aiba grija de tine!Doamne ajuta!
Aditi,draga mea imi pare foarte rau ca trebuie sa mergi la spital ,stiu cum este ca si eu am fost dar este spre binele tau si al bebelusului tau iubit.
Sa ai mare nadejde in Bunul Dumnezeu si Maicuta Domnului ca pe mine m-au ajutat foarte mult in aceste clipe prin care treci si tu.
Noi suntem alaturi de tine,ma voi ruga pentru voi neincetat la Dumnezeu,Maicuta Domnului si toate puterile ceresti si o sa fie bine, te vei intoarce peste cateva zile acasa sanatoasa si voioasa.
Iti doresc ca Dumnezeu si Maicuta Domnului sa va aiba in grija Lor si sa va duca pana la termen cu multa sanatate si bucurie!Doamne ajuta!Asteptam vesti bune de la tine cat mai repede.
Florelacri,ce harnicuta esti ne scri zilnic,ma bucur!
Iti multumim pentru cele doua rugaciuni o sa ne ajute foarte mult!
Ce ma bucur ca de cand esti cu noi impreuna te simti mai bine si esti linistita cu ajutorul rugaciunilor noastre ale tuturor fetelor.
Dumnezeu sa-ti trimita multa sanatate,lumina si bucurii!Pantecele tau sa devina roditor si binecuvantat cu un copilas sanatos si frumos!Dumnezeu sa fie cu tine!
Alinushca,ce ma bucur ca ne-ai scris ce mai faci!
Ce frumos ca o sa te rogi cu noi in aceasta seara,o sa vezi ca te vei simti foarte bine,te asteptam sa ne intalnim pe calea rugaciunii!
Dumnezeu sa-ti dea multa sanatate,bucurii,credinta si lumina!Sa faca o minune in 30 ian.de sarbatoarea Sf.Vasile,Grigore si Ioan sa-ti calauzeasca pasii spre reusita cu rodirea pantecelui si binecuvantarea lui cu un copilas sanatos si frumos!Dumnezeu sa te aiba in paza Lui neincetat!Doamne ajuta!
mmc_nd,ce ma bucur ca ne-ai scris si ne-ai dat vesti despre tine,m-am gandit la tine ce mai faci de nu ne-ai mai scris in ultima perioada.
Iti multumim pentru acatistul dat la o manastire din America,mare minune sa fim citite si acolo!
Deabia astept sa ne dai vestea cea mare ca esti graviduta sanatoasa si fericita!Dumnezeu sa-ti ajute sa rodeasca pentecele tau cu un copilas sanatos si binecuvantat!
Iti doresc multa sanatate,credinta,lumina si bucurii!Dumnezeu sa fie cu voi clipa de clipa!
criss_2081,ce ma bucur ca ne-ai scris si mie mi-a fost dor de tine.
Iti multumesc pentru cuvintele tale frumoase pe care mi le-ai adresat,pentru recomandarea cartii si pentru rugaciunea postata!
O sa ne ajute aceasta rugaciune foarte mult!Te astepatam sa ne mai scri,se simte iubirea ta fata de noi si Dumnezeu.
Iti doresc multa sanatate,bucurii,impliniri spirituale si rodirea pantecelui cu un copilas sanatos si binecuvantat!Dumnezeu sa faca o minune cu tine si sa ne dai vestea cea mare cat de curand si sa va aiba in grija Lui neincetat!Doamne ajuta!
Livsy,ce ma bucur ca ne-ai scris, mi-a fost dor de tine,la fel cum imi este si de celelalte fete de la care nu am mai primit nici o veste pana acum,poate o sa ne scrie de acum inainte, tare m-as bucura.
Iti multumesc pentru vorbele tale pline de iubire si credinta,ne scri asa de frumos ca acestea ne ajung la inima si ne bucura mult!
Dumnezeu sa-ti dea multa sanatate,fericire si sa ne dai vestea cea mare foarte curand,deabia astept, e pe aproape ziua aceea!
Iti doresc dezlegarea pantecelui si rodirea lui cu un copilas sanatos,frumos si binecuvantat!Sa-ti asculte Dumnezeu si Maicuta Domnului rugaciunile si sa primesti darul vietii,sa faca un miracol pentru tine in 30 ian.la acea sarbatoare Sf.Dumnezeu sa te ajute si sa te vegheze zi de zi!
Va iubesc din inima si va transmit multa lumina,bucurii si
impliniri spirituale!Sa aveti sanatate,credinta si multe gravidute sanatoase si bucuroase!Dumnezeu sa ne ajute si sa aiba grija de noi clipa de clipa!






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

buna dragele mele,
Mia fost foarte dor de voi, o zi nu am intrat sa va citesc si acum am citit tot tot ce ati scris cuvint cu cuvint, si mare fericire este ca avem fete noi din ce in ce mai multe, si nu oarecare.
Cami bine ai venit la noi in grupulet asa cum au spus toate fetele ca suntem fericite sa avem o preoteasa printre noi, o femeie care ne va indruma mai bine si ne vom ruga poate si mai mult. Sa te ajute Dumnezeu sa devii mamica in curind sa te bucuri de aceasta mare minune Dumnezeiasca.
Flore si tie iti urez bine ai venit in grupuletul nostru Dumnezeu sa te calauzeasca si te sa ajute cit mai curind sa iti indeplinesti marele vis. Doamne Ajuta.
Mmc ma bucura ca ne ai dat veste si ca esti bine, Dumnezeu sa fie cu tine mereu si te sa ajute sa iti vezi visul implinit cit mai curind. Doamne Ajuta.
crisis draga mea te inteleg perfect ca esti foarte obosita, ca si eu sunt fr obosita vin foarte tirziua acasa si nu mai vreau nimik decit sa ma relaxezi. Multumim pentru mika rugaciune mio scriu si eu neaparat ca mia placut enorm de mult si o pot spune oricind si oriunde. Astept cu nerebdare sa ne dai vestea cea mare Doamne Ajuta.
Livsy da sunt profesoara si mie tare dor de acea perioada....dar va veni una noua si mai buna. Ma bucur ca esti mereu optimista si cu mare credinta in Dumnezeu sunt sigura ca incurind ne vei bucura cu vestea minunata.
Aditi draga mea sunt alaturi de tine si ne rugam incontinuare ca Dumnezeu sa te ajute sa treci peste aceste zile cu bine si bebe sa fie bine. Ma rog la Dumenzeu ca sa iti dea putere si sanatate si sa te binecuvinteze cu o nastere usoara. Doamne Ajuta.
cleo mama nostra citesc mesajele cu multa dragoste si ma regasesc de multe ori....in ultimul timp nu am avut parte de lucruri bune ba din contra cu foarte multe probleme, si Slava lui Dumnezeu ca imi da intelepciune de fiecare data si pot trece peste toate cu bine, si chiar mesajul tau cind lam citit acum doua zile si rugaciunea postata mia dat acea liniste de inaintea acestor probleme.
Alinushca ma bucura faptul ca esti mai vesela si mai optimista ca niciodata acum sigur ca luna asta ne vei bucura cu ceva frumos! Sa iti dea Dumnezeu ca durerile de sini si ovare (sa nu intelegi gresit) sa fie cu norok pentru tine luna asta.
Ce mai fac restul fetelor care de mult nu mai scriu nimik, sanda, sufletel sper ca esti bine si tu si bebe, cum te mai simti?...magduta, georgia si restul fetelor va doresc ceea ce imi doresc si mie, un vis implinit, o raza de soare, un zimbet de copil care sa ne incalzeasca sufletele noastre in casa.
Spun la multe fete care le cunosc cu aceeasi problema ca daca se vor intoarce la Dumnezeu vor primi acest dar minunat si din pacate multe se rusineaza de credinta.
ma gindesc in fiecare secunda la voi si la fetele insarcintate ma stradui sa imi imginezei cum aratati la aceasta virsta a sarcinii si sunt mai mult ca sigura ca sunteti foarte foarte frumoase.
Dumnezeu sa fie cu noi in toate zilele!

Maria

'Love is an act of endless forgiveness, a tender look which becomes a habit!

nu a mai ramas mult pina voi afla ca s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainigriv spune:

TextFetele mele dragi,azi a fost prezenta mare aici la noi,simt mare bucurie,parca se apropie o veste mare,de aproape toata lumea prezenta???!!!Oricum e minunat,ne simtim excelent cu rugaciuni si caldura sufleteasca,parca Dumnezeu ne simte iubirea!!!

TextBun venit,Camelia,sa dea Dumnezeu sa indeplineasca dorinta cea mare alaturi de toate fetele care asteapta minunea,nimic nu este cu neputinta atunci cand este credinta si rabdare.

TextAditi,nu ai nici o teama,ca Maicuta Domnului este langa voi,va acopera cu aripile bunatatii sale si toate vor trece,bebe va sta cumintel pana la sfarsit,iar noi ne vom ruga special pentru tine!!!

TextCleo,multumim pentru acatiste,ne-ai adus aminte de marea sarbatoare care se apropie,sa dea Dumnezeu ca cei 3 Sfinti sa mijloceasca pentru toate fetele,sa le dezlege pantecele si sa vina minunatii de bebelusi,sa fim toate sanatoase si cu lumina multa in suflete.

TextLivsy,ne era dor de tine,la fel ca si de fetele care ne-au dat azi un semn de viata.Ai remarcat bine,ca la un moment dat,in cei 2 ani de la extrauterina cat asteptam un bebe si mai mergeam la cate un medic,am ajuns la concluzia ca trebuie sa ma las cu totul in mainile bunului Dumnezeu!!!Si chiar daca a trebuit sa infrunt neincrederea celor din jur,uneori indoiala mea,asa am simtit pur si simplu,ca numai Dumnezeu ma poate ajuta.Asa ca am refuzat sa fac HSG pe singura trompa existenta,am zis ce o vrea Dumnezeu...iar acum tot in mainile bunului Dumnezeu suntem.Ma rog si pentru voi,ca tot Dumnezeu sa lucreze,chiar daca uneori si prin medici.

TextCriss,sufletel scump,si noi te pupam,sper ca esti bine.Si noi am fost in agitatie cu scoala,dar nu-i nimic,ne gandim unele la altele si cand ne e mai greu sa stim ca suntem aici pentru a ne sprijini.

TextMii de pupici,tuturor,ca nu m-as mai opri din scris si sigur uit pe cineva.Noi suntem bine acum,am trecut, sper, de viroza cu durere in gat,multumim Maicutei Domnului ca ne-a pazit de febra si am dus-o pe picioare.Acum ne pregatim de vacanta,de intalnirea de la ecograf,peste 2 saptamani,sa va spunem si noi cu ce culoare ne imbracam,nu ca ar avea mare importanta...La sfarsitul lunii februarie se pleaca in pelerinaj in Tara Sfanta si cu ajutorul lui Dumnezeu sper sa fim pomenite si noi.Eu am renuntat sa plec,pentru ca nu vreau sa plec cu indoiala,poate Dumnezeu va randui sa ajungem si acolo vreodata.Oricum o sa trimit acatiste cu noi toate si speram ca rugaciunile sa fie auzite si bunul Dumnezeu sa trimita minunea tuturor fetelor,nu trebuie sa vada decat un bob de credinta.Inca o data pupici si lumina multa!!!

Camelia,poti face rugaciunea la ora 21,cand toate fetele sunt cu gandul la Dumnezeu sau la orice alta ora daca nu se poate atunci,important este ca ne rugam unele pentru altele.Uneori cred ca este suficient sa zicem:"pentru toate fetele doritoare de prunci",ca ne stie Dumenezeu pe fiecare.Cand se roaga si preotii ,atunci suntem pomenite toate dupa numele de botez.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adela achim spune:

Buna fetele mele dragi...

Marryan multumesc pentru gindurile tale frumoase,la fel ma gindesc si eu la tine si la fete,trebuie sa mergi inainte cu incredere si vei vedea ca minunea va veni,Doar ca Dumnezeu ne pune uneori mai mult timp la incercare....

[redAditi] draguta mea,bunul Dumnezeu si Maicuta Lui sa va ocroteasca pe tine si pe bebele tau,sigur va fi bine...Vei fi in rugaciunile si in gindurile noastre...Doamne ajuta!Ai mare grija,stai la pat si vei vedea va fi bine...Vaccinul Antitetanos se face la 34 sapt si e obligatoriu,eu asa stiu.

Cleoun special ptr tine,mama noastra,care are grija mereu de noi...

Si eu cred ca capitolul cu numarul sapte va fi unul special,pentru mine e special,bebele nostru a venit la implinirea a 7 ani de la casatorie,asa ca asteptam cat mai multe gravidute...iar acum ca ni s-a alaturat si o preoteasa va fi si mai bine,nu degeaba a rinduit Dunezeu sa ne intalnim aici...

Virginia[/red] ma bucur mult ca ai scapat de raceala,ai grija ca se anunta un virus agresiv.Asteptam si no vestile de la eco,sigur va fi bine.Ma bucur ca Dumnezeu ti-a luminat mintea si ai descis sa rami acasa,sigur vor mai fi ocazii...

Va pe toate

ADELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ainigriv spune:

Hehehe,mi-a jucat feste redactarea mesajului,sper sa nu ma injurati,dar nu mi-a iesit bolduit,poate imi vindeti si mie pontul,ca nu reusesc deloc,asa cum nici poze nu ma lasa sa pun in album,de fapt nu stiu eu cum!!!Am ramas datoare cu cele din Grecia,dar daca nu ne pricepem...

Multumim,Adela ,ca te gandesti si la noi si iti dorim nastere usoara,de fapt Maicuta Domnului va fi langa voi.Parca nu mai este mult,cred ca de-abia astepti!!!Sa va ajute Dumnezeu sa veniti sanatosi acasa si sa ne dati de veste.Este si primul bebe nascut aici la noi,dupa care cred ca vin gemanutii lui Cleo.Doamne ajuta sa fie sanatosi cu totii si sa mai vina si altii!!!

Mergi la inceput