A treia nastere

A treia nastere | Autor: mamacapra

Link direct la acest mesaj

Bine v-am gasit! Eu sunt Emi si am doua fetite: Teodora are 10 ani, iar Filothea are 2 ani si 7 luni. Asteptam pe bebe 3 (dpn 29 ianuarie).

As vrea sa intreb mamicile care au 3 sau mai multi copii:
- cum a fost a treia nastere fata de primele doua?
- cum au fost contractiile de dupa nastere si recuperarea?

Va multumesc si astept sa imi impartasiti din experienta voastra!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Buna!
In primul rand vreau sa te felicit pantru sarcina, pentru curajul de a fii din nou mamica!
Si eu sunt mama de trei copii, baietei si iti pot spune ca a trei-a nastere a fost mai usoara decat prima, mai grea decat a doua. Poate si ca mi-a fost nasterea provocata, poate pt. ca a doua oara am facut anestezie epidurala, iar a treia data nu am mai facut. Nu stiu exact, dar de revenit mi-am revenit cam intr-o luna, de slabit mai greu, de-abea dupa ce nu am mai alaptat am facut exercitii pt. a slabii si ceva regim.
Daca vrei este un subiect la "Prieteni dintotdeauna..." se numeste "Mamici fericite cu mai multi copilasi", acolo sunt mai multe mame cu doi, trei, patru si chiar cu cinci si sase copilasi. Poti gasi si cere mai multe sfaturi.
Multa sanatate si nastere usoara!

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

La mine a fost muuult mai usoara ca primele 2. De unde la primele am avut un travaliu de cate 12 ore, la ultima in 2 ore am nascut. Mi s-a rupt apa, au inceput contractiile si dupa 2 ore am nascut.. Durerile ca la o nastere normala.. de -mi venea sa ma dau cu capul de pereti...
Dar e dupa organismul fiecareia.. nu poate nimeni sa-ti garanteze o nastere fulger..
Hai la subiectul cu multi copilasi


Ajutati-o pe Sabina- un suflet curat!



Mami de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacapra spune:

, va multumesc pt raspunsuri. Sa va traiasca minunile!
Eu am nascut destul de usor fetitele. La prima a durat cam 5 ore si jumatate - dar greu a fost doar vreo doua ore, la a doua doar doua ore si jumatate, iar dureri, asa cum descri tu, Adriana, doar 40 de minute. Mi s-a rupt apa acasa, am ajuns la spital cu dureri usoare pe la 18.30, iar la 19,20 aparuse Filo.

Am intrat in saptamana 40, vad ca nu da semne ca ar vrea la aer si ma cam ingrijorez sa nu creasca prea mare - fetele au avut cate 4 kg, iar baietelul avea deja conform unei ecografii de pe 8 ian, 3500gr. TEama imi e putin sa nu imi provoace nasterea. Desi pana la urma, cat de greu poate fi?

Merci de invitatie!

- 39+ cu Mateias (DPN 29.01.2008), Teodora(28.10.1997) si Filothea (02.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrmiki spune:

Sa nu iti fie teama de provocarea nasterii si mie mi-a provocat nasterea a treia oara, iti da perfuzii, este ca si un travalui normal, asa ca ... nastere usoara si sa ne auzim cu bine.

Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga
http://community.webshots.com/user/mcrmiki
Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eftimie C. spune:

Buna seara!
Nu am nici o legatura cu subiectul (eu avand doar un copil si poate-poate ma decid pentru al doilea, dar sigur nu-l fac si pe al treilea), dar vroiam sa-ti urez mult succes si nastere usoara.Esti o mama eroina, pentru ca putine mame mai au curaj sa faca 3 copii in ziua de azi.Nu te mai ingrijora, au mai ramas doar cateva zile.Va fi totul ok si apoi vei veni sa ne impartasesti experienta ta.Va

Carmen E. si Eduard-Costin (28.02.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacapra spune:

Multumesc pentru felicitari si incurajari!

Sa stiti ca nu sunt curajoasa, ma las in voia lui Dumnezeu. Nu as putea sa imi ucid copilul pt ca mi-e mie frica sau sa imi fie mai usor. Ba chiar ma bucur ca mai vine un bebe. am constatat ca mai usor se cresc 2-3 copii decat unul singur. Prezenta fratilor insasi este un factor educational. Plus ca multe se pregatesc pt toti in acelasi timp (ex. masa, spalatul hainelor, culcarea)

- 39+ cu Mateias (DPN 29.01.2008), Teodora(28.10.1997) si Filothea (02.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:

A treia nastere a fost mai usoara,ce sa zic in trei ore a fost gata ,eu ajunsesem la spital pt un consult si dr mi-a comunicat ca nu ma mai lasa sa plec ca am deja dilatatia 5 asa ca am ramas,in trei ore il strangeam la piept pe Edy.
Recuprerarea a fost super rapida,la cateva ore dupa nastere am coborat si urcat 2 etaje,simteam nevoia sa iau aer ca in spital era o caldura sufocanta.Mi s-a parut mult mai usor din toate puncete de vedere.
Nastere usoara !


Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacapra spune:

Multumesc Raluca! Chiar imi dau curaj mesajele voastre. Nu sunt topita de frica, dar stau asa in tensiune. Vine, nu vine?


- 39+ cu Mateias (DPN 29.01.2008), Teodora(28.10.1997) si Filothea (02.06.2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Si la mine a venit baietelul dupa 2 fetite, dar am nascut prin cezariana . Am intrat sa-ti spun nastere usoara si un bb sanatos tun!

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamacapra spune:

Multumesc mult, Roxana! Multe mamici foarte sufletiste pe acest forum! Te sarut!

- 39+ cu Mateias (DPN 29.01.2008), Teodora(28.10.1997) si Filothea (02.06.2005)

Mergi la inceput