Iritatie de la leucoplast

Iritatie de la leucoplast | Autor: ianuta

Link direct la acest mesaj

Buna,

Bebele meu a luat ieri doza de vaccin de la 6 luni si s-a iritat rau de tot in jurul intepaturii. Au aparut niste puncte mici si rosii pe o zona destul de mare. A patit chestia asta si la 4 luni si i-a trecut greu de tot( intr-o luna). I-am dat cu bephanten atunci. A mai patit cineva asa ceva? Cu ce sa-i mai dau?

merci,
iulia

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Iulia: sa inteleg ca dupa ce a fost vaccinat i s-a pus leucoplast si a facut alergie la el?
Pe viitor: nu este necesar. Este suficient sa tii un tamponel de vata su alcool sanitar: 1, maxim 2 minute dupa ce este vaccinat.

Eu sunt alergica, pot folosi doar lavabil(urgo, de obicei) sau antialergic. Foloseam oximed dar nu mai retin daca se poate folosi si la copilasi mici. Mai bine intreaba tot medicul care l-a vaccinat.
Poti incerca cu o crema pe baza de oxid de zinc, ar trebui sa fie eficienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamatei spune:

Apropo de leucoplast, exista acum pe piata unul antialergic.E mai scump decat cel obisnuit dar isi merita banii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ianuta spune:

Am banuit eu ca e de la leucoplast.. Am fost sambata la doctor ca avea ambele picioare de la genunchi in sus tot o bubita. Ne-a zis ca pare sa fie alergie de la vaccin. II facusem Pentaxim si Engerix si amandoua sunt create pe mediu de ou. E posibil sa fie si de la ele, si am facut si proba cu dezinfectantul ala cu care i-a dat pe picioruse si face ceva bubite si de la ala. In combinatie cu ceva de la vaccin a iesit ceva urat de tot. Trebuie sa cautam un loc unde sa-i facem teste de alergii ca sa nu se mai intample pe viitor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aurasa spune:

Eu fac asa ceva de la leucoplast. Chiar daca il tin foarte putin. Folosesc leucoplast hipoalergenic. Eu am patit urat de tot cu bubite si mancarime pe tot locul pe care a fost leucoplastul obisnuit, a trecut intr-o luna, cu toate cremele cu care am dat.


Mergi la inceput