Torturi si prajituri (4)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lyly, e culmea ca ti-au cerut bani. Eu de pe yahoo am trecut pe photobucket si e ok. Fa-ti cont pe photobucket.com.
De ce sa nu-ti iasa draga torturile, amandoua, na!
Mie imi vine sa rad cum am prins fructele alea in gelatina, ca e prima dat si n-am avut in casa decat fructele alea(kiwi, mar,lamaie), ca mi-a fost lene sa mai cobor jos in piata sa cumpar ananas si mandarina, ca alea era bine daca le aveam...Cele doua conserve le-am bagat in crema, si n-am opriti nimic din ele si bine am facut ca a fost deajuns. Daca opream fructe pentru decor nu nu era suficiente fructe in crema. Tu sa-ti cumperi fructele pentru decor.
Te-am ametit de cap!

Deci, fructele se prind separat...si folosesti intotdeauna tort gelee transparent nu rosu cum am facut eu!
Asezi fructele cum vrea muschiul tau si pui cu lingurita tort gelel-ul ala pe care il faci asa cum scrie pe plic.....dar in loc de 250 ml apa pui 150ml sa fie mai concentrat. Asezi fructele pe folie transaprenta(Asta ca sa le poti lua apoi usor de acolo lipite impreuna), pe o farfurie si pui cu lingurita jeleul transparent dupa care dai repede la frigider 1 ora.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

PAPANASI CU MAC

-250 g cartofi
-250 g branza vaci
-100 g faina
-1 ou
-25 g gris
-1 lingura zahar
-1 praf sare
-ulei pentru prajit
-6 linguri mac macinat
- 2 linguri zahar pudra
Se curata cartofii si se pun la fiert in apa cu sare 25 minute. Se paseaza si se amesteca cu branza de vaci,ou,2 linguri faina,gris,zahar si sare. Se obine un aluat omogen. Se scoate am cat o bila din aluat si se tavaleste prin faina apoi se freaca intre palme ca sa se alungeasca. Se incinge uleiul in tigaie si se rumenesc papanasii. Se scot pe servetel. Se presara mac si zahar pudra. Noi am servit asa simpli. Se pot servi cu ce doriti voi!

POZE:
http://veronicascakes.blogspot.com/search/label/Dulciuri

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYLY809 spune:

Hildegard, asa o sa procedez cu fructele. O sa iau un ananas mic(la Metro am vazut) si mandarine. Tort gelee am mai mult transparent in "stoc" Iti multumesc pentru detalii.

Referitor la coloranti, eu am verificat toate produsele pe care le am in casa si numai colorantul lichid are E 211 care este cancerigen si pe care am decis sa-l folosesc foarte rar, in cantitati infime, si, in orice caz, nu in produsele pentru fimiu sau alti copii. Colorantii rosii, marea majoritate, contin e-uri cancerigene cu vreo 2 exceptii. Tort gelee-ul rosu nu este periculos. Caragenan-ul, E407, are ca efect modificari gastrice. Nu stiu daca sursele de informatie de pe net sunt de incredere...insa daca mai multe surse spun acelasi lucru, asa o fi.
O sa-mi fac si eu cont pe photobuchet, thanks


Lacri si Alec 30 mai 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Lyly,spor la treaba

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Lyly, multumesc de info ref coloranti
veronica ce mai cosntruiesti bun ?


monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Aseara am copt blaturi de cacao si am facut crema de ciocolata.
Azi montez tortul. Pana al ora 17 trebuie sa fie gata.

BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

abia astept poza

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hildegard spune:

Acuma ma chinui cu glazura.Am topit 5 cioco primola cu 50 % cacao la microunde, am adaugat putin lapte, 150 ml votca. Tortul il fac pentru un barbat asa ca merge cu tarie!.



BLOGUL MEU

Veronica si
Stefan Peter- 07.11.2005(2 ani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

eu azi m-am hotarat ca unul dintre tortulete(adica cel pentru maine) sa fie un tort diplomat(prima reteta tort diplomat I) parca de pe culinar din retetele tale...sper sa-mi iasa, cand ma apuc de ea parca vad ca am intrebari

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

veronica gelatina trebuie sa fie gelatina transparenta la pliculet sau foite?

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput