N-AM CURAJ SA CONDUC (10)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Vaz ca nu mai scrie nimeni pe la subiectul asta!
Eu am schimbat masina,am trecut de la MPV la SUV,mai lata cu 10 cm fata de fosta.Mi se pare putin mai greu,ma enerveaza tare cei care incalca linia despartitoare dintre benzi,ca la 50 km/ora am impresia ca nu incap.De multe ori asa si e,dar probabil cateodata nu e asa.Noua masinuta e mult mai usor de condus din alte puncte de vedere,are camera pentru mers inapoi,senzori de parcare ,un schimbator de viteze sportiv si f. precis ,o vizibilitate f. buna,din toate unghiurile(si cealalta avea dar nu-i vedeam botul ceea ce pentru mine a fost un handicap) si un alt fel de ambreiaj,mai bun,nu stiu sa explic,dar nu mi se mai opreste motorul ca la cealalta(se intampla totusi rareori,dar ma deranja atunci).
Oricum,tot mi-e frica cand ma urc la volan,frica de care totusi nu vreau sa scap,pentru ca se stie frica pazeste bostanaria.Mi se pare inconstienta sa nu-ti fie frica deloc la volan!Parerea mea,nu trebuie sa mi-o impartaseasca toata lumea.Personal cred ca daca ti-e frica cat de putin ,conduci preventiv.
Spor la condus,si fara evenimente nedorite!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

lorenza, ai dreptate cu frica, din pctul meu de ved. - Sa ai noroc de noua masinuta, la cati mai multi km si cat mai putine neplaceri in trafic!
Adica nu frica de aia care te intuneca cu totul de nu poti tine nici schimbatorul, vorbesc de cea....creativa, sa lasi loc si placerii de a conduce. Mi-am dat seama de asta intr-o zi, cand prinsa de rutina, zilnic pe aceeasi ruta de naveta, aveam impresia pe moment c-as putea merge cu ochii inchisi. Pana cand un Idiot, a semnalizat in ultima clipa dreapta, a tras pe dreapta, insa asa parcare nemaipomenita a facut de-a scos botul masinii tot in drum. Noroc ca pe moment am rectionat rapid, am apucat (nu stiu cand) sa semnalizez depasire, sa vada ditamai autobuzul care venea din fata ca intru pe sensul lui, si a tras si el cat a putut, sa nu ne pupam 3 in lant. Ei, dar de astea sunt zilnice, te feresti cat te feresti, da mai tre sa-i feresti si pe ceilalti, deci avem nevoie unii de altii in trafic. Mersi celor care-mi dau prioritate cand am stop si la fel incerc si eu, cand pot, sa las lumea sa treaca.
Alte noutati: , m-am invatat cu toace la volan (da, stiu, corect e tocuri). Ce rau imi pare ca pana acu nu le-am luat, mi se pare mult mai usor sa conduci asa, e mai relaxant pt picior.

Pupici si spor!

_

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in. (L. Cohen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Anca,mersi de urari!
Normal ca nu la o frica viscerala ma refeream,ci doar un strop,atat cat sa te tinea in garda.Bineinteles,ca cu toate astea tot nu poti sa le previi pe toate,dar pe cat posibil!Cu Dumnezeu inainte!

Edit:Vreau si eu cu toace,dar inca mi-e teama!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraduska spune:

Azi am ridicat carnetul! Am facut scoala, am dat examen luni si azi am carnet. Sunt super incantata si mi-am dorit dintotdeauna sa conduc, imi place la nebunie. Avem si masina. Probabil o sa ziceti:"Asa, si???CAre-i problema ta?"
Pai problema mea e sotul! Masina e a lui, bine a noastra, dar face niste faze.... Aseara masina noastra bloca o alta si colegii lui mi-au zis ca trebuie mutata(el nu era acolo in mom ala), asa ca am mutat-o. Nu am mers decat 3m! Ok, recunosc nu aveam carnetul in portofel, ca abia azi dim l-am ridicat, dar s-a suparat in asa hal pe mine...Ca de ce am mutat masina? Ce, nu puteam sa-l astept? El tot ii da inainte ca nu aveam carnetul in mana. Ok, am gresit, dar cred ca problema lui e de fapt ca nu vrea sa conduc eu. Nu vreau sa ma laud, dar conduc bine. A zis-o chiar el. Adica nu sunt incepatoare careia ii moare motorul imediat sau mai stiu eu ce. Pur si simplu imi place sa conduc si poate d-asta am invatat foarte repede.
Ideea e ca prin atitudinea lui m-a facut sa imi fie lehamite, adica eu chiar nu mai vreau sa conduc masina lui (a noastra).Si acum chiar ma dau de ceasul mortii sa vad cum fac sa-mi cumpar masina mea, fara sa sara el in sus ca de ce pun mana pe volan. Chiar nu vreau sa-l mai ating(volanul!).
Acuma chiar sunt suparata pe fazele astea si mi s-a dus tot cheful!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

andraduska , mie mi-a venit de cel putin 100 de ori sa ma cobor din masina si sa-l las in mijlocul intersectiei, insa am stat pe fundul meu si i-am demonstrat ca pot. La fel si noi, avem doar o masina, care era doar `a lui` pana am luat si eu permisul. Stii cum se spune, ca femeile privesc masina ca pe o alta entitate/prietena/persoana in timp ce pt barbati ea e o prelungire a ... organului genital masculin nu eu am zis-o, tot niste tipi scientisti de la Oxford. Eu zic, tocmai, sa iei masina, si s-o conduci, lasa-l in pace, abtine-te sa va certati de la asta, chiar nu merita, oricum nu-l schimbi pana nu vede ca esti ok in trafic...
Eu am simtit frica cu un incepator in masina pe pielea mea. Vezi Doamne, eu sunt profi cu 9 luni de condus . Sora mea are permis proaspat luat in Cluj si-a venit la mine. Hai sa mergem la condus. Au tremurat chilotii pe mine in dreapta, stateam cu mana pe frana de mana, si strigam intruna la ea sa mearga mai pe mijloc ca aveam impresia ca ma baga in sant. Nu m-am crezut in stare de asa ceva . I-a murit de cateva ori motorul, cred c-am stresat-o saraca ca nu mai conduce cu mine in masina. Stiu, sa-mi fie rusine .
Apoi, sotul meu iubit a trecut pe rosu, nenea politistu l-a vazut, suspendat permis pe o luna. Asa ca, da-te Anca rotunda. N-a mai zis saracu nici pas in dreapta, numa` punea capu pe spate si-nchidea ochii cand nu mai putea ca ala din stanga mea la semafor demara mai repede ca mine.....Orgoliul asta masculin....

_

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in. (L. Cohen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andraduska spune:

Pai nici eu nu vreau sa ne certam pe tema asta , dar ma enerveaza si chiar sunt in stare sa-l las in mijlocul intersectiei.O sa mai vad ce mai zice, ca m-a umplut de draci pe ziua de azi.
Problema lui e ca s-a obisnuit cu masina (nu face un pas fara ea) si probabil vazand ca sunt tare entuziasmata, ii e frica sa nu iau eu masina acum si sa-l las cu autobuzul. Eu n-am nici o problema, ca pot sa merg si cu autobuzul, pe jos, chiar n-am treaba. Dar mi-am dorit atat de mult sa conduc si el imi tranteste cate una d-asta de ma coboara instant din norisor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Anca_27, da deja esti experimentata, deja de 9 luni conduci. Zici ca iti "transporti" si sotul. Mishto....:)
Eu nu am ce cauta pe aici dar nu m-am putut abtine.

mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

O tyaam mersi, chiar de-s 9 luni, tot nu ma simt profi, inca mai am de-nvatat. De ce zici ca n-ai ce cauta pe-aici, speram sa te vedem in curand si pe tine .
A propos de profi. M-a sunat intr-o zi o prietena s-o iau din capatul celalalt al orasului. Afara urat, ploua, trafic nebunesc, ajung cumva la ea, se urca-n masina si dupa 1 minut zice `Nici n-ai vazut ca am geanta noua!` Io saraca de mine eram cu ochii in 15 parti, numa de geanta ei nu mai puteam..... Ii spun ca nu ma pot concentra momentan decat la trafic, si ea-mi spune `Aha, deci inca nu esti profesionista!`. Sa-mi dau palme...`Pai inca nu draga, nu vezi ca am bulina?`

_

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in. (L. Cohen)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tyaa spune:

Anca, frumos:)

mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004)

http://community.webshots.com/user/2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorenza spune:

Apropos de lasat una bucata sot in mijlocul intersectiei,eu pot sa bifez la sectiunea asta.Eram pe la inceput,inca nu ma apucasem efectiv de condus,simteam nevoia sa am pe cineva in dreapta mea si pe cine chinuiam?pe sooot!Bine,ca si el pe mine.Era cu totul alta persoana decat cea pe care o stiam eu in rest.Dupa un anumit numar de zbierete din partea lui,i-am strigat si eu:...esti infernaaaaaal!S-a dat jos imediat din masina,eram pe un scuar de pe un bulevard,urmand sa intorc masina pe acolo.Cand m-am vazut singura,am facut pe mine ,nu altceva.Ma rog,intr-un fel am ajuns acasa,ca oricum nu mai era mult,dar trebuia sa trec printr-o strada ingusta,unde din cauza masinilor parcate si pe o parte si pe alta,nu e loc decat de o masina.Nu asta era problema ,ci ca este trafic intens pe acolo,trecea cine putea.Ce mai,si acum evit strada respectiva.
Asta e,toate trec,trebuie doar sa-ti iei inima in dinti si sa treci peste.Dupa un anumit numar de treceri peste,mai vii pe urma de acasa!
Succes la!
PS:sunt mandra ca merg cu masina cu schimbator de viteza,asta mi se pare condus de-adevaratelea.Dupa niste ani,o sa-mi iau si automata ,pentru ca traficul o sa fie din ce in ce mai greoi si e buna automata ,atunci.Si acum e greoi,ca locuiesc in Constanta si ma apuca deja groaza ca vine sezonul,dar astea sunt vremurile!



>>>Continuare

Mergi la inceput