Regulament! | Concursuri active | Intrebari frecvente | Ajutor    

Album concurs!

Clasament final

Toate forumurile Desprecopii.com: liste de discutii  Parintii intreaba, parintii raspund!

Voma la bebelusi

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou  Subiect inchis  Versiune imprimanta
Pagina urmatoare

Autor Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator Pagina: din 2

ioana3012
ioana3012
nou venit

Romania
Bucuresti

5 Mesaje
0 Prieten(i)

Trimis la - 12/01/2008 :  09:32:22 Link direct la acest mesaj  Arata profilul Adauga semn de carte la mesaj

Voma la bebelusi

Sunt membru nou si mamica de aproape o luna. Fetifa me este o mare mancacioasa, cand am venit acsasa i-am dat Sab Simples si manca de cate ori cerea, de o saptamana nu i-am mai dat si a vomat 2 zile la rand, apoi iarasi la o diferenta de o zi (specific a vomat ca un om mare si doar odata pe zi). Dr. a zis ca nu are nimic, a luat in greutate, m-a sfatuit sa iau si Bonisan, si la o masa sa-i dau Bonisan si la urmatoare Sab Simplex. Ce ma sfatuiti. Multumesc.
      (0 aproba) (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator

Editat de - Oana_B on 12/01/2008 17:25:23
cana
cana
membru incepator

Romania, sf gheorghe
130 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/01/2008 :  20:29:13 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Bunn venit ioana si eu am o fetita de 1 an imediat si in primele 3 saptamani vama una dintre mese si ea este o mancacioasa manca cu pofta Si totusi am fost cu ea la medic si nu are absolut nimic Daca ia in greutate si are stare generala buna fara febra atunci sa nu te speriiEu am trait intr-un stres groaznic in acea perioada dar a trecut si sa nu te sperii SA CRESTETI MARI SI SA FITI SANATOSI

ANCA
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
rebyi
rebyi
nou venit

Romania, oradea
3 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 12/01/2008 :  20:57:35 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
buna.am 23 de ani si am si eu o fetita de apoape 3 luni, tot asa mi se intampla si mie,vomita foarte mult si nu pot sa imi dau seama de ce?poate isi face greata?ca am observat ca isi face si greata.dar nu intotdeauna vomita dupa ce isi face greata
de la ce ar putea fi?stie careva dintre voi fetelor?

rebyi
      De acord (0 aproba) Dezaprob (0 dezaproba) | Raspunde la subiect | Raporteaza la Moderator Mergi la inceput
ioana3012
ioana3012
nou venit

Romania, Bucuresti
5 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/01/2008 :  09:22:54 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Anca multumesc pentru incurajare, de 2 zile este bine nu a mai vomat, ii dau de 3 ori pe zi sab Simplex.Tot mancacioasa a ramas si sper sa fim bine in continuare. sanatate fetitei tale si sa creasca mare si frumoasa.
Ioana
diana69
diana69
membru incepator

Romania, suceavaSUCEAVA
305 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 13/01/2008 :  11:08:26 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite diana69 un Mesaj Privat
Rebyfetita mea a avut si mai are reflux gastro-esofagian si intoleranta la proteinele laptelui de vaca si din cauza asta vomita. Cat i-am dat sa suga pana la 2 luni nu a vomitat deloc dar dupa ce am inceput sa-i dau numai lapte praf a inceput sa vomite dupa fiecare masa. Vomita chiar si la 1 ora sau 2 dupa masa si chair se trezea din somn si vomita. Ei ii ieseau si niste bubite pe toata fata de la lapte de vaca si pe urma cand am inceput sa-i dau branza calcica ii ieseau bubite si dupa ce manca branza si pe care o vomita de fiecare data.Eu de la 7 luni am trecut-o pe lapet de soia si a fost totul in regula pe urma.
Trebuie sa mergi la un pediatru sa vezi ce iti spune.
rebyi
rebyi
nou venit

Romania, oradea
3 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 15/01/2008 :  17:21:55 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns
Diana, si mie mi se trezeste din somn si vomita si exact cum spuneai tu ,si chiar la 1 ora 2 dupa ce a mancat,dar eu nu ii dau deloc lapte de vaca, ii dau piept, si o masa de ceai pe zi, iar cand sunt plecata la facultate ii da sotul lapte praf, milumil1 de la milupa.deci chiar nu inteleg de ce vomita.
multumesc pt sfat.

rebyi
bobe
bobe
nou venit

Romania, ploiesti
20 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/01/2008 :  17:22:29 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul  Trimite mesaj yahoo luibobe Adauga semn de carte la raspuns
buna! am citit ceea ce ai scris tu si pot sa iti spun ca si eu am trecut prin aceeasi situatie. Daca nu se intampla la fiecare masa nu cred ca trebuie sa te alarmezi, dar daca se intampla mereu trebuie sa mergi la pediatru pentru ca exista tratament.Nu te sfatuiesc sa schimbi laptele, eu am facut acest lucru si nu a fost ok. Un doctor mi-a spus sa Ii dau metroclopramid picaturi, altul sa nu Ii dau. Pana la urma am urmat sfatul unei prietene si am intrerupt masa Rebeccai din 30 in 30 ml pentru a regurgita dupa care am tinut-o in brate cam 20 de minute. A dat roade. Poti sa faci o incercare.

ana
ille
ille
membru incepator

Romania, bucuresti
109 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/11/2008 :  20:05:52 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ille un Mesaj Privat
salut fetele,
micutul meu nu vomita, ci doar icneste si cateodata da afara dar catitate mica. Dar burtica il chinuie in permanenta, doarme ff agitat, adoarme doar in brate si il punem in patut abia dupa o ora, adica dupa ce adoarme profund.
Are o luna jumate si asa o tinem de pe la 3 saptamani, de cand cu colicii.
Ne gandeam daca nu cumva s-a obisnuit in brate dar dupa cum reactioneaza, vad asta deja ca pe o necesitate: sa nu vomite si sa doarma. Da afara daca se agita si la o ora sau doua dupa masa. Se agita cumplit si in somn, da din manute si din picioruse si ofetaza si icneste. Ii dau lapte praf si ff putin san, m-am stresat enorm cu micul, cam inutil spune lumea dar asta este, copilul e ok, dar asa sunt eu!

stiti cumva daca faza asta cu senzatii de voma, icnete si mici varsaturi e tot gastro reflux? vom ajunge la acele vome jeturi ca la adevartul gastro refulx? aveti vreo alta idee?
pe de alta parte nu mai vreau sa il tinem numai in brate, dar altfel plange, ze zbate, se agita...eu sunt deja epuizata fizic si psihic, am zile cand nu apuc nici sa mananc pana vine sotul de la serviciu.

membru veteran luny
Naughty!:)

Romania, Bucuresti
11823 Mesaje
43 Prieten(i)
Trimis la: - 19/11/2008 :  21:50:59 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite luny un Mesaj Privat
fetelor, si eu am trecut prin varsaturi d-astea dese si abundente, bebele meu inca este alaptat...am fost la mai multi medici, nu era vorba de reflux, ci pur si simplu regurgita..trebuie sa tinetii copii in pozitie verticala cat mai mult sa scoata aerul afara, si 30 min daca e nevoie, pana ragaie, dupa fiecare masa..eu am tinut-o intr-un regurgitat pana pe la 6 luni..apoi s-a rarit, iar acm mai scoate putin,dar rar...inca ceva, daca se agita mult, plang, dau din maini si din picioare, si asta poate fi o cauza..
cand veti incepe diversificarea, se va ameliora, va fi mai bine, deocamdata sunt micuti..dar ar trebui investigat mai serios sa aliminatio posibilitatea refluxului..
atata timp cat ia in greutate normal, nu e nicio problema..

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)

Life is to precious to worry about stupid Shit!

Editat de - luny on 19/11/2008 21:52:20
ille
ille
membru incepator

Romania, bucuresti
109 Mesaje
0 Prieten(i)
Trimis la: - 19/11/2008 :  22:58:28 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite ille un Mesaj Privat
micutul meu ia in greutate, inca; eu ma intreb si va intreb daca aceste simptome de senzatie de voma, cu icnete, scoate limba, casca gurita, parca ceva il chinuie, sunt cumva inceputul problemei mai mari cu gastro refluxul.
adica jeturile astea de voma de care tot aud, incep cu senzatiile pe care le are micutul meu? stie cineva? la voi a vomitat asa dintr-o data? la micutul meu de 2- saptamani o tinem asa cu senzatii de voma, ca la un om mare si apoi cu mici regurgitari.
il tinem pe umar si o ora dupa masa si in brate, vertical, dar tot degeaba, ori adoarme 20 min tun, apoi se trezeste si se zbate, ori se agita de la inceput si ragaiala ioc, sau f putin!

membru veteran luny
Naughty!:)

Romania, Bucuresti
11823 Mesaje
43 Prieten(i)
Trimis la: - 20/11/2008 :  11:26:15 Link direct catre acest raspuns  Arata profilul Adauga semn de carte la raspuns Trimite luny un Mesaj Privat
ille, nu e musai sa aiba simptomele astea la reflux, dar ar trebui investigat, mai ales ptr linistea ta!..nimeni aici nu-ti poate da un raspuns sigur, doar medicul..Muafarinul meu nu facea cum descrii tu, ii iesea dintr-o data afara lapticul, mai mult sau mai putin..eu i-am dat Debridat, fara prea mult efect, apoi Gaviscon, care clar a imbunatatit situatia..insa la recomandarea medicului!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)

Life is to precious to worry about stupid Shit!
Pagina: din 2 Subiectul precedent Subiect Subiectul urmator  
Pagina urmatoare

Subiect nou  Sondaj nou Sondaj nou
 Subiect inchis
 Versiune pentru imprimanta
Mergi la:
Forumul desprecopii.com © desprecopii.com - marca inregistrata La inceputul paginii
(c)

Da un Like!

horoscopcopii
Horoscopul copiilor

... Alte horoscoape ...

DESPRECOPII.COM - NAVIGARE
Preconceptie
Planificarea unui copil
Perioada conceptiei
Infertilitate
Ovulatie
Metode de tratare a infertilitatii
Conceperea unui copil sanatos
Alegerea sexului copilului
Adoptie
Sarcina
Sarcina la inceput
Calculul datei nasterii
Odiseea Sarcinii
Teste in sarcina
Nume de copii
Momente cheie in sarcina
Factori de risc in sarcina
Alimentatia in timpul sarcinii
Frumusete, sport si sex in sarcina
Pierderea sarcinii
Album: Miss Odiseea Sarcinii
Staruri+in+Odisee
Nastere
Pregatirea pentru nastere
Nasterea: modalitati si calmare a durerii
Pregatirea pentru nastere
Starea depresiva postpartum
Recuperarea mamei dupa nastere
Nasterea povestita de mamicile DC
Bebelusul 0-12 luni
Bine ai venit acasa!
Alaptarea bebelusului
Igiena & ingrijirea nou-nascutului
Sanatatea bebelusului
Dezvoltarea in primele 12 luni
Diversificarea si hranirea bebelusului
Bebelusii gemeni
Nou-nascutul: semne de ingrijorare
Copilul 1 - 3 ani
Bolile copilului intre 1-3 ani
Educatia unui copil inca bebelus
1-3 ani, varsta crizelor de independenta
Trecerea de la scutec la olita
Grafice de crestere
Dezvoltarea intelectuala intre 1-3 ani
Alimentatia intre 1-3 ani
Copilul 3 - 6 ani
Inteligenta emotionala a copilului
Educatia copilului intre 3-6 ani
Repere de dezvoltare fizica intre 3-6 ani
Sanatatea copilului intre 3-6 ani
Sportul intre 3-6 ani
Alegerea unui animalut de casa
Alimentatia copilului intre 3-6 ani
Copilul 6 - 10 ani
Repere de dezvoltare intre 6-10 ani
Sanatatea copilului intre 6-10 ani
Copilul de 7 ani
Copilul de 8 ani
Adolescentul
Pubertatea - pe intelesul parintilor
Scoala si notele
Sanatatea adolescentului
Dezvoltarea adolescentului
Siguranta copiilor pe internet
Utilitare: Calculatorul Ovulatiei | Calculul nasterii | Nume de copii | Dosarul bolilor | Doctorii raspund | Top 50 articole | Cele mai noi articole | Actiuni umanitare | Portalul taticilor | Viata de familie | Hai sa ne jucam | Concursuri | Carte de Bucate | Portalul Comunitatii Desprecopii | Galeriile Comunitatii | Toate Forumurile DC | Subiecte active | Mica Publicitate | Copilul tau pe coperta Revistei Desprecopii.com