Voma la bebelusi

Voma la bebelusi | Autor: ioana3012

Link direct la acest mesaj

Sunt membru nou si mamica de aproape o luna. Fetifa me este o mare mancacioasa, cand am venit acsasa i-am dat Sab Simples si manca de cate ori cerea, de o saptamana nu i-am mai dat si a vomat 2 zile la rand, apoi iarasi la o diferenta de o zi (specific a vomat ca un om mare si doar odata pe zi). Dr. a zis ca nu are nimic, a luat in greutate, m-a sfatuit sa iau si Bonisan, si la o masa sa-i dau Bonisan si la urmatoare Sab Simplex. Ce ma sfatuiti. Multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cana spune:

Bunn venit ioana si eu am o fetita de 1 an imediat si in primele 3 saptamani vama una dintre mese si ea este o mancacioasa manca cu pofta Si totusi am fost cu ea la medic si nu are absolut nimic Daca ia in greutate si are stare generala buna fara febra atunci sa nu te speriiEu am trait intr-un stres groaznic in acea perioada dar a trecut si sa nu te sperii SA CRESTETI MARI SI SA FITI SANATOSI



ANCA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rebyi spune:

buna.am 23 de ani si am si eu o fetita de apoape 3 luni, tot asa mi se intampla si mie,vomita foarte mult si nu pot sa imi dau seama de ce?poate isi face greata?ca am observat ca isi face si greata.dar nu intotdeauna vomita dupa ce isi face greata
de la ce ar putea fi?stie careva dintre voi fetelor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3012 spune:

Anca multumesc pentru incurajare, de 2 zile este bine nu a mai vomat, ii dau de 3 ori pe zi sab Simplex.Tot mancacioasa a ramas si sper sa fim bine in continuare. sanatate fetitei tale si sa creasca mare si frumoasa.
Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana69 spune:

Rebyfetita mea a avut si mai are reflux gastro-esofagian si intoleranta la proteinele laptelui de vaca si din cauza asta vomita. Cat i-am dat sa suga pana la 2 luni nu a vomitat deloc dar dupa ce am inceput sa-i dau numai lapte praf a inceput sa vomite dupa fiecare masa. Vomita chiar si la 1 ora sau 2 dupa masa si chair se trezea din somn si vomita. Ei ii ieseau si niste bubite pe toata fata de la lapte de vaca si pe urma cand am inceput sa-i dau branza calcica ii ieseau bubite si dupa ce manca branza si pe care o vomita de fiecare data.Eu de la 7 luni am trecut-o pe lapet de soia si a fost totul in regula pe urma.
Trebuie sa mergi la un pediatru sa vezi ce iti spune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rebyi spune:

Diana, si mie mi se trezeste din somn si vomita si exact cum spuneai tu ,si chiar la 1 ora 2 dupa ce a mancat,dar eu nu ii dau deloc lapte de vaca, ii dau piept, si o masa de ceai pe zi, iar cand sunt plecata la facultate ii da sotul lapte praf, milumil1 de la milupa.deci chiar nu inteleg de ce vomita.
multumesc pt sfat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobe spune:

buna! am citit ceea ce ai scris tu si pot sa iti spun ca si eu am trecut prin aceeasi situatie. Daca nu se intampla la fiecare masa nu cred ca trebuie sa te alarmezi, dar daca se intampla mereu trebuie sa mergi la pediatru pentru ca exista tratament.Nu te sfatuiesc sa schimbi laptele, eu am facut acest lucru si nu a fost ok. Un doctor mi-a spus sa Ii dau metroclopramid picaturi, altul sa nu Ii dau. P la urma am urmat sfatul unei prietene si am intrerupt masa Rebeccai din 30 in 30 ml pentru a regurgita dupa care am tinut-o in brate cam 20 de minute. A dat roade. Poti sa faci o incercare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ille spune:

salut fetele,
micutul meu nu vomita, ci doar icneste si cateodata da afara dar catitate mica. Dar burtica il chinuie in permanenta, doarme ff agitat, adoarme doar in brate si il punem in patut abia dupa o ora, adica dupa ce adoarme profund.
Are o luna jumate si asa o tinem de pe la 3 saptamani, de cand cu colicii.
Ne gandeam daca nu cumva s-a obisnuit in brate dar dupa cum reactioneaza, vad asta deja ca pe o necesitate: sa nu vomite si sa doarma. Da afara daca se agita si la o ora sau doua dupa masa. Se agita cumplit si in somn, da din manute si din picioruse si ofetaza si icneste. Ii dau lapte praf si ff putin san, m-am stresat enorm cu micul, cam inutil spune lumea dar asta este, copilul e ok, dar asa sunt eu!

stiti cumva daca faza asta cu senzatii de voma, icnete si mici varsaturi e tot gastro reflux? vom ajunge la acele vome jeturi ca la adevartul gastro refulx? aveti vreo alta idee?
pe de alta parte nu mai vreau sa il tinem numai in brate, dar altfel plange, ze zbate, se agita...eu sunt deja epuizata fizic si psihic, am zile cand nu apuc nici sa mananc pana vine sotul de la serviciu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

fetelor, si eu am trecut prin varsaturi d-astea dese si abundente, bebele meu inca este alaptat...am fost la mai multi medici, nu era vorba de reflux, ci pur si simplu regurgita..trebuie sa tinetii copii in pozitie verticala cat mai mult sa scoata aerul afara, si 30 min daca e nevoie, pana ragaie, dupa fiecare masa..eu am tinut-o intr-un regurgitat pana pe la 6 luni..apoi s-a rarit, iar acm mai scoate putin,dar rar...inca ceva, daca se agita mult, plang, dau din maini si din picioare, si asta poate fi o cauza..
cand veti incepe diversificarea, se va ameliora, va fi mai bine, deocamdata sunt micuti..dar ar trebui investigat mai serios sa aliminatio posibilitatea refluxului..
atata timp cat ia in greutate normal, nu e nicio problema..

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ille spune:

micutul meu ia in greutate, inca; eu ma intreb si va intreb daca aceste simptome de senzatie de voma, cu icnete, scoate limba, casca gurita, parca ceva il chinuie, sunt cumva inceputul problemei mai mari cu gastro refluxul.
adica jeturile astea de voma de care tot aud, incep cu senzatiile pe care le are micutul meu? stie cineva? la voi a vomitat asa dintr-o data? la micutul meu de 2- saptamani o tinem asa cu senzatii de voma, ca la un om mare si apoi cu mici regurgitari.
il tinem pe umar si o ora dupa masa si in brate, vertical, dar tot degeaba, ori adoarme 20 min tun, apoi se trezeste si se zbate, ori se agita de la inceput si ragaiala ioc, sau f putin!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

ille, nu e musai sa aiba simptomele astea la reflux, dar ar trebui investigat, mai ales ptr linistea ta!..nimeni aici nu-ti poate da un raspuns sigur, doar medicul..Muafarinul meu nu facea cum descrii tu, ii iesea dintr-o data afara lapticul, mai mult sau mai putin..eu i-am dat Debridat, fara prea mult efect, apoi Gaviscon, care clar a imbunatatit situatia..insa la recomandarea medicului!

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN - Mufarina Pufarina!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput