Institutul de hematologie Dr.Felix

Institutul de hematologie Dr.Felix | Autor: Tecky

Link direct la acest mesaj

Buna mamicilor si viitoarelor mamici! Eu sunt o viitoare mamica gravida in 15 sapt si am rh-ul negativ.Doctorita mea ginecolog m-a trimis sa-mi fac analiza anticorpilor la institutul de hematologie Dr.Felix si vreau sa va impartasesc experienta mea.Asistentei care mi-a recoltat sange i-am dat 5 RON si dupa recoltare sangele nu se mai oprea si m-am ales si cu o vanataie de cea mai mare frumusete.Asta nu ar fi nimic dar cand m-am dus sa-mi iau rezultatul am dat de aceeasi asistenta si ma asteptam sa fie draguta cu mine stiind ca am fost atenta cu ea si nu cred ca toti pacientii cotizeaza la buzunarul ei si cand mi-a dat rezultatul am intrebat-o cum a iesit,daca e necesara dozarea anticorpilor sau nu si mi-a raspuns pe un ton foarte sictirit ca sa intreb medicul ginecolog ca asta nu e treaba ei.Ceea ce vreau sa va spun este ca in ziua de azi si daca esti atenta si daca nu cu oricine din personalul medical toti te trateaza la fel,cu indiferenta.Institutul este foarte vechi si conditiile sunt de cea mai joasa speta.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

pai de ce i-ai dat 5 RON? Ca asta chiar era treaba ei, sa-ti recolteze sange! Nu ti-a facut niciun favor.

Pe rezultatul analizei ce scrie? Ca iti dai si singura seama daca e ok.

Si eu am fost cam de 4-5 ori in timpul sarcinii la acest institut. Sunt conditii urate dar asta e...sa fie asta cea mai mica problema a sarcinii tale!

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

Mi-a iesit absenta anticorpi si doctorita mea mi-a zis ca e foarte bine ca nu e nevoie de dozare.Urmeaza sa repet analiza la 28-30 sapt de sarcina.I-am dat 5 Ron pt ca am vazut o alta graviduta inaintea mea care i-a dat si analiza fiind gratis am zis sa-i dau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

eu nu le-am dat nimic niciodata si am facut analize initial lunar, dupa aia de la 28 de sapt. la 2 sapt si chiar la 1 saptamana pentru ca eu aveam anticorpi.
mereu au fost dragute nu am ce sa le reprosez, ce-i drept nici nu le-am intrebat nimic.
daca sunt absenti nu ai de ce sa-ti faci probleme. ce puteau sa-ti spuna in plus si ele? absenti inseamna absenti oricum ai da-o.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martie spune:

Doamne, eu ajunsesem sa fiu timorata de-a dreptul de otrepele alea de acolo (scuzati-mi expresia... ca e prea blanda pt ele). Prima oara le-am dat si eu... dar nu a existat o singura data sa ma duc acolo sa nu se comporte cu gravidele care veneau ca niste birjarese!
Dupa ce am nascut primul copil, cand mai treceam prin cartierul respectiv mi se strangea stomacul de nervi.
La a doua sarcina... la diderenta de 2 ani, aceeasi poveste, dar nu le.am mai dat nimic, ba chiar odata am ridicat tonul la una dintre ele, insa intr-o zi, cand trebuia sa ma duc acolo, am ramas blocata pe Stefan cel Mare, in trafic si, de frica lor.. ca sunt isterice si ca nu o sa ma mai primeasca, asta dupa ce am batut tot orasul, mi-am lovit oglinda de la masina.
Cert e ca sunt absolut hotarata, daca o sa mai ajung pe acolo, ca am in intentie sa fac al 3-lea bebi, sa chem si televiziunea.
Este absolut inacceptabil ce se intampla!
Niste birjarese!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

cred ca sunt eu mai insensibila ca sa nu zic mai rau dar chiar nu m-a deranjat nimic la ele. am avut experiente mult mai negre cu cadrele medicale.
ce mi se pare mai grav este ca gresesc analizele. cand am fost ultima oara isi repeta o tipa analizele pentru ca ii spusesera ca are rh pozitiv si ea stia sigur ca are negativ fiind si la a 2a sarcina. ala da circ, dupa ce ca era vina lor tot la ea tipau ca nu stie ea, ca de ce nu are analizele vechi la ea, ca de ce nu umbla cu dovada de rh negativ la ea(!) etc. total nesimtita a fost doctorita sau ce era, asta sunt de acord.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenca spune:

Fetelor , stiti cumva programul de recoltare la acest institut pt dozare de anticorpi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenca spune:

am aflat programul:pentru cele interesate, Institutul de Hematologie se afla pe str. Caracas, tel 319.31.62, iar programul este:
recoltare: luni 8-15
marti, miercuri,joi 8-10
rezultate: vineri dimineata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcrissa spune:

eu tocmai cu 5 minute inainte sa vad subiectul asta am sunat la ei ca sa merg sa fac analizele pentru trombofilie pentru o sarcina oprita in evolutie, iar la telefon au fost extrem de amabili.mi-a facut o programare si mi-a spus pe cine sa caut cand merg acolo.sa vedem de ce dau acolo

Cristina in asteptarea mormolocului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tecky spune:

cea care recolteaza sange este insuportabila si tot ea da si rezultatele la analize

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lenca spune:

eu am fost azi pe la ora 13 sa vad in pauza mea de masa de la servici ,cam pe unde e instiutul , si o asistenta super draguta tinerica m-a intrebat ca dc am trimiterea la mine poate si atunci sa imi ia sange, si gata am rezolvat-o pe loc pe nepregatite, si sa trec vineri sa i-au rezultatul

Mergi la inceput