Scoala 17 "Pia Bratianu"- pareri?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Revin, ca sa ramana mesajul, poate intereseaza pe cineva. After-ul costa cam mult, parerea mea, peste 850lei. Am vazut afisat la avizier, hrana si optionalele, taxa de after si insumau 857lei, parca. La Jean Monnet era 800lei, nu ma asteptam sa fie mai scump decat acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lala spune:

Cateva raspunsuri la intrebarile care au tot fost puse:
Toate invatatoarele care vor prelua clasa 1 sunt foarte bune
Copiii nu au acces in zonele aflate in renovare
Nu v-au lasat sa intrati si sa va plimbati pentru ca se invata in doua schimburi in scoala, iar in corpul vechi sunt clasele cu copiii inscrisi la after school. Mie, ca parinte care are copilul inscris in acea scoala nu mi-ar conveni sa stiu ca se organizeaza astfel de vizionari pe perioada desfasurarii cursurilor.
In toate clasele mobilierul este nou
Costul after school-ului este de 600 RON; optionalele de la after s-au achitat intotdeauna separate si nu au fost afisate la avizier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Am inteles ca la sc 17 e un domn invatator "mai sever". Stie cineva sa-mi recomande o doamna invatatoare "mai putin severa" sau "mai permisiva" dar totusi buna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Kariris, spre Pia va orientati? Tine-ma la curent te rog... Stiu ca se patrunde greu acolo... Noi nici nu tinem de scoala respectiva... Dar si pana acum se intra cu pile si interventii (din ce am mai auzit)
Banuiesc ca pt la anul va intereseaza, nu? Ca si eu, in perspectiva anului viitor, urmaresc subiectul.
Pupici si bafta

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

da Moni, anul urmator scolar vor fi grupa mare si in 2013 in toamna la scoala. Noi desi stam aproape , nu apartinem. Apartinem de Iorga. Om vedea pana la urma. Te tin la curent. Eu as putea sa le fau cu usurinta la 11 dar nici nu vreau sa ma gandesc, desi directoarea unde sunt acum insista ca acolo sa mearga ela, ca e socala buna, bla, bla. Eu nu vreau nicicum, mai bine la Iorga si de preferat la 17.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Guguluff spune:

Lala, multumesc de precizari. M-am mai linistit. Erau multe necunoscute, pe noi nu ne-au lasat sa deschidem usa clasei de langa biroul directoarei, desi era goala sala...
Nu m-ar deranja daca ar veni parinti sa viziteze clasele, in timpul pauzelor sau organizat, intr-o fereastra intre ore, cand nu sunt copii acolo. De ce sa fie probleme, sunt parinti, nu criminali...
Eu am inscris-o doar pe promisiuni ca la toamna va fi totul gata, inclusiv curte, sala de sport si poate si laborator de info. Mi se pare normal sa intru in panica, e cel mai important copilul meu, pentru mine, cum e pentru toata lumea. Acum e dezolant aspectul exterior, curtea e murdara, scarile si subsolul erau mizere... Ce puteam sa credem? De unde sa stim in ce conditii se invata in clase, cand totul era tinut sub secret. Inclusiv grupul sanitar, era interzis spre vizitare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Kariris, voi cam pe unde stati, pe Bd Mihalache? Ca am impresia ca este impartit, dupa cum il "taie" str. Turda & bd Averescu. O parte tine de Iorga, o parte de Pia Bratianu... Noi stam pe Turda, si tinem de geo bogza (170), partea noastra de strada, ca partea cealalalt de str. Turda, tine de 171 (+ stradutele din zona)

Stiu de Iorga ca este destul de ok...

De curiozitate te intreb (ca nici nu vizez scoala respectiva), ce ti se pare negativ la sc 11? Ca e mai de fite? (asa am auzit ca e scoala buna, dar cam de fite, multi copii de VIP-uri, tot trebuie sa cotizezi etc, iar eu cand aud de ceva "fitos" cam fug...)

Noi tot in 2013 incepem pregatitoare, ca si voi, ca doar sunt fetele de-o varsta, dif. de doar 2 saptamani. Iar in 2014 o sa fiu cu cea mica!
Pana atunci, bafta la gradi, sa fiti ok!

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

www.andreeaioana.ro/displayimage.php?album=31&pos=37" target="_blank">Ele doua

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Multumim Moni! Stam aproape eu stau pe averescu colt cu clucerului. am mai citit si eu despre iorga si mi s-a parut ok chiar daca nu au after school. la mine cu 2 bucati oricum ma va rupe la buzunar after school.
La scoala 11 nu vreau exact pentru ceeea ce ai spus tu. Pana la spagi si cotizatii (daca or fi reale) ma deranjeaza ca nu am unde parca masina in zona (ele acum sunt la gradinita 2 chiar de langa sc 11) si am aceeasi problema. Imi arunc fetele aproape din mers si le iau pe fuga mereu lasand-o pe educatoare vorbind... si asta la scoala nu mai merge. NU e ok nici la gradi, dar la scoala nici atat.
Nu imi place nici artmosfera din curte, atitudinea elevilor si a parintilor. Nu putem avea toti aceleasi gusturi sau aceeasi scara de valori Asta este. Acum citind despre Iorga si despre Pia cred ca o sa merg la Iorga in vizita si o sa raman acolo.
Mult succes si voua la gradi si mai vorbim pe PM daca vrei ca intru mai rar aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ligeea spune:

parere despre scoala 17-si eu acum 2 ani am vrut sa inscriu copilul acolo si tot asa erau ,,gata in toamna"" e un santier perpetuu ca se sug bani grup, dar este de criticat atitudinea intregului corp didactic care nu impune nici o norma de fata de constructori, este inadmisibil sa mergi in curte printre gunoaie, resturi de moloz, materiale de constructie laste vreiste.

Si e asa de cca 4-5 ani deci nu cred ca se va rezolva in urmatorul cincinal.Directoarea e mult prea ,,implicata"" in renovare altfel ar fi facut demult un demers la autoritatile competente-ISC Primarie ca sa oblige constructorul sa lucreze decent intr-un perimetru unde sunt atatia copii zilnic.

In alta ordine de isei scara cladirii nu este nici acum gata se urca pe o scara de serviciu in spirala , foarte ingusta.Clasele sunt mici si inghesuite dar renovate .

Incearca mai bine scoala 12 , sau Iorga e mai civilizat .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns renicuta spune:

si eu am inscris-o pe fetita mea la clasa 0 Scoala 17, dar nu am reusit sa aflu cine va prelua aceste clase...invatatoarele care au acum clasa aIV-a vor prelua clasa I, nu se stie nimic sau nu se spune nimic despre amenajarea claselor (mobilier, etc)..

Mergi la inceput